Gumy do żucia a rzucenie palenia
O szkodliwości palenia coraz więcej się mówi. Stosowne ostrzeżenia znajdują się nawet na opakowaniach wyrobów tytoniowych. Zwiększa się także świadomość na temat zdrowia i profilaktyki. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na rzucenie nałogu. Zdarza się jednak, że sama motywacja nie wystarcza i wiele osób decyduje się wspomóc proces wychodzenia z uzależnienia, stosując tabletki do ssania, aerozole do jamy ustnej lub gumy do żucia. Te ostatnie to jeden z wygodniejszych sposobów na rzucenie palenia. Zastępują odruch sięgania po papierosa, ale są bezpieczne w stosowaniu. To dobry wybór jeśli chodzi o preparaty ułatwiające rzucenie palenia.
Gumy do żucia Nicorette
Jedną ze znanych marek produktów wspomagających rzucenie palenia jest Nicorette. Firma istnieje na rynku od ponad 50 lat. Choć jej asortyment jest szeroki, to palacze szczególnie chętnie sięgają po gumy do żucia. Są one dostępne w kilku wariantach:
-
klasycznym (np. Nicorette Classic Gum, 4 mg, guma do żucia, 105 szt.),
-
odświeżającym (np. Nicorette Freshmint Gum, 4 mg, guma do żucia, 105 szt.),
-
owocowym (np. Nicorette FreshFruit Gum, 4 mg, guma do żucia, 105 szt.).
Substancją czynną w gumach jest nikotyna, ale w niskiej dawce. Wchłania się przez błony śluzowe jamy ustnej, dzięki czemu działa natychmiastowo - podobnie jak nikotyna zawarta w wyrobach tytoniowych. Gumy do żucia Nicorette nie mają w składzie substancji smolistych, które wpływają negatywnie na zdrowie. Oprócz nikotyny zawierają ksylitol, olejek miętowy, gumę arabską i komponenty potrzebne do zbrylenia formy.
Jak działają gumy do żucia na rzucenie palenia?
Guma do żucia na rzucenie palenia dostarcza organizmowi nikotynę, jednak istotnym elementem jest jej dawka. Może to być 4 mg lub 2 mg (np. Nicorette Classic Gum, 2 mg, guma do żucia, 105 szt.). Dzięki pokryciu tego zapotrzebowania nie pojawia się głód nikotynowy (objawiający się m.in. zaburzeniami nastroju, bólami głowy, drażliwością). W efekcie osoba rzucająca palenie nie odczuwa chęci sięgnięcia po papierosa. Dodatkowo ma również kontrolę nad tym, ile nikotyny przyjmuje. Z czasem potrzeba dostarczenia substancji zmniejsza się, co oznacza szansę na wyjście z nałogu.
Kiedy i kto może stosować antynikotynowe gumy do życia?
Antynikotynowe gumy do żucia należy przyjmować zawsze wtedy, gdy pojawia się chęć zapalenia papierosa. Jest to zamiennik wyrobów tytoniowych. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta. Nie można przekraczać dobowej dawki, która wynosi od 8 do 12 gum na dobę. Jedną gumę do żucia na rzucenie palenia należy trzymać w jamie ustnej przez około 30 minut.
Gumy na rzucenie palenia powinny stosować osoby, które potrzebują wsparcia w walce z nałogiem. Preparat jest przeznaczony tylko dla dorosłych, a jego głównym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników.