Wagi dla niemowląt

(10) info
Pokaż filtry Filtruj
z 1

Czy waga dla niemowląt jest potrzebna?

Wagi dla niemowląt pozwalają sprawdzić, czy rozwój dzieci przebiega bez zakłóceń. Poznaj rodzaje urządzeń oraz dowiedz się, jak prawidłowo ważyć niemowlę. W czasie ważenia bardzo łatwo o błędy, z których może wyniknąć różnica nawet kilkuset gramów! Znaczenie mają nawet pora dnia oraz ruchliwość malca.

Sprawdź ofertę: Mleka modyfikowane wspomagające przybieranie na wadze

Dlaczego ważenie niemowlęcia jest tak ważne?

Dzięki wadze dla niemowląt możesz regularnie kontrolować prawidłowość rozwoju dziecka. Pomimo że to, ile waży malec, zależy od wielu czynników (przede wszystkim wagi urodzeniowej i naturalnych predyspozycji), powinien mieścić się w pewnych ramach typowych dla wieku. Waga dla niemowląt jest niezbędnym akcesorium zwłaszcza w przypadku wcześniaków lub dzieci będących na diecie antyalergicznej. Malce narażone na spadki wagi lub zaburzenia rozwoju powinny znajdować się pod szczególną kontrolą.

Preczytaj: Skoki rozwojowe u dzieci

Wagi dla niemowląt – rodzaje

Wagi dla niemowląt możemy podzielić przede wszystkim na mechaniczne oraz elektroniczne. Oba te rodzaje mają swoje zalety i wady. Wagi mechaniczne, których w ostatnim czasie jest już w ofercie znacznie mniej, cechują się mniejszą dokładnością, jednak wielu ekspertów zwraca uwagę na ich niezawodność i długowieczność. Z kolei wagi elektroniczne wskazują dokładniejszy pomiar i mogą przy okazji wyliczać od razu inne wskaźniki (np. BMI).

Dlaczego ważąc niemowlę, nie możemy skorzystać ze standardowej wagi? Wagi przeznaczone dla osób dorosłych są na ogół znacznie mniej dokładne niż urządzenia stworzone specjalnie do ważenia najmłodszych dzieci. Fałszywe wahania, których możesz być świadkiem, gdy używasz niedokładnej wagi, mogą wywołać niepotrzebny niepokój oraz np. narazić cię na koszty związane z dodatkową wizytą lekarską.

Sprawdź ofertę: Laktatory

W jaki sposób zważyć niemowlę?

Najlepiej jest ważyć niemowlę za każdym razem na tej samej wadze oraz o tej samem porze. Zarówno zmiana sprzętu, jak i pory dnia mogą spowodować zmiany wynoszące nawet kilkaset gramów! Ważne jest także, aby ważony malec był na wadze jedynie w pieluszce, nie powinien mieć na sobie żadnych ubranek czy jakichkolwiek akcesoriów. Przed ważeniem należy jeszcze wspomnianą pieluszkę wytarować.

Sprawdź ofertę: Higiena jamy ustnej maluszka

Oprócz tego możesz spróbować sprawić, aby niemowlę jak najmniej poruszało się w trakcie pomiaru. Możesz w tym czasie coś mu pokazywać (oczywiście bez oddawania tego w rączki malca) lub mówić do niego w taki sposób, aby słuchał spokojny i zaciekawiony. Nie przejmuj się, jeżeli mimo starań maluch będzie się co jakiś czas wiercił. Przy dobrym sprzęcie nie powinno to wywoływać aż tak dużych wahań pomiarów. To, co na pewno zaciekawi malca, to grzechotka lub gryzak.

Skąd mogą wynikać wahania wagi u niemowlęcia?

Bardzo częstym powodem niepokoju wśród młodych rodziców jest to, ile powinien przybierać niemowlak oraz spadek wagi zaraz po porodzie. Tymczasem to zupełnie normalne. Przez około od 3 do 5 dób dziecko traci na wadze i nie ma w związku z tym powodu do obaw. Niepokój wzbudzić powinna jedynie utrata wagi wynosząca więcej niż 10 proc. wagi urodzeniowej. Późniejsze różnice od standardowej wagi dobrze jest skonsultować z lekarzem. Specjalista najlepiej oceni, czy waga niemowlęcia wymaga głębszej diagnostyki, czy może zupełnie nie mamy się czym przejmować.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij