Czopki dla dzieci

(20) info
Pokaż filtry Filtruj

Czopki jako alternatywa dla syropów i tabletek

W przypadku jakichkolwiek dolegliwości bólowych, wysokiej gorączki czy objawów ze strony układu pokarmowego u dzieci, rodzice w pierwszej kolejności sięgają po leki i specyfiki podawane doustnie. Są wygodniejsze i  można wybierać pomiędzy różnymi smakami, przez co łatwiej przekonać malucha do ich spożycia. Czasami jednak lepiej jest podać zalecany preparat drogą doodbytniczą, w postaci czopka. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w sytuacjach, kiedy leki doustne nie są wystarczająco skuteczne lub gdy występują objawy ze strony układu pokarmowego i istnieje ryzyko nieutrzymania przyjętych farmaceutyków w żołądku. Czopki są też jednym z najskuteczniejszych sposobów podawania leków niemowlętom i małym dzieciom. W przeciwieństwie do syropów i tabletek, czopki działają szybciej i bardziej efektywnie ponieważ substancja czynna zostaje dostarczona bezpośrednio do organizmu przez błonę śluzową odbytu.

Czopki dla niemowląt

Wysoka temperatura u niemowląt to sytuacja silnie stresująca dla rodziców. Mając pod opieką małe dzieci warto mieć w podręcznej apteczce czopki na gorączkę. W swoim składzie, podobnie jak syropy przeznaczone do zbijania temperatury, mają paracetamol lub ibuprofen, jednak ich działanie jest szybsze i skuteczniejsze. Czopki doodbytnicze doskonale radzą sobie z łagodzeniem objawów gorączki lub dolegliwości bólowych (np. podczas ząbkowania), a ich aplikacja nie powinna przysporzyć opiekunom zbytnich trudności. Ważne jest, aby zawsze dostosowywać dawkę preparatu do wagi i wieku dziecka. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą lub farmaceutą.

Rodzaje czopków dla dzieci

Chociaż termin czopki dla dzieci najczęściej kojarzy się z lekami przeciwgorączkowymi, to w aptece można znaleźć także czopki skuteczne w walce z innymi dolegliwościami. W zależności od potrzeb można wybrać czopki przeciwbólowe, zatrzymujące biegunki lub odwrotnie – radzące sobie z zaparciami. Te produkty mające w składzie glicerol, parafinę lub olejek rycynowy mają działanie przeczyszczające i już w ciągu godziny od aplikacji można spodziewać się pożądanych efektów. Czopki przeciwko zaparciom pomagają zmiękczyć stolec i ułatwiają wypróżnianie.

Odpowiednie dawkowanie czopków dla dzieci

Przy wyborze czopków dla dzieci, czy to przeciwbólowych, przeciwgorączkowych czy na zaparcia, należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu preparatu uwzględniającym wagę i wiek malucha. Producenci leków wyraźnie zaznaczają na opakowaniach, które czopki dla dzieci będą odpowiednie dla niemowląt, a które dla starszych pociech. Zawsze przed podaniem jakichkolwiek farmaceutyków dzieciom, opiekunowie powinni zapoznać się dokładnie z treścią ulotki dołączonej do produktu, zwracając szczególną uwagę na przeciwwskazania do ich zastosowania. Stwierdzona alergia lub nadwrażliwość na którąkolwiek z substancji umieszczonych w specyfiku wyklucza możliwość zaaplikowania czopka dziecku. Należy również pamiętać o prawidłowym przechowywaniu leków. Zawsze w suchym i chłodnym miejscu, niedostępnym dla dzieci, daleko od źródeł ciepła.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij