Na ból brzucha u dziecka – domowa apteczka
Ból brzucha u dzieci może mieć różne przyczyny, takie jak niestrawność, kolki lub infekcje bakteryjne, a jego objawy należy monitorować i rejestrować, aby zdiagnozować przyczynę i podać odpowiednie leki w trosce o zdrowie dziecka. Konieczne jest obserwowanie dziecka, szczególnie kiedy ból nasila się, a także uwzględnienie częstotliwości i intensywności objawów. Istnieje wiele sposobów na złagodzenie bólu brzucha u dzieci, ale wybór konkretnego środka zaradczego zależy od rodzaju oraz nasilenia objawów.
Ból brzucha u dziecka – jakie środki?
Poza zmianami w diecie rodzice mogą sięgnąć po różne środki farmaceutyczne na ból brzucha u dzieci, jak również płyny doustne pomagające przy zaparciach i regulujące pracę jelit. Lekkie ziołowe herbatki dla niemowląt i dzieci, np. sporządzone na bazie kopru włoskiego również okazują się pomocne w łagodzeniu bólu brzucha u dzieci. Szeroki wybór produktów zapobiegających zatruciom, zaparciom, a także niewłaściwemu trawieniu sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni preparat dla swojej pociechy.
Należy jednak pamiętać, że właściwa dieta jest najważniejsza w zapobieganiu uporczywych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Z tego względu warto podawać maluchowi wysokiej jakości żywność dla dzieci, w tym zupki czy deserki. W przypadku nieco młodszych pociech zaleca się także stosowanie specjalistycznego mleka na kolki i zaparcia.
Ból brzucha u dziecka – kiedy zgłosić się do lekarza?
W przypadku bólu brzucha u dziecka ważne jest, aby rodzic zwrócił uwagę na czas trwania dolegliwości, lokalizację bólu oraz objawy towarzyszące, takie jak gorączka, biegunka czy też zmiany skórne. Wizyta u lekarza może być konieczna, a lekarz może przepisać odpowiednie leki na ból brzucha dla dzieci, w tym antybiotyki oraz zlecić dodatkowe badania, np. w przypadku podejrzenia alergii lub nietolerancji pokarmowej. Objawy, które wymagają natychmiastowej uwagi medycznej, to m.in.:
- bezsenność dziecka z powodu bólu brzucha;
- obecność krwi, ropy lub śluzu w stolcu;
- długotrwałe wymioty;
- anemia;
- spadek masy ciała;
- opóźnione dojrzewanie płciowe.
Ból brzucha – czy to zaparcia?
Zdarza się, że ból brzucha u dzieci wynika z zaparć. Objawiają się one, m.in. uczuciem przepełnionego żołądka, brakiem apetytu oraz bólem w okolicy pępka. Ponadto brzuszek malucha może być wzdęty i twardszy. Najczęstsze przyczyny zaparć to nieodpowiednia dieta uboga w błonnik czy też stres. W takim przypadku ważna jest zmiana diety, a także podawanie dziecku większej ilości płynów. Dostępne są również czopki dla dzieci, które pomagają szybciej uporać się z zaparciami, a także towarzyszącym tej dolegliwości bólem brzucha
Ból brzucha wynikający z zatrucia pokarmowego
W przypadku zatrucia pokarmowego ból brzucha u dzieci jest zwykle spowodowany przez spożycie nieświeżych potraw, lodów, ciast z kremem lub innych posiłków z niewiadomego źródła. Objawia się to wymiotami i biegunką, a czasami także podwyższoną temperaturą ciała. W przypadku łagodnego zatrucia, objawy zwykle szybko ustępują po zmianie diety, nawadnianiu i stosowaniu odpowiednich leków. Jednakże nie zawsze bóle brzucha u dzieci po zatruciu pokarmowym ustępują szybko, zwłaszcza gdy zatrucie jest spowodowane przez szkodliwe bakterie. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza po pomoc.
Jakie preparaty na ból brzucha u dzieci wybrać?
Dostępne są różne rodzaje farmaceutyków na ból brzucha u dzieci, w tym preparaty na kolkę niemowlęcą, takie jak krople z enzymem laktazy lub suplementy diety zawierające probiotyki i prebiotyki, które korzystnie wpływają na proces trawienia. Często rodzice wybierają krople zawierające szczepy probiotyczne, które można podawać rozpuszczone w wodzie, mleku lub soku. Elektrolity w saszetkach są natomiast stosowane w przypadku zatrucia i ogólnego odwodnienia organizmu.