Herbaty ziołowe

(46) info
Pokaż filtry Filtruj

Herbaty ziołowe

Picie herbat ziołowych przyczynia się do zwalczania różnego rodzaju problemów zdrowotnych, m.in. wspiera trawienie, działa uspokajająco, czy nawet pobudza przemianę materii, wspierając tym samym proces odchudzania. Warto zatem zadbać o obecność w codziennym menu prawidłowej ilości ziół jednorodnych. Oczywiście herbaty nie są w stanie poradzić sobie z wyleczeniem poważnych schorzeń, ale istnieją dolegliwości, których negatywne skutki może zminimalizować dobra ziołowa mieszanka. Jakie herbaty ziołowe wybierać i dlaczego?

Dlaczego warto pić herbaty ziołowe?

Medycyna naturalna może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Dość łatwo dostępne i proste w przygotowaniu są herbatki ziołowe. Napary produkuje się głównie z listków, a także kwiatów czy korzeni roślin o leczniczych właściwościach. Warto spożywać herbatki ziołowe ze względu na wiele cennych składników, takich jak: witaminy z grupy B, A, C, K, tanina, teina, polifenole, teanina, minerały, np. potas, fluor, sód, cynk, wapń, cynk. 

W dostarczeniu do organizmu odpowiedniej ilości tych komponentów są pomocne także suplementy konopne

Regularne picie herbat ziołowych pozytywnie wpływa na organizm. Przede wszystkim napary ziołowe korzystnie działają na układ pokarmowy, m.in. wspomagając przemianę materii czy też stymulując pracę jelit. Ponadto spożywanie herbat ziołowych w zależności od obecnych składników przyczynia się do: poprawy krążenia, obniżenia poziomu cholesterolu, ryzyka zawału serca, usprawnienia pracy serca, poprawy pracy mózgu, regulacji oddawania moczu, ochrony przed działaniem wolnych rodników.

Jakie herbaty ziołowe warto pić i jak je przyrządzić?

Do przygotowania gorącego naparu nie potrzeba zbyt wiele. Garść suszu wystarczy jedynie zalać wrzątkiem i odczekać około 10–15 minut. Przeważnie herbaty się pije, jednak zdarza się, że taki roztwór może służyć do przygotowania kompresów. Najpopularniejszymi roślinami wykorzystywanymi do produkcji herbat ziołowych są:

  • mięta – cechuje się charakterystycznym smakiem i świeżym aromatem, a także wykazuje działanie rozkurczające oraz redukujące wzdęcia,

  • rumianek – słynie z właściwości antyhistaminowych oraz działa zapobiegawczo na wzrost glukozy we krwi,

  • melisa – ułatwia zasypianie i wykazuje działanie wyciszające, uspokajające,

  • szałwia – ma właściwości antybakteryjne oraz wspiera walkę z infekcjami górnych dróg oddechowych,

  • skrzyp polny – przyczynia się do wzmocnienia włosów i paznokci, usprawnia pracę wątroby,

  • dziurawiec – jest znany z działania antybakteryjnego oraz antyseptycznego,

  • koper – obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów,

  • pokrzywa – wzmacnia strukturę włosów,

  • hibiskus – wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego.

By wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie organizmu, warto również stosować odpowiednie suplementy diety i odżywki

Herbaty ziołowe wspomagające trawienie

Osoby cierpiące na różnego rodzaju problemy trawienne powinny pić herbaty wspomagające te procesy. Przede wszystkim należą do nich mieszanki ziołowe złożone z: mięty pieprzowej, rozmarynu, rumianku, melisy, szałwii, które wykazują korzystny wpływ na przemianę materii, a tym samym samopoczucie osób borykających się z tego typu zaburzeniami. Z kolei na prawidłową pracę wątroby pozytywnie działają napary z ostropestu czy też dziurawca. Pobudzają one wydzielanie soków trawiennych, co przyczynia się do eliminacji dokuczliwego uczucia przejedzenia, odciążając tym samym wątrobę.

Jakie herbaty ziołowe na uspokojenie i dobry sen?

Szukając sposobu na lepszy i spokojny sen, warto pić napary z melisy. Ułatwia ona zasypianie, ale przede wszystkim koi nerwy. Zalecana jest więc osobom, które w ciągu dnia są narażone na wiele stresowych sytuacji, a także mają kłopoty z dobrej jakości snem. Podobne działanie wykazuje lawenda. Już sam jej zapach wycisza i relaksuje. Z tego względu roślina ta znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków oraz olejków eterycznych.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij