Musli i płatki dla dzieci

Szukając propozycji jedzenia dla dzieci, warto pomyśleć o musli i płatkach – to nie tylko doskonały pomysł na śniadanie, ale i deser dla malucha. Aby uważać dany produkt za musli, powinien zawierać płatki owsiane, granolę, otręby lub podobne składniki, a także dodatki, takie jak suszone owoce, rodzynki, orzechy itp. Taka mieszanka, podobnie jak kaszki dla dzieci, stanowi bogate źródło składników odżywczych, np. błonnika, który ma pozytywny wpływ na perystaltykę jelit – zapobiega zaparciom u maluchów.

Przeczytaj: Niemowlę nie robi kupki

Musli – właściwości

Warto podawać maluchowi musli, ponieważ niesie to ze sobą wiele korzyści dla zdrowia dziecka. Jakich? Musli zawierające pełnoziarniste zboża wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Ponadto wpływa pozytywnie na pracę serca, reguluje ciśnienie krwi, a także obniża poziom złego cholesterolu. Z kolei błonnik znajdujący się w ziarnach zbóż wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Dodatek świeżych owoców do mieszanki wzbogaca ją w witaminy antyoksydacyjne, znacznie zmniejszając ryzyko zachorowania na raka i spowalniając proces starzenia.

Warto również pamiętać, że dzięki obecności orzechów i tłustych nasion musli jest przykładem zdrowej przekąski. Dlaczego? Tego typu mieszanka zawiera niezbędne dla rozwoju witaminy i minerały dla dzieci. Orzechy są doskonałym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witaminy E i magnezu. Migdały zaś zawierają antyoksydacyjne witaminy A i E, a siemię lniane to najskuteczniejszy naturalny środek na dolegliwości żołądkowe. Nie można zapomnieć o nasionach słonecznika, które są bogactwem komponentów o zbawiennych właściwościach dla pracy serca – mają one niską zawartość węglowodanów i są bogate w żelazo, magnez i witaminy z grupy B.

Musli dla dzieci – jak spożywać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy musli dla dzieci powinno być gotowane przed spożyciem. Nie ma takiej konieczności. Jeśli jednak pociecha woli ciepłą wersję tego posiłku, oczywiście można go podgrzać. Istnieje wiele sposobów na przygotowanie musli, więc warto eksperymentować, aby znaleźć najlepszą metodę odpowiadającą maluchowi. Jednym z pomysłów jest zalanie płatków gorącą wodą, a następnie odstawienie na kilka minut – to świetna opcja, zwłaszcza w chłodne dni. Musli może być też zdrowszym zamiennikiem słodyczy i przekąsek dla dzieci.

Samodzielne przygotowanie musli dla dzieci

Przygotowanie własnego musli jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ daje pewność, że zawiera tylko zdrowe składniki. Ponadto pozwala na dodanie ulubionych dodatków dziecka. Bazą do przygotowania musli mogą być różne rodzaje płatków, takie jak owsiane czy kukurydziane, które można dowolnie mieszać w różnych proporcjach. Następnie, aby uzyskać różnorodność smaków, warto dodać takie składniki jak orzechy, suszone owoce, kawałki gorzkiej czekolady, płatki migdałowe czy wiórki kokosowe.

Musli nie tylko dla dzieci

Musli to idealna propozycja na śniadanie dla całej rodziny, ponieważ dostarcza pełnowartościowych składników i dodaje energii na długi czas. Właściwie skomponowane musli są odpowiednie dla dzieci, dorosłych, a także osób starszych. W praktyce musli jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Wyjątek stanowią osoby z alergiami pokarmowymi – wówczas powinny one dokładnie sprawdzać skład produktu i sięgać po specjalne mieszanki. Warto również podkreślić, że musli to nie tylko śniadanie. Może być świetnym lekkim deserem, przekąską lub składnikiem innego dania. Możliwości są naprawdę nieograniczone.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij