Nieświeży oddech

(137) info
Pokaż filtry Filtruj

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech jest dość częstym problemem wielu osób. Przypadłość ta dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zazwyczaj pojawia się zaraz po przebudzeniu. Nie należy bagatelizować problemu, jakim jest nieświeży oddech — może on świadczyć o różnego rodzaju chorobach. Przede wszystkim trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Warto zatem zaopatrzyć się w dobrej jakości szczoteczki do zębów i inne akcesoria do higieny jamy ustnej. Ponadto w zniwelowaniu nieprzyjemnej woni z ust są pomocne tabletki i gumy do żucia. W przypadku utrzymywania się nieświeżego oddechu przez dłuższy czas mówi się o schorzeniu nazywanym halitozą.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Za podstawową przyczynę nieświeżego oddechu podaje się nieprawidłową higienę jamy ustnej. Wszystko przez pozostawanie resztek jedzenia na zębach i w szczelinach międzyzębowych, co prowadzi do nagromadzenia się kamienia oraz rozwoju bakterii. To z kolei sprzyja rozwojowi chorób dziąseł i śluzówki czy też próchnicy, którym towarzyszy nieprzyjemna woń z ust.

Do innych przyczyn nieświeżego oddechu zalicza się, np.:

  • schorzenia zębów i przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł czy paradontoza;
  • nieprawidłowe lub nieszczelne wypełnienie ubytków;
  • picie alkoholu oraz kawy;
  • palenie papierosów i wyrobów tytoniowych;
  • suchość w jamie ustnej;
  • spożywanie cebuli, czosnku oraz serów pleśniowych;
  • infekcje układu oddechowego, np. angina, zapalenie zatok;
  • dolegliwości ze strony nerek, trzustki, wątroby;
  • schorzenia związane z układem pokarmowym, np. refluks żołądka.

Co na nieświeży oddech?

Podstawową metodą na zwalczenie nieświeżego oddechu są oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa. W przypadku noszenia protezy również należy skontrolować ich stan, a w razie potrzeby wymienić je na nowe lub uszczelnić ubytki. Codzienna higiena jamy ustnej powinna składać się z prawidłowego szczotkowania zębów, a także czyszczenia języka. Zaleca się co najmniej dwukrotne mycie zębów w trakcie dnia. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalne nici dentystyczne, aby móc dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych.

Zaleca się także używanie płynów do płukania, które niwelują nieprzyjemną woń z ust. Ponadto zawierają składniki bakteryjne, niektóre również alkohol. Produkty tego typu przyczyniają się do wypłukania osadu z trudnodostępnych miejsc. Usta należy płukać przynajmniej raz dziennie, najlepiej przed snem. Innym skutecznym sposobem na nieświeży oddech jest picie herbat ziołowych, np.  z dodatkiem mięty lub mniszka lekarskiego. Zapobiega to przede wszystkim zasychaniu w ustach, co może być efektem stresu czy nerwicy, a to z kolei wywołuje przykry zapach z ust.  Wówczas warto też zadbać o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu.

Tabletki na nieświeży oddech

W przypadku pojawienia się nieświeżego oddechu można także sięgnąć po specjalne tabletki. Niwelują one nieprzyjemny zapach z ust dzięki zawartym w nich składnikach — ziołom i cynkowi. Pierwiastek ten odpowiada za wiązanie związków siarki, które dość często są odpowiedzialne za przykrą woń.

Oczywiście, jeśli nieświeży oddech utrzymuje się przez dłuższy czas (nie tylko po jedzeniu), należy niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty. Lekarz z pewnością zdiagnozuje przyczynę problemu i dobierze odpowiednią metodę leczenia. Dzięki temu można uniknąć poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij