Gaza

(5) info
Pokaż filtry Filtruj

 

Gaza jałowa

Gaza jałowa jest przeznaczona do bezpośredniego opatrywania ran i uszkodzonej skóry. Może być wykorzystana zarówno w stanach pourazowych, do zabezpieczania zranionej skóry i ograniczenia jej kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, jak i w stanach pozabiegowych. Gazy jałowe stanowią jeden z podstawowych środków opatrunkowych. Znajdują zastosowanie również przy różnego rodzaju zabiegach higienicznych. To wyroby przeznaczone do każdej sytuacji, w której istnieje ryzyko wniknięcia drobnoustrojów do organizmu. Produkty takie jak gaza jałowa DOZ czy gaza jałowa Viscoplast stosuje się bezpośrednio na ranę jako barierę mechaniczną, do ucisku lub absorpcji wysięku z uszkodzonego miejsca na ciele. To sterylne i wyjałowione radiacyjnie bądź chemicznie produkty dostępne w różnych rozmiarach. W aptece są gazy 17-nitkowe (jak Matocomp) oraz rzadsze (np. Pasomed). Ich gładka formuła, wolna od luźnych nitek na krawędziach, ułatwia mocowanie oraz dodatkowo zabezpiecza uszkodzone miejsce na ciele. Ponadto taka konstrukcja przepuszcza powietrze. Są to wyroby medyczne produkowane z włókien bawełnianych bielonych bez użycia chloru.

W ofercie apteki znajduje się szeroki asortyment gaz od znanych i cenionych marek, jak DOZ czy Viscoplast, które charakteryzują się dużą zdolnością pochłaniania płynów i wilgoci. Gazy jałowe opatrunkowe dostępne są w rozmiarach 1 m² oraz ½ m². Pakuje się je pojedynczo w szczelnych opakowaniach, dzięki czemu są bezpieczne i wygodne w użyciu. Można je transportować i zabierać w dowolne miejsce, a także uzupełniać nimi apteczki domowe i samochodowe.

Gaza niejałowa

Gaza niejałowa to produkt o szerokim zastosowaniu. Mimo że właściwościami – czyli chłonnością, przepuszczalnością, splotem i wytrzymałością – nie różni się od gaz jałowych, to używa się jej w sytuacjach, w których sterylność nie jest wymagana. Sprawdza się przede wszystkim do zabezpieczania jałowego opatrunku. Wyroby niejałowe można stosować do opatrywania ran jako barierę mechaniczną w wyjątkowych okolicznościach, tzn. kiedy uszkodzona okolica skóry zostanie wcześniej odpowiednio zdezynfekowana. Produkty przeznaczone są również do ogólnego zastosowania przy zabiegach higieniczno-kosmetycznych. Sprawdzają się też w celach spożywczych. W ofercie gaz niejałowych z apteki dostępne są różne modele, m.in. Matocomp 17-nitkowaPaso Pasomed oraz DOZ bawełniana.

Środki ostrożności

Gazy są nieocenione w trakcie udzielania pierwszej pomocy, w przypadku sączących się i zanieczyszczonych ran. Są bardzo pomocne zarówno do małych, jak i bardziej rozległych uszkodzeń. Wymagają jednak odpowiednich środków ostrożności podczas ich użytkowania. Przede wszystkim są to produkty jednorazowego użytku. Nie należy ich wykorzystywać ponownie, a po zużyciu trzeba traktować jako odpad medyczny, który może być potencjalnym źródłem zakażenia. Gazy jałowej nie stosuje się, jeżeli opakowanie zostało uszkodzone lub otwarte. Produkt narażony na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym przestaje być sterylny i jałowy. W zależności od potrzeb, gazy można na siebie nakładać, zwiększając chłonność opatrunku i stwarzając lepsze warunki do zatamowania krwotoku czy sączenia innych płynów ustrojowych.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij