Leki i preparaty na katar dla dzieci

(51) info
Pokaż filtry Filtruj

Leki i preparaty na katar dla dzieci – by móc swobodnie oddychać

Zatkany i cieknący nos, do tego jego swędzenie, przekrwienie tkanek oraz uporczywe kichanie – to najczęstsze objawy związane z katarem. Nieraz istotnie utrudniają dzieciom m.in. prawidłowe oddychanie, sen, mówienie czy nawet jedzenie. Wszystko to wynika ze stanu zapalnego, który toczy się w obrębie błony śluzowej nosa. Choć bardzo często ich źródłem jest infekcja, nieżyt nosa może wynikać m.in. także z alergii, kontaktu z dymem czy innymi zanieczyszczeniami powietrza.

Warto szukać konkretnej przyczyny kataru, ponieważ to właśnie jej wykluczenie jest kluczowe. Nie oznacza to jednak, że równie ważnie nie jest bieżące wsparcie i łagodzenie wszelkich opisanych wyżej nieprzyjemności. Pomocne są w tym różnego rodzaju leki i preparaty na katar dla dzieci, w tym m.in. spraye do nosa, krople, maści, plastry, płyny do sporządzania inhalacji czy tabletki.

Drożny nos – dlatego tak ważna jest walka z katarem?

Tkanki nosa pełnią wiele istotnych funkcji. To właśnie one znajdują się na samym początku układu oddechowego i – co się z tym wiąże – jako pierwsze mają kontakt z wszelkimi patogenami, które mogą nam zagrażać. Tworzą zatem swego rodzaju barierę ochronną przez dalszym przenikaniem w głąb organizmu różnego rodzaju wirusów i bakterii, będąc tym samym niezwykle ważnym wsparcie dla układu odpornościowego. Ponadto nos oczyszcza wdychane powietrze, ogrzewa je oraz nawilża, dzięki czemu jest ono bezpieczniejsze zarówno dla górnych, jak i dolnych dróg oddechowych.

Katar u dziecka – przyczyny

Co ważne, ze względu na formę, można podzielić katar na dwa rodzaje: przewlekły oraz ostry. Inny podział dotyczy czynników, które wywołują tego typu objaw: niealergiczne, alergiczne oraz mieszane. Zdecydowanie najczęściej spotykaną formą jest infekcyjny nieżyt nosa. W większości przypadków za zakażeniem stoją wirusy, rzadziej bakterie, z którymi walka – poza łagodzeniem objawów – wymaga też antybiotykoterapii. Wśród innych przyczyn kataru można m.in. wymienić: zakażenia grzybicze, stosowanie niektórych farmaceutyków, urazy mechaniczne czy kontakt z drażniącymi substancjami.

Leki i inne środki na katar – co pomoże najmłodszym?

Do wyboru jest wiele różnych form, a także składów preparatów na katar dla dzieci. Zawsze należy dopasować je do wieku malucha oraz kierować się wskazanym na ulotce dawkowaniem. Jeśli zaś chodzi o wspomniane formy, do najczęściej spotykanych m.in. należą:

  • maści na katar – niektóre tego typu leki rozsmarowuje się np. na klatce piersiowej czy plecach, dzięki czemu mogą parować zawarte w nich lotne składniki, tym samym inhalując i łagodząc uczucie zatkanego nosa. Inne zaś można aplikować bezpośrednio pod nozdrzami nosa, jak np. maść majerankową – działa m.in. przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, łagodząco;
  • płukanki do nosa i zatok – wiele produktów dostępnych jest już dla dzieci powyżej 4. roku życia. Oczyszczają nos z wydzieliny, patogenów oraz alergenów. Działają na śluzówkę nawilżająco oraz zmniejszają obrzęk;
  • spraye do nosa – często bazują na wodzie morskiej oraz wodzie oczyszczonej. Świetnie nawilżają śluzówkę, łagodzą jej obrzęk, udrażniają oraz oczyszczają nos. Wiele tego typu produktów można stosować już od 1. miesiąca życia (choć zawsze wymaga to sprawdzenia).

Dostępne są także krople do nosa, syropy czy tabletki na katar. Tak szeroki wachlarz form umożliwia dopasowanie się do każdego niemal dziecka – u tego, które nie przepada za sprayami do nosa, można zastosować np. syrop, zaś inny maluch może okazać się fanem udrażniających nos maści. Bo komfort stosowania tego typu środków jest niezwykle ważny!

Katar u dziecka – o czym jeszcze pamiętać?

Dużym wsparciem dla dróg oddechowych jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których się przebywa. Wskazuje się, że najkorzystniejszy jest poziom 45-65 proc. Warto zatem zaopatrzyć się w urządzenie, które początkowo ów poziom zmierzy. Jeśli okaże się zbyt niski – na co wpływ mają m.in. ogrzewanie czy klimatyzacja, silnie wysuszając powietrze – poleca się zastosowanie specjalistycznych nawilżaczy lub domowych sposobów. Wśród nich warto wymienić np. zawieszenie mokrych ręczników na kaloryfer – szybko, prosto i skutecznie.

Dodatkowo należy pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywa dziecko oraz odpowiednim nawodnieniu. Wszystkie te działania, w połączeniu ze sprawdzonymi preparatami na katar dla dzieci, mogą istotnie skrócić czas mierzenia się z nieprzyjemnymi symptomami – by móc swobodnie oddychać!