Jak przedstawia się oferta tabletek na ból brzucha?
Ból brzucha to uciążliwa dolegliwość. Różnie odczuwany (skurcz, ucisk, kolka, rozpieranie, ból rozdzierający), może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Najczęstszym podłożem bólu brzucha są skurcze mięśni gładkich jelit, macicy, moczowodów, przewodów żółciowych, oraz pęcherza moczowego. Do jego łagodzenia używa się doraźnie leków farmaceutycznych. Jeśli leczenie nie przyniesie oczekiwanych efektów, należy zgłosić się do lekarza.
Leki na ból brzucha oferowane są w opakowaniach różnej wielkości. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się:
-
opakowania po 100 sztuk, np. Apap, 500 mg, tabletki powlekane, 100 szt.,
-
opakowania po 60 sztuk, np. Paracetamol DOZ, 500 mg, tabletki, 60 szt.,
-
opakowania po 20 sztuk, np. Ibuprom Max Sprint, 400 mg, kapsułki miękkie, 20 szt.
Paracetamol na ból brzucha
Jedną z częściej występujących substancji czynnych w środkach na ból brzucha jest paracetamol. Wykazuje on działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Poza bólem brzucha stosowany może być również przy bólach głowy, gardła, zębów, bólach stawowych, kostnych oraz mięśniowych. Dodatkowo łagodzi objawy przeziębienia. W jednej tabletce znajduje się zazwyczaj 500 mg substancji czynnej.
Leki na ból brzucha z paracetamolem to m.in. Paracetamol DOZ, 500 mg, tabletki, 20 szt. oraz Apap, 500 mg, tabletki powlekane, 50 szt. Niektóre preparaty mają w swoim składzie kofeinę, która wzmacnia działanie przeciwbólowe paracetamolu, np. Apap Extra, 500 mg + 65 mg, tabletki powlekane, 50 szt. (butelka).
Ibuprofen na ból brzucha
Kolejną powszechnie spotykaną substancją czynną w lekach na ból brzucha jest ibuprofen. Środek zaliczany jest do grupy NLPZ (Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych). Wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz właśnie przeciwzapalne. Skutecznie zwalcza także inne bóle o nasileniu słabym do umiarkowanego oraz pomaga przy infekcji dróg oddechowych. Na ibuprofenie swoje działanie opierają takie leki, jak m.in.:
Pozostałe preparaty na ból brzucha
Popularnym środkiem stosowanym w łagodzeniu bólu brzucha jest NO-SPA. Lek zawiera w swoim składzie drotawerynę, działającą rozkurczowo na mięśnie gładkie. Poleca się ją w bólu brzucha związanym z chorobami układu pokarmowego, dróg żółciowych i przy bolesnym miesiączkowaniu. Chlorowodorek drotaweryny odpowiada również za rozkurczowe działanie Spastyny Max, zalecanej przy problemach pochodzenia nerwowego oraz mięśniowego.
Deksketoprofen to kolejna substancja czynna spotykana w lekach przeciwbólowych. Wskazany jest w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Zawiera go np. Dexak, 25 mg, tabletki powlekane, 30 szt.
Inne związki łagodzące ból brzucha to m.in.:
-
ketoprofen np. Ketonal Sprint, 25 mg, granulki do sporządzania roztworu doustnego, 12 saszetek,
-
kwas acetylosalicylowy np. Polopiryna Max, 500 mg, tabletki dojelitowe, 10 szt.,
-
naproksen sodowy, np. Nalgesin Mini, 220 mg, tabletki powlekane, 10 szt.
Leki na ból brzucha dla dzieci
Dzieci to szczególny rodzaj pacjentów. Mając na uwadze ich dobro, na rynku farmaceutycznym pojawiły się leki specjalnie im dedykowane. Wśród nich znajdują się m.in.:
-
Ibufen forte dla dzieci o smaku malinowym, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna, 40 ml,
-
Ibum Forte Pure, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna, butelka, 100 g.
Pamiętajmy jednak, aby stosować je z umiarem i zgodnie z dawkowaniem zaleconym przez producenta.