Elektrolity

(45)
Pokaż filtry Filtruj
z 3

Elektrolity to minerały występujące w organizmie, które są odpowiedzialne za utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Długotrwała choroba, stres, biegunka, wymioty bądź spożywanie alkoholu mogą zaburzyć gospodarkę wodno-elektrolitową. Należy wtedy sięgnąć po suplementy diety bogate w odpowiednie składniki.

Czym są elektrolity?

Elektrolity znajdują się naturalnie w płynach naszego organizmu. Dbają o prawidłowy przebieg procesów zachodzących w ciele, dzięki czemu mózg, mięśnie, serce i inne tkanki funkcjonują sprawnie. Gdy na skutek choroby, stresu bądź niehigienicznego trybu życia równowaga wodno-elektrolitowa jest zaburzona, mogą pojawić się problemy zdrowotne, takie jak:

  • biegunki lub zaparcia,

  • nudności,

  • bóle głowy,

  • drżenie rąk,

  • obrzęki,

  • zmęczenie i osłabienie,

  • złe samopoczucie,

  • poddenerwowanie.

Jeśli zauważymy u siebie bądź swoich bliskich podobne objawy, powinniśmy sięgnąć po suplementy diety bogate w elektrolity. Do najważniejszych elektrolitów należą m.in. potas, wapń, magnez i sód. Zestawy tych minerałów znajdują się w większości suplementów dostępnych w aptece. Elektrolit o smaku pomarańczowym w proszku DOZ Product jest np. bogaty w cytrynian i chlorek sodu oraz chlorek potasu. Obydwa składniki pozwalają na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i regulują objętość wody w organizmie, zapobiegając odwodnieniu.

Dicoflor Elektrolity w proszku uzupełniają dietę o bakterie kwasu mlekowego, będące składnikiem prawidłowej mikroflory jelitowej, oraz sole mineralne. W jednej porcji produktu znajduje się pięć miliardów żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG, elektrolity i glukoza.

Dla kogo elektrolity?

Elektrolity powinny uzupełniać osoby, które na co dzień narażone są na stres, chorują, przebyły biegunkę lub wymioty, uprawiają sport, spożywają alkohol bądź były narażone na wysoką temperaturę albo inne czynniki środowiskowe, które mogły osłabić organizm. Należy je uzupełniać niezależnie od wieku.

Proszek Acidolit o smaku malinowym przeznaczony jest dla dzieci. Chroni organizm przed nadmierną utratą wody i cennych składników mineralnych. ALE Race Lemon Isotonic Drink to natomiast produkt dla dorosłych, który pomaga w uzupełnieniu elektrolitów i glikogenu. Polecany jest podczas ćwiczeń, gdyż zwiększa wydajność, wytrzymałość oraz pomaga uniknąć nadwyrężenia mięśni w trakcie wysiłku.

Płyn ALE Active Life Energy Race Isotonic Drink polecany jest sportowcom i osobom wykonujących intensywne ćwiczenia fizyczne. Zmniejsza ryzyko odwodnienia i dostarcza wysokiej jakości węglowodany, witaminy oraz elektrolity, które chronią organizm przed odwodnieniem i utratą soli mineralnych. Nie pozostawiają przy tym uczucia lepkości w ustach.

Elektrolity są nieodłącznym wsparciem organizmu w przypadku zatruć. Pozwalają uzupełnić witaminy i minerały utracone podczas biegunki lub wymiotów oraz zapobiegają odwodnieniu. Zestaw kompleksowego wsparcia przy zatruciu składa się z bogatego w minerały Litorsalu Zdrovit, który ułatwia utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej, węgla aktywowanego w tabletkach i prebiotyku Multilac.

Przywrócenia równowagi wodno-elektrolitowej potrzebują także osoby cierpiące na tzw. syndrom dnia poprzedniego, czyli potocznie zwanego „kaca”.  Protego elektrolity orange, tabletki musujące, 20 szt., zasilają mięśnie i mózg po spożyciu alkoholu. Zawierają potas, magnez i wapń, które wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni, w tym serca. Cholina dodatkowo wspomaga pracę wątroby.

Jakie elektrolity wybrać?

To, jakie elektrolity wybrać, zależy m.in. od wieku pacjenta oraz potrzeb. Inne elektrolity bowiem przeznaczone są dla sportowców, a inne dla osób po przebytych chorobach. Wybierając odpowiednie dla siebie elektrolity, warto porozmawiać z farmaceutą i dokładnie przeczytać zalecenia producenta.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij