Rzucanie palenia

(33) info
Pokaż filtry Filtruj

Rzucanie palenia a produkty apteczne

Regularne palenie papierosów czy też innych produktów zawierających nikotynę często prowadzi do uzależnienia, które jest zdecydowanie szkodliwe dla zdrowia. Nie tylko grozi nadciśnieniem tętniczym, ale i rozwojem nowotworu płuc. Rzucenie palenia niestety nie jest łatwym procesem. Wymaga ono czasu, a także zależy od mobilizacji osoby uzależnionej. Pomoc stanowią różnego rodzaju specjalne preparaty, w postaci tabletek czy plastrów. Na jakiej zasadzie działają?

Co na głód nikotynowy

Osoby, które regularnie palą papierosy i wyroby tytoniowe mają zazwyczaj ogromny problem z zakończeniem tego nałogu. Przede wszystkim nie mogą one poradzić sobie z poskromieniem głodu nikotynowego, który przyczynia się do różnego rodzaju objawów:

  • drażliwości;
  • uczucia niepokoju;
  • wahań nastroju;
  • wzrostu masy ciała.

Dodatkowo osoby podejmujące próby rzucenia palenia cierpią często na bezsenność. Wówczas warto wypróbować tabletki na sen lub ziołowe preparaty na uspokojenie, które ułatwią zasypianie.

Tabletki, gumy i plastry pomagające rzucić palenie

Osoby, które pragną rzucić palenie, mogą sięgnąć po specjalne tabletki, gumy lub plastry naklejane na skórę. Środki te zawierają w swoim składzie nikotynę w określonym stężeniu. Stopniowo dochodzi do jej uwalniania, np. w trakcie ssania pastylki z nikotyną. Z kolei leki z cytyzyną wykazują właściwości łagodzące objawy głodu nikotynowego, przez co stopniowo zmniejszają uzależnienie organizmu od nikotyny. Utrzymują one stężenie dopaminy na odpowiednio wysokim poziomie w obwodowym układzie nerwowym (OUN), czego efektem jest dobry nastrój osoby zażywającej tego typu preparaty. By leczenie cytyzyną przyniosło oczekiwany sukces, zaleca się postępować według ulotki dołączonej do danego leku.

Nie można zapomnieć, iż stosowanie tego typu prepatów powinno mieć miejsce jedynie w chwili rozpoczęcia walki z nałogiem. Istotą jest również ich regularne przyjmowanie, a także dobranie właściwej dawki (np. tabletek czy gum), co w dużym stopniu zależy od etapu uzależnienia od papierosów.

Co pomoże w rzucaniu palenia?

Nikotyna należy do substancji silnie uzależniających, przez co rzucenie palenia jest trudne.  Nie można się jednak zniechęcać, ponieważ często potrzeba wielu prób, aby w końcu pozbyć się chęci sięgnięcia po papierosa. Nałogowi palacze, którzy chcą wyjść z nałogu, mogą wesprzeć się dedykowanymi dla nich suplementami. Dzięki nim wraz z upływem czasu dochodzi do ograniczenia dostarczania nikotyny do organizmu. By rzucenie palenia było skuteczne, istotne są poważne podejście do sprawy i motywacja wewnętrzna. Silna chęć pozbycia się uzależnienia od papierosów to połowa sukcesu.

Ponadto należy wprowadzić dobre nawyki żywieniowe. Przykładowo jedzenie suszonych moreli bądź wzbogacenie swojej diety o owoce i świeże warzywa bogate w witaminę C pomoże w pozbyciu się wolnych rodników, które powstają w efekcie palenia papierosów. Przeciwutleniacze znaleźć można także w herbatach, np. zielonej. Dodatkowo warto pamiętać o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu : jogging, dłuższy spacer czy jazda na rowerze wysiłku to dobry sposób na wytworzenie się hormonu szczęścia (serotoniny) i nagrody (dopaminy) uwalniających się także w trakcie palenia papierosów.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij