Nakłuwacze do glukometru – dla kogo są niezbędne?
Nakłuwacze do glukometru pomagają w kontroli i leczeniu cukrzycy. Pomiaru mogą dokonywać nie tylko diabetycy, lecz również osoby z insulunoopornością i przyszłe mamy, u których podejrzewa się (lub stwierdzono) cukrzycę ciążową. Przykładami nakłuwaczy, z których możesz skorzystać, są:
Pierwszy z nich jest kompatybilny z lancetami PiC Solution Digitest oraz z większością ogólnodostępnych jednorazowych lancetów. Producent drugiego z nakłuwaczy nie określił, z jakimi lancetami kompatybilne jest urządzenie, jednak najpewniej będą pasować do niego lancety tej samej firmy, czyli OptiLets, jednorazowe, sterylne lancety, 50 szt. lub OptiLets, jednorazowe, sterylne lancety, 200 szt.
Nakłuwacze do glukometru – o czym trzeba pamiętać?
Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że nakłuwacze do glukometru i niezbędne do nich lancety mogą być używane tylko przez jedną osobę. Glukometr jest z kolei w tym przypadku urządzeniem znacznie bardziej uniwersalnym i może być używany przez kilka osób, jednak tylko pod warunkiem, że wszystkie pozostałe elementy są wymieniane!
Lancety możesz zakupić od razu w większej ilości. Przykłady takich wyrobów medycznych to:
Jak zaznaczono wyżej, w przeciwieństwie do glukometru, produkty te nie mogą być współdzielone. Na ulotkach opisane jest to wyraźnie jako działanie niewskazane. Stosowanie ponowne użytej już igły wiąże się bowiem z podwyższonym ryzykiem zagrożenia mikrobiologicznego. Mowa m.in. o zarażeniu: wirusem HIV, wirusem żółtaczki typu B i żółtaczki typu C. Duże ryzyko komplikacji istnieje także w przypadku, kiedy poszczególne elementy (przede wszystkim jednorazowe lancety) urządzenia nie są wymieniane z odpowiednią regularnością. Informację o tym, z jaką częstotliwością należy zmieniać nakłuwacze i lancety, można znaleźć na opakowaniu, w którym zakupiono wyrób medyczny, lub na stronie jego producenta.
Jakiego sprzętu potrzeba do pomiaru? Jak go wykonać?
Aby móc dokonać pomiaru glukometrem, niezbędne są nakłuwacze, lancety, paski testowe oraz oczywiście sam glukometr. Przykładami tych ostatnich mogą być Glukometr, aparat, Accu-Chek Active oraz Glukometr Accu-Chek Instant, 1 szt. Badanie powtarza się dwa do nawet czterech razy w ciągu dnia. Wskazanie częstotliwości pomiarów to zadanie dla specjalisty, który weźmie pod uwagę stan zdrowia i potrzeby chorego. Oprócz nakłuwaczy i lancetów w ofercie znajdują się również glukometry.
Przed rozpoczęciem pomiaru każdorazowo należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, a następnie je osuszyć. Z kolei po dokonaniu pomiaru każdorazowo warto zanotować wynik, aby móc skonsultować go później z lekarzem. Dzięki prowadzeniu notatek można również łatwiej zauważyć u siebie wahania poziomu cukru. Działając w ten sposób, z dużo większym prawdopodobieństwem w porę zorientujesz się, jeżeli będziesz potrzebować dodatkowej konsultacji ze specjalistą.