Zdrowie i profilaktyka mam i kobiet w ciąży

(122) info
Pokaż filtry Filtruj

Profilaktyka w ciąży

Ciąża stanowi wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, która planuje powiększenie rodziny. Wtedy ciało istotnie się zmienia – zarówno od względem wyglądu zewnętrznego, jak i wewnętrznej fizjologii. Rozwijający się młody człowiek korzysta z zasobów organizmu matki – stąd pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze w dietach przyszłych mam. Obszerna kategoria Profilaktyka w ciąży obejmuje preparaty witaminowe i mineralne, które wspierają organizm i zachodzące w niezwykłym czasie ciąży i laktacji zmiany. Ponadto właściwie dobrane preparaty pozwalają na prawidłowy rozwój fizyczny oraz psychiczny młodego człowieka i poprawiają samopoczucie młodych mam. 

Profilaktyka w ciąży – jakich składników potrzebuje ciężarna?

Kwas foliowy

Najpowszechniej suplementowanym związkiem chemicznym wśród ciężarnych jest kwas foliowy – inaczej witamina B9. Jest to substancja kluczowa, zwłaszcza na początku rozwoju płodu, w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Specjaliści zalecają spożywanie witaminy B9 w ilości około 40 mg dziennie – jest to dawka istotnie zmniejszająca ryzyko wystąpienia wad wrodzonych układu nerwowego malucha. 

Żelazo

Kolejnym istotnym mikroskładnikiem, na który ciężarne powinny zwrócić uwagę, jest żelazo. Panie planujące zajście w ciążę, mające niedobór tego pierwiastka, powinny rozważyć jego zażywanie jeszcze przed poczęciem i kontynuować stosowanie preparatu do dziewiątego tygodnia ciąży. Panie zagrożone niedoborem żelaza ze względu na stosowaną dietę lub utrudnione wchłanianie pierwiastka w organizmie powinny suplementować go także podczas laktacji – redukuje to ryzyko niedokrwistości u karmionego naturalnie niemowlęcia.

Witamina D3

Witamina D3 jest kolejnym istotnym składnikiem, którego nie może zabraknąć w diecie ciężarnych. Choć prawidłowo powinna być syntetyzowana w skórze, dzięki ekspozycji na światło słoneczne, to ciemne miesiące nie sprzyjają jej produkcji. Znaczenie witaminy D3 w organizmie jest szerokie – wpływa przeciwnowotworowo, immunomodulująco oraz wspierająco dla zdrowia intymnego kobiet. 

Magnez

Ciąża i laktacja to okres w życiu kobiety, kiedy dwukrotnie zwiększa się jej zapotrzebowanie na magnez w diecie. Pierwiastek ten reguluje przewodnictwo nerwowo–mięśniowe, a także wpływa na utrzymanie prawidłowej gęstości mineralnej kości. 

Wapń

Drugi oraz trzeci trymestr ciąży i karmienie piersią to czas, by rozważyć stosowanie preparatów z wapniem. Gwałtownie rośnie wtedy zapotrzebowanie na ten pierwiastek, a jego wchłanianie zależy od obecności w diecie witaminy D3, laktozy oraz kwasów organicznych i oligosacharydów. Wapń korzystnie działa na tkankę kości, przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu i redukuje ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego. 

Profilaktyka w ciąży – na jakie preparaty powinna zwrócić uwagę kobieta w trakcie laktacji?

Panie karmiące swoje maluchy piersią, oprócz zwiększenia dziennej podaży kalorycznej, powinny zwrócić uwagę na mikro i makroskładniki obecne w swojej diecie. Choć nie istnieje jedna, szczególna dieta dla karmiących, to panie w okresie laktacji powinny zadbać, by dostarczyć sobie właściwe ilości wapnia, witaminy D3, jodu i kwasów tłuszczowych. Aby ułatwić paniom wchodzenie w macierzyństwo, polecamy zapoznanie się z ofertą preparatów na pobudzenie laktacji i laktatorów umożliwiających odciąganie nadmiaru pokarmu. 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij