Ból menstruacyjny

(38) info
Pokaż filtry Filtruj

Ból menstruacyjny

Bolesne miesiączkowanie to wyjątkowo przykra, lecz powszechna dolegliwość. Mierzą się z nią zarówno młode dziewczęta, jak i dojrzałe kobiety. Ból menstruacyjny potrafi utrudnić nie tylko aktywność fizyczną, ale i wszystkie codzienne czynności, a dotyczy 40–60% menstruujących kobiet. W artykule przedstawiamy skuteczne środki zapobiegania bolesnym miesiączkom i metody redukowania bólu. 

Ból menstruacyjny – czym jest wywoływany?

Aby w pełni zrozumieć zjawisko bolesnego miesiączkowania, należy poznać genezę tego problemu oraz podstawy anatomii i fizjologii narządów płciowych kobiet. Źródła wskazują na dwojaką etiopatogenezę zespołu bolesnego miesiączkowania. Wskazuje się, że źródłem doznań bólowych jest nadmierna, intensywna aktywność skurczowa mięśniówki macicy, której celem jest wydalenie z organizmu złuszczającej się błony śluzowej – dzieje się tak w przypadku braku innych zmian patologicznych narządów miednicy mniejszej, czyli w pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Skurcze prowadzą do osłabienia ukrwienia mięśnia macicy, co jest jedną z teorii powstawania nieprzyjemnych doznań. Natomiast bolesne miesiączkowanie typu wtórnego diagnozowane jest wtedy, gdy zaistnieją dodatkowe nieprawidłowości narządów rodnych. Bolesne miesiączkowanie może zatem występować jako skutek endometriozy, mięśniaków macicy, polipów endometrium, przewlekłych stanów zapalnych narządów miednicy mniejszej, stenozy szyjki macicy oraz wrodzonych wad anatomicznych. 

Ból menstruacyjny – działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Zespół bolesnego miesiączkowania istotnie związany jest z wytwarzaniem nadmiernej ilości prostaglandyn, czyli hormonów – mediatorów odpowiedzi zapalnej i inhibitorów skurczu mięśni. Zastosowanie preparatów przeciwdziałających wydzielaniu prostaglandyn – niesteroidowych leków przeciwzapalnych, osłabia czynność skurczową macicy oraz skutecznie redukuje ból. Preparaty farmakologiczne dostępne bez recepty pomagające na bolesne miesiączkowanie to ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen, diklofenak i naproksen. 

Ból menstruacyjny – leki i zioła rozkurczowe

Ponieważ ból menstruacyjny silnie związany jest z nadmierną aktywnością skurczową mięśni gładkich tworzących macicę, oprócz leku przeciwbólowego, warto rozważyć zastosowanie preparatu działającego rozkurczowo. Działanie takie może być szczególnie korzystne przy leczeniu mocno nasilonego bólu. Drotaweryna jest popularną substancją leczniczą obecną w wielu preparatach dedykowanych leczeniu zespołu bolesnego miesiączkowania. Osłabia skurcze mięśni gładkich, dzięki czemu poprawia ukrwienie macicy i redukuje ból. 

Przy bolesnym miesiączkowaniu, szczególnie gdy unikamy farmaceutyków, warto sięgnąć po napary ziołowe. Popularne rośliny lecznicze, takie jak rumianek, mięta pieprzowa, krwawnik pospolity czy maliny, działają rozkurczowo i redukują bolesność. 

Ból menstruacyjny – sposoby niefarmakologiczne

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na ból menstruacyjny, jednocześnie bezpiecznym i łatwym w stosowaniu, jest przyłożenie ciepłego termoforu na podbrzusze. Podwyższona temperatura pozwala na rozluźnienie mięśni i osłabienie czynności skurczowej. Warto jednak zwrócić uwagę, aby termofor nie był zbyt gorący – by zapobiec nadmiernemu krwawieniu z dróg rodnych. Termofory można dostać w wielu wzorach i rozmiarach – od malutkich i niepozornych, po duże i rozgrzewające duże partie ciała. Ponadto niektóre z nich mają dedykowane „sweterki”, które zapobiegają oparzeniom podczas stosowania i dodają uroku. 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij