Szampony na wszy – preparaty na wszy i gnidy

(41) info
Pokaż filtry Filtruj

Czym jest wszawica?

Wszawica to choroba wywoływana przez wszy, czyli owady o wielkości około kilku milimetrów, które można zobaczyć gołym okiem. Poruszają się one bardzo szybko. Jedna wesz żyje krótko, ponieważ około 32 dni, ale składa jaja na włosach człowieka, czego konsekwencją jest pojawianie się ciągle nowych owadów. Oczywiście tak dzieje się tylko wtedy, gdy wszawica nie jest leczona. Można mówić nie tylko o wszach głowowych, ale także łonowych. Te drugie przenoszą się drogą płciową oraz poprzez spanie w tej samej pościeli i bieliźnie. Wykrycie wszawicy wcale nie jest proste, ponieważ objawia się ona głównie swędzeniem głowy, a to może być charakterystyczne również dla alergii lub łupieżu. Na skórze powstają także grudki i bąble. Wszy często pozostają przez dłuższy czas za uszami i na potylicy, ponieważ to właśnie w tych rejonach głowy jest najcieplej. 

Przyczyny wszawicy

Najczęściej wszawica jest przenoszona w dużych skupiskach osób, a więc w szkołach, na uczelniach, na koloniach i obozach, czyli wszędzie tam, gdzie ludzie mają ze sobą bezpośredni kontakt. Dodatkowo dzieci często dzielą się różnymi przedmiotami, w tym także grzebieniami, szczotkami, spinkami, oraz czeszą sobie włosy i robią fryzury (dotyczy to głównie dziewczynek). Niestety wszawicy nie tak łatwo da się zapobiec, zwłaszcza wśród dzieci. 

Domowe leczenie wszawicy

W aptece można znaleźć wiele preparatów na wszawicę, a do najpopularniejszych należą szampony, płyny i spraye. Podstawą jest umycie włosów szamponem, a następnie wyczesanie owadów. Kurację należy powtarzać przez kilka dni, a później znowu po dwóch tygodniach, ponieważ właśnie tyle czasu mija, zanim z jaja wykluje się nowa wesz. 

Polecane szampony

W naszej ofercie dostępny jest szeroki asortyment szamponów przeciw wszawicy. Przykładowe preparaty to Paranit, Sora Forte, Puressentiel Pouxdoux. Można je kupić bez recepty, co oznacza, że rodzic lub opiekun, który rozpozna wszawicę u swojego dziecka, może samodzielnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Oczywiście możliwe jest także udanie się do lekarza. Warto pamiętać o tym, że usuwanie wszawicy opiera się na kilku krokach:

  • zastosowanie szamponu z substancją aktywną, która usuwa owady,
  • wyczesanie wszy i usunięcie ich,
  • częste mycie głowy, pranie odzieży, sprawdzanie skóry głowy.

W ten sposób można wyleczyć wszawicę dosyć szybko i bezproblemowo. Dodatkowo dziecko (lub osoba dorosła) musi izolować się na kilka dni od otoczenia, aby nie przenosić choroby. Do najczęściej stosowanych substancji aktywnych w szamponach należą permetryna i heksachlorocykloheksan. Dodatkowo leczeniu muszą poddać się wszyscy domownicy, także ci, którzy nie mają żadnych objawów. Tylko w ten sposób można sprawić, że wszawica nie będzie się roznosić. 

Płyny i spraye na wszawicę

Kolejną kategorią produktów polecanych na wszawicę są płyny, takie jak Pipi Nitolic, Sora Med, Paranit Sensitive Lotion. Pomagają one w usuwaniu owadów i zapobiegają rozwojowi choroby. Do płynu zwykle dołączony jest grzebień i czepek. Ten drugi należy nałożyć na głowę na około godzinę po rozprowadzeniu preparatu, a później użyć grzebienia i wyczesać całe włosy oraz skórę głowy.

Dobrze mogą sprawdzić się także spraye z grzebieniem. W aptece dostępne są specjalne zestawy kompleksowe przeciwko wszawicy. Znajduje się w nich szampon lub płyn, który ma za zadanie usunąć owady i zlikwidować aktywne fazy rozwoju choroby. Dodatkowo zawierają one specjalny płyn, który ma działanie profilaktyczne i należy go aplikować na całą długość włosów, na przykład przed wyjściem dziecka do szkoły lub przedszkola. W ten sposób można ochronić je przed nawrotami lub przed pierwotnym zakażeniem w sytuacji, gdy inny przedszkolak lub uczeń ma wszawicę. 

Warto pamiętać o tym, że wyleczenie wszawicy jest możliwe, chociaż czasami zdarzają się jej nawroty. Prawidłowo przeprowadzona kuracja sprawia jednak, że już po kilku dniach nie ma śladu po owadach. Dodatkowo ważne jest zachowanie higieny, a także wiązanie włosów na co dzień i unikanie zbyt bliskiego kontaktu z innymi osobami.