Kompresy ciepło zimno

(26) info
Pokaż filtry Filtruj

Okłady żelowe do terapii ciepłem i zimnem

Kompresy ciepło-zimno są rodzajem opatrunku, który nie służy do opatrywania ran, ale przeprowadzenia terapii z zastosowaniem ciepła lub zimna. Mają one postać poduszeczki, która jest wypełniona specjalnym żelem. Reaguje on na temperaturę, a także jest w stanie utrzymać ją przez pewien czas.

Okłady żelowe z apteki są dostępne w kilku rozmiarach. Dzięki temu można dopasować ich wielkość do miejsca, które wymaga ogrzania lub schłodzenia. Standardowe mają wymiary 10 × 26 cm (np. DOZ PRODUCT Kompres żelowy do stosowania na ciepło i zimno, 10 × 26 cm, 1 szt.). Mniejsze mierzą po 10 cm na każdym boku (np. PiC Thermogel, kompres żelowy, zimno-ciepły, 10 × 10 cm, 1 szt.), największe zaś osiągają nawet 17 × 30 cm (np. PiC Thermogel, kompres żelowy, zimno-ciepły, 17 × 30 cm, 1 szt.). Do stosowania na duży obszar ciała polecana jest poduszka ciepło-zimno.

Żelowe okłady chłodzące i ogrzewające powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce. Można stosować je przy wielu dolegliwościach, które pojawiają się nagle. Pozwalają na złagodzenie objawów bez konieczności zastosowania leków przeciwbólowych lub zanim zostanie udzielona fachowa pomoc medyczna.

Kiedy używać kompresów ciepło-zimno?

Kompres żelowy chłodzący dla dzieci i dorosłych można stosować przede wszystkim przy urazach narządu ruchu. Mowa głównie o krwiakach, stłuczeniach, zwichnięciach, ale też złamaniach kości. Mogą po niego sięgać osoby, które zmagają się z przeciążeniem mięśni po treningu. Okłady żelowe na zimno są chętnie wybierane przez chorych na reumatoidalne zapalenie stawów lub rwę kulszową. Jest to również dobry sposób na ból głowy i zęba lub oparzenia.

Ogrzewające okłady żelowe można ponadto stosować w przypadku urazów narządu ruchu, jednak nie bezpośrednio po ich powstaniu. Poza tym kompresy tego typu dobrze sprawdzają się przy nerwobólach, przykurczach, zakażeniach układu moczowego i kamicy dróg moczowych. Są niezastąpione przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Jak stosować okład żelowy chłodzący?

Okłady żelowe chłodzące należy przed użyciem odpowiednio przygotować. Konieczne jest włożenie kompresu do zamrażarki na minimum 2 godziny. Można też trzymać go tam cały czas na wypadek nagłych zdarzeń, które wymagają natychmiastowej terapii zimnem.

Po wyjęciu z lodówki zimny okład żelowy trzeba zawinąć w ręcznik lub gazę. Tylko w takiej postaci przykłada się go do ciała. Terapia chłodząca powinna trwać maksymalnie 10–20 minut.

Sposób użycia ciepłych kompresów

Ciepły okład żelowy również wymaga wcześniejszego przygotowania. Trzeba zagrzać go w wodzie, która ma około 70℃. Należy zachować przy tym ostrożność, ponieważ kompres nie może się zagotować.

Po wyjęciu kompresu z wody trzeba owinąć go ręcznikiem. Dopiero wtedy należy przyłożyć go do ciała. W przeciwnym razie może dojść do oparzenia skóry. Ciepły okład żelowy można stosować przez kilkanaście minut.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij