Płukanie nosa i zatok u dzieci

(15) info
Pokaż filtry Filtruj

Płukanie zatok i nosa u dzieci

Zatkany nos lub zatoki u dziecka to problem, który zna każdy rodzic. Dla malucha dolegliwości oznaczają nie tylko dyskomfort i kłopoty z oddychaniem, ale także większe ryzyko infekcji dróg oddechowych. Kiedy przeprowadzać płukanie zatok oraz nosa u dzieci i jak zrobić to bezpiecznie?

Kiedy przeprowadzać płukanie zatok i nosa?

Płukanie zatkanego nosa lub zatok to sprawdzony sposób na radzenie sobie ze stanami zapalnymi, nieżytem nosa oraz utrzymanie higieny górnych dróg oddechowych. Irygacje ułatwiają pozbycie się alergenów, jak kurz lub pyłki traw i krzewów, dlatego zaleca się nie tylko kiedy pojawiają się objawy przeziębienia, ale też w okresie wiosenno-letnim, kiedy szczególnie nasilone są objawy alergii wziewnych. Płukanie nosa i zatok pomaga pozbyć się:

  • zalegającej wydzieliny, która może obfitować w bakterie i zwiększać ryzyko zakażenia organizmu;
  • skrzepów krwi, które utrudniają oddychanie;
  • śluzu powodującego dyskomfort.

Pomijanie irygacji, kiedy pojawiają się ku niej wskazania, może doprowadzić m.in. do zapalenia oskrzeli czy ucha środkowego. Aby zwiększyć efektywność płukania, można rozważyć uzupełnienie kuracji również o inne produkty, np. specjalistyczne spraye na katar dla dzieci. Większość z tego typu środków można stosować samodzielnie bez nadzoru personelu medycznego. Jedynie w przypadku najmłodszych dzieci, u których występuje zwiększone ryzyko zakrztuszenia się, warto rozważyć skorzystanie z pomocy profesjonalistów.

Co zawierają preparaty do płukania zatok i nosa?

Bazowym składnikiem leków do irygacji jest chlorek sodu, czyli sól fizjologiczna. Wykazuje ona działanie nawilżające, regeneruje podrażnione tkanki. Pomocniczo stosuje się też dwuwęglan sodu. Taka kombinacja składników działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Prosty skład sprawia, że preparaty do irygacji w razie potrzeby mogą stosować kobiety w okresie ciąży lub laktacji.

U dzieci, które często borykają się ze stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych lub alergią, można zastosować preparaty do płukania z dodatkiem ektoiny. To organiczny związek chemiczny pochodzenia bakteryjnego o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i stabilizującym. Do płukania nosa u dzieci doskonale sprawdzają się też roztwory wody morskiej.

Preparaty do płukania zatok lub nosa powinny być dopasowane do przyczyn występujących objawów. Wszelkie wątpliwości należy bezwzględnie konsultować z lekarzem, który zaleci dalsze postępowanie. Wykorzystywane roztwory mogą zostać przygotowane jako hipertoniczne (wspomagają redukcję obrzęku śluzówki) lub izotoniczne (ułatwiają oczyszczanie nosa i zatok z wydzieliny).

Jak płukać nos i zatoki?

Płukanie nosa lub zatok przy pomocy irygatora jest prostym zabiegiem, z którym większość rodziców radzi sobie bez problemu. Pierwszym krokiem jest przygotowanie roztworu według zaleceń producenta. Najczęściej wystarczy wsypać zawartość saszetki do butelki, uzupełnić dobrze przestudzoną przegotowaną wodą, zakręcić ją, a następnie silnie potrząsnąć, aby składniki połączyły się ze sobą. Zabieg najłatwiej będzie przeprowadzić nad zlewem w łazience lub w kuchni ze względu na ryzyko rozlania leku.

Dziecko powinno odchylić głowę w przeciwległą stronę niż dziurka nosowa, w którą jest wprowadzana końcówka irygatora (lewa dziurka – prawe ramię i odwrotnie – prawa dziurka – lewe ramię). Podczas zabiegu powinno się oddychać przez usta tak, aby nie doszło do zadławienia, a płyn mógł spokojnie wypłynąć przeciwległą dziurką nosową. Płyn powinien przepływać między nozdrzami wyłącznie dzięki sile grawitacji, nie należy wtłaczać go na siłę.

Choć bezpieczna, irygacja nie należy do przyjemnych zabiegów, dlatego warto uprzedzić dziecko, że w trakcie przepłukiwania może wystąpić dyskomfort. Zabieg może być przeprowadzany nawet 2 razy dziennie, choć zaleca się, aby między drugim płukaniem a położeniem się do łóżka zachować minimum 1-2 godziny odstępu. Utrzymujące się uczucie podrażnienia i uczucie lekkiego pieczenia w jamie nosowej może utrudniać zasypianie. Dwukrotne płukanie przynosi najlepsze rezultaty zwłaszcza w przypadku objawów wskazujących na stan zapalny.

Stosując preparaty do płukania zatok, można znacząco skrócić czas leczenia choroby dziecka.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij