Kompresy i gazy

(105) info
Pokaż filtry Filtruj

Kompresy gazowe i włókninowe

Kompresy gazowe są wykonane z bawełny. Natomiast do produkcji włókninowych opatrunków wykorzystano wiskozę i poliester. Oba rodzaje są bezpieczne dla skóry. Nie podrażniają jej i nie powodują reakcji alergicznych. Dzięki temu proces gojenia się rany nie jest zakłócony przez dodatkowe dolegliwości. Zwiększa się także komfort pacjenta.

Kompresy gazowe i włókninowe to materiały opatrunkowe, które składają się z kilku warstw. Dzięki temu dobrze wchłaniają wydzieliny z tkanek, chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (np. zabrudzeniami), a jednocześnie dobrze przepuszczają powietrze. Dostępne są w różnych rozmiarach (np. duże Kompresy włókniste niejałowe Medicomp Extra, 6-warstwowe, 10 cm x 10 cm, 100 szt.) oraz opakowaniach, które zawierają 3 sztuki (np. DOZ PRODUCT, kompresy jałowe z gazy bawełnianej, 17 nitkowe, 8-warstwowe, 10x10 cm, 3 szt.) lub kilkadziesiąt sztuk opatrunków (np. Kompresy włókninowe niejałowe, Matovlies, 10x10, 4-warstwowe, 30g, 100 szt.). Decydując się na zakup kompresów w aptece, można dopasować taki produkt, który najlepiej odpowiada aktualnym potrzebom.

Gaza opatrunkowa

Innym rodzajem opatrunków jest gaza opatrunkowa, wykonana z bawełny. Od kompresów gazowych różni się przede wszystkim swoim rozmiarem. Jest to nawet 1 m² (np. Viscoplast, gaza opatrunkowa bawełniana, 17 nitkowa, 1 m2). Przy jej pomocy można dobrze zabezpieczyć nieco bardziej rozległe uszkodzenia tkanek.

Gaza opatrunkowa powinna znajdować się w każdej domowej i samochodowej apteczce. Może być stosowana nie tylko bezpośrednio na rany (jeżeli została poddana procesowi sterylizacji np. Viscoplast, gaza jałowa, bawełniana, 17-nitkowa, 1/2 m²), ale także do bandażowania lub zabezpieczania uszkodzonych tkanek, do momentu uzyskania fachowej pomocy medycznej.

Kompresy i gazy jałowe

Kompresy i gazy, które są jałowe (np. Viscoplast, kompresy gazowe jałowe, 17 nitkowe, 7,5 x 7,5 cm, 8-warstwowe, 3 szt.) mogą być stosowane bezpośrednio na rany. Jest to możliwe, ponieważ z ich powierzchni zostały usunięte drobnoustroje przy pomocy różnych metod sterylizacji. Dzięki temu nie ma ryzyka zainfekowania rany.

Kompresy i gazy niejałowe

Kompresy i gazy niejałowe nie zostały poddane procesom sterylizacji. Dlatego nie można stosować ich bezpośrednio na uszkodzone tkanki, ponieważ wzrasta ryzyko ich zainfekowania. Służą one m.in. do dodatkowego zabezpieczenia rany przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki nim zmniejsza się możliwość przesiąknięcia płynu wysiękowego. Kompresy i gazy niejałowe mogą zostać wysterylizowane.

Kompresy żelowe do stosowania na zimno i ciepło

Szczególnym rodzajem kompresów są okłady żelowe do stosowania na zimno i ciepło. Są one wypełnione żelem, który może zostać aktywowany do niskiej lub wysokiej temperatury (np. DOZ PRODUCT Kompres żelowy do stosowania na ciepło i zimno, 10 x 26 cm, 1 szt.). Można stosować je na dolegliwości bólowe ze strony mięśni i głowy, przy urazach mechanicznych tkanek (np. stłuczeniach lub skręceniach stawów), na oparzenia, przy infekcjach dróg moczowych, a także przy schorzeniach ze strony układu nerwowego (np. przykurcze lub nerwobóle).