Krwawienie dziąseł

(22)
Pokaż filtry Filtruj
z 2

Czym jest krwawienie dziąseł i jakie są jego przyczyny?

Krwawienie dziąseł jest często występującą dolegliwością i o ile zdarza się raz na jakiś czas, na przykład po podrażnieniu jamy ustnej szczoteczką, zwykle nie ma powodów do niepokoju. W sytuacji, gdy krew wypływa po każdym szczotkowaniu zębów, warto skonsultować się ze stomatologiem. Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia zębów jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, której konsekwencją jest gromadzenie się płytki bakteryjnej i osadzenie jej nie tylko na zębach, ale także na linii dziąseł. W takiej sytuacji dziąsła są ciągle podrażnione i może następować ich krwawienie. Oczywiście nieprawidłowa higiena nie odnosi się tylko do rzadkiego szczotkowania zębów, ale raczej do nieusuwania osadu. Można to robić za pomocą nici dentystycznej lub specjalnego irygatora. Dodatkowo raz na 6 miesięcy warto udać się do dentysty na czyszczenie zębów.

Inną przyczyną krwawienia dziąseł jest paradontoza, która niestety sprawia, że infekcja rozwija się aż na przyzębiu. Nie należy dopuszczać do takiego stanu, a tym samym ważne są wizyty kontrolne u stomatologa. Warto wiedzieć, że istnieją także inne przyczyny krwawienia dziąseł, niezwiązane bezpośrednio z higieną jamy ustnej. Chodzi na przykład o anemię, gdy w organizmie jest za mało żelaza. Dodatkowo krwawienie może być wynikiem braku witamin, takich jak C oraz K. Inne przyczyny to: podrażnienia jamy ustnej, cukrzyca, marskość wątroby, zaburzenia krzepnięcia, a także stosowanie konkretnych leków. Z kolei panie w ciąży są bardziej narażone na krwawienie dziąseł ze względu na zmiany hormonalne. 

Leczenie krwawienia dziąseł preparatami aptecznymi

Gdy krwawienie dziąseł występuje sporadycznie, można wspomóc się różnymi preparatami aptecznymi. Sprawdzą się przede wszystkim płyny do płukania jamy ustnej oraz specjalistyczne pasty do zębów. 

Płyny do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej są niezbędnym elementem higieny. Do przykładowych płynów, których można użyć w przypadku krwawienia dziąseł (ale także profilaktycznie), należą: Meridol Ochrona Dziąseł, Baikadent, Lacalut Aktiv, Listerine, Chlorhexil. Tego typu produkty wspomagają proces szczotkowania zębów, a tym samym dbają o odpowiednią higienę. Składniki aktywne płynów wyrównują poziom pH w ustach, a także docierają w te miejsca w jamie ustnej, które są trudno dostępne. 

Pasty do zębów

Drugim rozwiązaniem, przede wszystkim profilaktycznym, w przypadku problemu krwawiących dziąseł są różnego rodzaju pasty do zębów. Przykładowo Ajona Stomaticum to koncentrat pasty do zębów, przeznaczony do codziennego stosowania. Ten produkt zawiera wapń i fosforany, a tym samym zapobiega chorobom przyzębia oraz próchnicy. Delikatny proces oczyszczania wpływa pozytywnie nawet na najbardziej delikatne zęby, a dodatkowo produkt daje efekt antybakteryjny. Z kolei Elgydium Clinic Perioblock Pro to pasta do zębów, która świetnie sprawdza się w przypadku krwawiących dziąseł, zalegającej płytki nazębnej, a także jako element profilaktycznej pielęgnacji wrażliwej jamy ustnej. 

Warto teżzwrócić uwagę na takie pasty, jak Lacalut sensitive, Biodent (pasta przeciw paradontozie), Parodontax oraz Meridol. Dodatkowo w ofercie dostępna jest pasta Biała Perła Med Periodontitis, czyli pasta o bardzo niskim współczynniku ścieralności, w której znajdują się ekstrakty z szałwii i rumianku oraz azotan potasu. Składniki te pomagają w regeneracji osłabionych i krwawiących dziąseł. 

Kiedy należy skontaktować się ze stomatologiem?

W sytuacji, gdy dziąsła krwawią praktycznie przy każdym szczotkowaniu, a do tego zalega płytka nazębna oraz pojawia się ból w jamie ustnej, wizyta u stomatologa jest konieczna. Zwykle lekarz nie tylko zrobi przegląd jamy ustnej, ale także zaleci czyszczenie zębów. Po takim zabiegu pacjent powinien zauważyć znaczną poprawę, zwłaszcza jeśli będzie używał odpowiednich produktów do pielęgnacji, a więc pasty, płynu do płukania i nici dentystycznej. Zwykle same domowe sposoby nie są w stanie zwalczyć problemu, natomiast mogą działać profilaktycznie. Warto pamiętać o odpowiedniej diecie i dostarczaniu organizmowi wielu substancji odżywczych. Spore znaczenie ma także rzucenie palenia i zaniechanie picia zbyt mocnej herbaty lub kawy, które przyczyniają się do powstawania płytki nazębnej oraz osadu.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij