Krwawienie dziąseł
Krwawienie dziąseł to dolegliwość, która dotyka wiele osób, ale często jest bagatelizowana. Czasami problem ten powstaje wskutek mechanicznego uszkodzenia dziąsła, ale może również wskazywać na różnego rodzaju schorzenia, np. stan zapalny w jamie ustnej lub choroby ogólnoustrojowe. Wówczas pomocne mogą okazać się specjalne preparaty oraz akcesoria do higieny jamy ustnej. Jakie są przyczyny krwawienia dziąseł? W jaki sposób temu zapobiec?
Przyczyny krwawienia dziąseł
Krwawienie dziąseł może świadczyć o nieprawidłowej higienie jamy ustnej, ale również o:
- anemii,
- stresie,
- chorobach wątroby,
- nieprawidłowej diecie,
- zaburzeniach krzepnięcia,
- paradontozie,
- niedoborze witamin (zwłaszcza K i C).
Bakterie w jamie ustnej
Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia dziąseł są bakterie w jamie ustnej. Ich nadmierna ilość powoduje gromadzenie się płytki nazębnej, co z kolei może prowadzić do powstania kamienia nazębnego.
Dzieje się tak wskutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, co sprawia, że resztki pokarmu zalegają w szparach międzyzębowych, a to z kolei sprzyja namnażaniu się bakterii. Warto zatem używać dobrej jakości szczoteczki do zębów, a także stosować właściwą technikę ich szorowania, aby nie dopuścić do stanu zapalnego dziąseł i choroby zapalenia przyzębia.
Paradontoza
Krwawienie dziąseł może także być objawem paradontozy, czyli zapalenia przyzębia. Choroba ta obejmuje nie tylko dziąsła, ale i tkanki wokół zębów.
Po czym można poznać to schorzenie? Wraz z jego postępem dochodzi do odsłaniania się szyjek zębowych. Ponadto w początkowym stadium dolegliwość daje o sobie znać poprzez przykry zapach z ust. Warto pamiętać, że bagatelizowanie problemu może doprowadzić do utraty zębów.
Niedobór witaminy C i K
Krew z dziąseł jest również często wynikiem nieodpowiedniej podaży witamin do organizmu, w szczególności witamin K i C. Niedobór witaminy K zazwyczaj jest spowodowany długą kuracją antybiotykową bądź chorobami układu pokarmowego, które zaburzają procesy trawienia i wchłanianie tłuszczów. Za przyczynę niedoboru witaminy C uznaje się niewłaściwe żywienie, a przede wszystkim brak warzyw i owoców w diecie.
Co na krwawienie dziąseł?
By zapobiec krwawieniu dziąseł, należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny oraz używać właściwych produktów do higieny jamy ustnej, np. past do zębów oraz płynów do płukania. W ich składzie najlepiej szukać substancji przeciwdziałających pojawieniu się zapalenia przyzębia, takich jak:
- chloroheksydyna,
- bisabolol,
- alantoina.
Ponadto w tego typu preparatach często występują surowce roślinne, np.:
- kora dębu,
- liść szałwii,
- olejek miętowy,
- korzeń pięciornika,
- liść mięty,
- kwiat goździka,
- kwiat rumianku.
Krwawieniu zębów zapobiega również dokładne szczotkowanie zębów oraz stosowanie nici dentystycznej, która ułatwia oczyszczanie trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej. To właśnie prawidłowa higiena jamy ustnej stanowi podstawę skutecznego usuwania bakterii będących przyczyną stanu zapalnego dziąseł. W przypadku pojawienia się stanu zapalnego najlepszym wyborem będzie miękka lub średnia szczoteczka.