Sól fizjologiczna dla dzieci

(7) info
Pokaż filtry Filtruj

Sól fizjologiczna dla dzieci – warto mieć ją w apteczce

Sól fizjologiczna jest wszechstronnym środkiem, który można wykorzystać do pielęgnacji niemowlęcia na wiele sposobów. Może być stosowana do oczyszczania oczu, nosa i uszu dziecka, a także do przemywania ran. W przypadku infekcji dróg oddechowych solą fizjologiczną można rozrzedzać katar przed zabiegiem aspiracji, a także nawilżać błonę śluzową nosa, co pomaga w łagodzeniu uporczywych objawów.

Sól fizjologiczna – co to takiego?

Sól fizjologiczna to nic innego jak roztwór chlorku sodu o izotonicznym stężeniu. Preparat ten znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Charakteryzuje się on stężeniem zbliżonym do składu płynów międzykomórkowych, np. krwi czy moczu. W aptekach dostępne są jałowe roztwory soli fizjologicznej, wolne od zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów, co umożliwia ich stosowanie nawet u niemowląt i noworodków. Roztwór ten cieszy się sporą popularnością przede wszystkim ze względu na działania nawilżające, a także rozrzedzające wydzieliny, przez co pomaga udrożnić nos. Jednakże właściwości oraz zastosowanie soli fizjologicznej są znacznie szersze.

W przypadku pojawienia się cieknącej wydzieliny z nosa u malucha warto także sięgnąć po leki i preparaty na katar dla dzieci, które przyczyniają się do zminimalizowania uporczywych dolegliwości.

Sól fizjologiczna i jej zastosowanie

Sól fizjologiczna, czyli wodny roztwór chlorku sodu (NaCl), ma szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetyce oraz pielęgnacji. Można jej użyć do:

  • przemywania ran;
  • inhalacji lub nebulizacji;
  • nawilżania błon śluzowych nosa;
  • higieny oczu i uszu;
  • kroplówek jako płyn infuzyjny;
  • uzupełnienia niedoboru jonów sodowych i chlorkowych mającego miejsce przy odwodnieniu.

Sól fizjologiczna jest dostępna w różnych pojemnościach, w tym w jednorazowych ampułkach i w większych butelkach z kroplówką. Jednorazowe opakowanie z solą fizjologiczną należy wykorzystać natychmiast po otwarciu, ponieważ łatwo staje się pożywką dla bakterii.

Sól fizjologiczna w pielęgnacji niemowląt

Sól fizjologiczna jest bezpiecznym i jałowym produktem, co sprawia, że znajduje zastosowanie w pielęgnacji dzieci. Sól fizjologiczna dla niemowląt może być stosowana już od pierwszych dni życia do różnych celów, takich jak higiena uszu, nosa czy oczu. W przypadku zatkanych nosów u maluchów stosuje się sól fizjologiczną do nosa, która pomaga w upłynnieniu wydzieliny i ułatwia jej usunięcie przy pomocy gruszki lub aspiratora. Sól fizjologiczna zapewnia również ochronę przed infekcjami oraz wysuszeniem oczu dziecka.

Inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna może być stosowana w inhalacjach w domu, które pomagają w rozrzedzeniu i upłynnieniu gęstej wydzieliny w drogach oddechowych. W rezultacie dochodzi do lepszej regeneracji nabłonka dróg oddechowych. Inhalacje takie mogą być korzystne w przypadku chorób oskrzeli, zapalenia zatok, kataru, nieżytu nosa oraz przeziębienia.

Warto również sięgnąć po specjalne spraye oraz krople na katar dla dzieci.

Jak stosować sól fizjologiczną do nosa?

Aby nawilżyć nos dziecka, należy aplikować kilka kropli soli fizjologicznej do obu nozdrzy. W przypadku mniejszych dzieci zaleca się stosowanie mniejszej ilości soli, np. 1-2 krople. W ten sposób można postępować podczas codziennego oczyszczania nosa oraz przed i po zabiegu odciągania kataru przy użyciu aspiratora elektrycznego do nosa. Ponadto sól fizjologiczną używa się do nebulizatora zamieniającego preparat w mgiełkę. Warto wówczas wybrać odpowiedni nebulizator z maseczką dla dzieci.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu: Nebulizator czy inhalator — co kupić?

Częstotliwość stosowania soli fizjologicznej u dzieci do nosa

Katar jest bardzo uciążliwą dolegliwością dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, które jeszcze nie umieją oddychać przez usta. Z tego powodu regularne czyszczenie nosa jest bardzo ważne, a wydzielinę należy odciągać tak często, jak to konieczne, nawet kilka razy dziennie. Przed każdym zabiegiem odciągania kataru należy zastosować sól fizjologiczną lub wodę morską, chyba że wydzielina jest wodnista. Po odciągnięciu kataru zaleca się również użyć soli fizjologicznej do nawilżenia śluzówki nosa, co ułatwi oddychanie dziecku.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij