Do czyszczenia uszu dla dzieci

(19) info
Pokaż filtry Filtruj

Środki do czyszczenia uszu dla dzieci – higiena i zdrowie

Zbierająca się w uszach woskowina jest czymś jak najbardziej normalnym – chroni uszy przed rozwojem różnego rodzaju bakterii, nawilża przewód słuchowy oraz wspomaga jego oczyszczanie. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się na bieżąco wspierać higieny tego obszaru. Środki do czyszczenia uszu dla dzieci sprawdzają się u każdego, lecz wyróżnia się kilka grup, które powinny stosować je szczególnie regularnie. Są to m.in. osoby z tendencją do nadprodukcji woskowiny, mające problemy skórne, jak np. AZS, noszące aparat słuchowy czy mierzące się z jakimikolwiek problemami ze słuchem, w tym z nieprawidłowościami w budowie przewodu słuchowego. O jakich środkach konkretnie mowa i w jakim zakresie mogą okazać się pomocne?

Sprawdź ofertę: Patyczki do uszu dla dzieci

Woskowina w uszach dzieci – dlaczego jest tak ważna?

Kolor i konsystencja woskowiny mogą się różnić, lecz zawsze ma ona odczyn kwaśny, tzn. pH 5,0-5,7 – to właśnie dzięki temu może skutecznie przeciwdziałać rozwojowi drobnoustrojów. Pomaga też czyścić zarówno ucho zewnętrzne, jak i przewód słuchowy, usuwając z nich wszelkie zanieczyszczenia środowiskowe, złuszczony naskórek etc. Przeciwwskazane jest zatem zbyt częste oraz zbyt dokładne jej usuwanie. Warto polegać przede wszystkim na naturalnych mechanizmach samooczyszczających uszy, które – jeśli nie pojawiają się żadne nieprawidłowości – dokładnie zadbają o usunięcie odpowiedniej ilości powstałej wydzieliny.

Sprawdź ofertę: Na uspokojenie i wyciszenie dla dzieci

Jak dbać o uszy?

Jak to zostało wspomniane, są jednak określone grupy osób, które wymagają w tym zakresie wsparcia. Może być ono konieczne także w takich sytuacjach, gdy np. dziecko przebywało w miejscu wypełnionym pyłem, piachem czy kurzem lub w każdym w momencie, w którym daje jasno do zrozumienia, że odczuwa różne nieprzyjemności w obszarze uszu, jak np. swędzenie czy ból. Tego typu czyszczenie musi być jednak odpowiednio przeprowadzone – nieprawidłowa higiena uszu może bowiem bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Na pewno należy zrezygnować z patyczków higienicznych, które tylko upychają woskowinę głębiej w kanale słuchowym, a wbite zbyt mocno, mogą wręcz mechanicznie uszkodzić błonę bębenkową (sprawdzają się tylko w czyszczeniu zewnętrznych części ucha). Zastosowanie samej wody także nie jest szczególnie polecane – po kontakcie z nią, woskowina pęcznieje, co może prowadzić do jeszcze silniejszego zatkania ucha.

Najlepszą opcją jest zatem stosowanie środków do czyszczenia uszu dla dzieci, które stworzone są na bazie specjalnie dobranych olejków mineralnych. Mają właściwości rozpuszczające względem woskowiny, a do tego wspierają mechanizmy odpowiedzialne za samooczyszczanie uszu. Dodatkowo działają też nawilżająco na przewód słuchowy, pomagają utrzymać odpowiednie pH oraz usuwają martwy naskórek.

Przeczytaj więcej: Przyczyny bólu ucha. Leczenie i profilaktyka

Preparaty do czyszczenia uszu u dzieci

Wśród środków do czyszczenia uszu dla dzieci, wyróżnić można różne formy – do najpopularniejszych należą krople i spraye. Niektóre z nich, poza działaniem wspierającym oczyszczanie woskowiny, mogą być też pomocne podczas łagodzenia stanów zapalnych ucha zewnętrznego, które objawiają się np. zaczerwienieniem i bólem. Mogą także działać prewencyjnie u osób, mających tendencję do nawrotowych infekcji ucha. Należy zatem każdorazowo dobierać środek do indywidualnych potrzeb dziecka, a także jego wieku – niektóre przeznaczone są już dla niemowląt, zaś inne dopiero dla starszych dzieci.

Jeśli zaś chodzi o składniki, które najczęściej spotyka się w tego typu preparatach, w dużej mierze mają one pochodzenie naturalne. W środkach do czyszczenia uszu dla dzieci m.in. można znaleźć:

  • oliwę z oliwek – pomocnie oddziałują m.in. zawarte w niej polifenole, które mają właściwości przeciwutleniające. Wspierają hamowanie rozwoju bakterii oraz grzybów;
  • nagietek lekarski – łagodzi podrażnienia;
  • nadtlenek karbamidu – ułatwia odrywanie się woskowiny od powierzchni przewodu słuchowego zewnętrznego;
  • glicerol – ułatwia rozpuszczanie woszczyny usznej, a także dobrze oddziałuje na konsystencję i lepkość preparatów, w których składzie można go znaleźć. Dzięki temu mogą one dłużej utrzymywać się w zewnętrznym przewodzie słuchowym;
  • inne – olejek z drzewa herbacianego, olej z nasion ogórecznika, miętowy, migdałowy, olej jojoba, parafina, witamina E, aloes, malwa, rumianek etc.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij