Kiedy nosić rajstopy medyczne?
Rajstopy medyczne powinny nosić osoby, które zmagają się z:
-
cellulitem,
-
żylakami,
-
zakrzepicą,
-
obrzękiem limfatycznym,
-
bólem czy obrzmieniem nóg.
Sprawdzą się także po zabiegach chirurgicznych albo skleroterapii. Jednak jeśli często odczuwamy dyskomfort spowodowany ciężkością i bólem nóg, rajstopy uciskowe można nosić profilaktycznie. W ofercie dostępnych jest wiele produktów w różnych rozmiarach i fasonach. Rajstopy uciskowe polecane są także kobietom w ciąży. Mogą one zastosować np. rajstopy medyczne ciążowe Pani Teresa.
Zanim wybierzemy właściwy dla siebie model, warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Przykładowo Veera Mikrofibra Premium to bielizna kompresyjna, którą można stosować w profilaktyce i pierwszych objawach zmian żylnych. Przy tym wyszczupla i modeluje sylwetkę. Kobiety, w zależności od indywidualnych preferencji, mogą zdecydować się także na pończochy (np. Veera Przeciwżylakowa, pończochy uciskowe, otwarte palce) lub podkolanówki (np. Veera Przeciwżylakowa, podkolanówki, otwarte palce).
Rajstopy medyczne można obecnie dopasować do indywidualnych potrzeb. Rajstopy przeciwżylakowe powinny być wykonane z włókien, które mają dużą wytrzymałość, dzięki czemu zachowują odpowiednie właściwości uciskowe przez dłuższy czas, np. przez okres sześciu miesięcy. Rajstopy kompresyjne – uciskowe (również pończochy i podkolanówki) ze stopniową kompresją poprawiają krążenie, redukują obrzęk i uczucie ciężkości nóg. Oba produkty, mimo odmiennej nazwy, mogą być stosowane w profilaktyce i terapii zmian żylnych.
Jakie wybrać rajstopy medyczne?
Wybierając rajstopy medyczne, należy zwrócić uwagę na ich właściwy rozmiar i dopasowanie. Gdy bielizna będzie zbyt duża, nie spełni swojej funkcji uciskowej, a zbyt mała może blokować prawidłowy przepływ krwi i powodować dyskomfort. W doborze rozmiaru warto zapoznać się nie tylko z tabelą, ale również ze wskazówkami producenta.
Wybór bielizny kompresyjnej ze względu na jej właściwości terapeutyczne może nieco różnić się od wyboru tej tradycyjnej. Istnieją cztery stopnie kompresji i każdy z nich sprawdzi się w przypadku innych dolegliwości. I stopień kompresji stosuje się profilaktycznie w przypadku lekkich obrzęków czy w profilaktyce żylaków. Sprawdzą się też u kobiet w ciąży. Polecany jest osobom mającym pracę siedzącą lub stojącą. Kolejne klasy kompresji oznaczają coraz większy ucisk. Pończoch IV klasy stosuje się zwykle w przypadku poważnych chorób, np. słoniowacizny, ostrego obrzęku limfatycznego bądź silnej zakrzepicy żylnej. Ich używanie należy najpierw skonsultować z lekarzem.
Dobierając rajstopy medyczne, warto zwrócić uwagę również na ich grubość i zdecydować się na cieńsze latem (np. rajstopy Scholl Light Legs, cienkie, cieliste) a grubsze zimą (np. rajstopy medyczne Pani Teresa, czarne, II klasa kompresji). Bielizna medyczna jest wyrobem wielokrotnego użytku, ale aby zachowała swoje parametry, musi być również odpowiednio prana i suszona. Warto także zwrócić uwagę na jej jakość i materiały, z których została wykonana.