Rodzaje termometrów dla dzieci
Prawidłowa temperatura ciała u dziecka powinna wynosić od 36 do 37 °C. Wyższa świadczy o pojawiającej się infekcji i stanie zapalnym organizmu. Dzieci są szczególnie narażone na choroby, gdyż ich układ odpornościowy nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięty. Wielu rodziców zastanawia się, jaki termometr dla dzieci kupić. Inny sprawdzi się bowiem u noworodków i mniejszych dzieci, a jeszcze inny u kilkulatków. Trzeba pamiętać, że dzieci są bardzo ruchliwe i niecierpliwe, dlatego trudno będzie zmierzyć im temperaturę klasycznym termometrem. Na szczęście na rynku dostępne są różne rodzaje tego urządzenia. Można wybrać:
-
cieczowe (niegdyś rtęciowe, obecnie ze stopu galu, indu lub cyny),
-
ciekłokrystaliczne zmiennofazowe,
-
elektroniczne dotykowe,
-
bezdotykowe.
Wybór zależy też od części ciała, na której należy dokonywać pomiaru. Temperaturę u dziecka można mierzyć w odbycie, pod pachą, w ustach, na głowie bądź w uchu.
Jaki termometr dla dzieci wybrać?
Wybierając termometr dla dzieci, rodzice powinni kierować się jego dokładnością oraz wygodą użytkowania. Za najbardziej precyzyjne uznaje się termometry cieczowe, np. szklany bezrtęciowy termometr lekarski Geratherm Classic, wyposażony w strzepywaczkę. Termometr ten zawiera nietoksyczny galinstan, jest wodoszczelny i nadaje się dla całej rodziny. Mierzy temperaturę z dokładnością +0,1 °C/ -0,15 °C. Można nim mierzyć temperaturę w ustach, pod pachą i w odbycie. W związku z tym, że pomiar trwa ok. 4 minut, najlepiej sprawdza się w przypadku dzieci starszych.
Popularnością cieszą się też termometry elektroniczne dotykowe. Termometr cyfrowy Geratherm Clinic jest wytrzymały i wyposażony w duży wyświetlacz, co ułatwi odczytanie wyniku. Pomiar trwa zaledwie minutę, a o jego zakończeniu informuje sygnał dźwiękowy. W przypadku termometrów dotykowych trzeba pamiętać, aby nie sterylizować ich w gorącej wodzie, tylko za pomocą alkoholu etylowego.
W przypadku niemowląt można zastosować cyfrowy termometr bezdotykowy Babytemp Sanity. Dokonuje on pomiaru szybko, w przeciągu zaledwie sekundy. Gdy temperatura jest w normie, urządzenie podświetla się na zielono, a jeśli jest za wysoka – na czerwono. Dzięki temu rodzice będą od razu poinformowani o nieprawidłowościach. Termometr jest wielofunkcyjny, gdyż da się nim mierzyć temperaturę powietrza, płynów i otoczenia.
Jak poprawnie mierzyć temperaturę termometrem dla dzieci?
Temperaturę u dzieci można mierzyć w różnych częściach ciała, np. na głowie, w uchu, w ustach, pod pachą i w odbycie. Służą do tego różne termometry. Do pomiarów w ustach, pod pachą i odbycie pomocne okażą się termometry dotykowe, np. Termometr Elektroniczny Braun z giętką końcówką.
Do pomiaru temperatury na głowie bądź w uchu posłuży Termometr douszny na podczerwień PiC Solution. Informuje on o podwyższonej temperaturze i ma wbudowany Bluetooth, dzięki któremu da się zarządzać danymi ze smartfona. Natomiast termometr Novama White T1S nadaje się do pomiaru temperatury na głowie. Wynik uzyskuje się już po sekundzie, dzięki czemu urządzenie sprawdzi się u noworodków i ruchliwych dzieci.
Należy pamiętać, że temperatura ciała będzie się nieco różnić w zależności od miejsca pomiaru. Trochę wyższa będzie zawsze w odbycie niż pod pachą czy na głowie. Jeśli pomiar wykaże gorączkę, trzeba w pierwszej kolejności podać dziecku leki bez recepty przeznaczone dla dzieci i niemowląt.