Ból zęba

(143) info
Pokaż filtry Filtruj

Ból zęba a preparaty bez recepty

Ból zęba  nie pojawia się bez ważnej przyczyny. To sygnał zmian w jamie ustnej, które mogą spowodować problemy ze zdrowiem. Jest też bardzo uporczywą dolegliwością, która może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Z tego właśnie powodu, nie powinno się go lekceważyć. Jeśli odczuwamy ból zęba, należy się zgłosić na wizytę do specjalisty. Przeprowadzi on diagnozę i podejmie stosowne leczenie. Jednak aby ulżyć w cierpieniu, można sięgnąć po odpowiednie. 

Środki na ból zęba najczęściej mają postać tabletek. Rzadziej dostępne są kapsułki, granulki do rozpuszczenia w wodzie czy tabletki musujące. Najmłodszym, którzy mogą mieć trudności z przyjęciem preparatów stałych, proponuje się kropelki, zawiesiny lub czopki.

Co pomoże na ból zęba?

Jedną z częściej występujących substancji czynnych w środkach na ból zęba jest paracetamol. Związek ten jest znany z działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Poradzi sobie także z bólami głowy, które niejednokrotnie towarzyszą kłopotom z zębami. Przykładowe produkty, które go zawierają to:

Drugą substancją czynną w produktach medycznych przeznaczonych do łagodzenia bólu zęba jest ibuprofen. Wykazuje on działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Jest też silniejszy niż paracetamol. Znajdziemy go w takich lekach jak:

Leków z paracetamolem i ibuprofenem nie powinno się nadużywać.

Co jeszcze na ból zęba?

Substancją czynną o działaniu przeciwbólowym, która przyniesie ulgę przy bólu zęba, jest też ketoprofen. Związek ten należy do tej samej grupy leków, co ibuprofen -  czyli NLPZ. Pomoże na dolegliwości bólowe i stany zapalne. Przykładowy produkt zawierający ketoprofen to Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde, 20 szt. Kiedyś lek ten był wyłącznie na receptę. Obecnie można go stosować doraźnie, jednak zgodnie z dawkowaniem podanym na ulotce.

W przypadku bólu zęba o większym nasileniu wskazane są leki, w których substancją czynną jest metamizol sodowy. Wykazuje on silne działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.  Spotkać go można m.in. w takim leku, jak Pyralgina, 500 mg, tabletki, 50 szt. Na ból zęba poleca się również deksketoprofen. Wykazuje on działanie zbliżone do ibuprofenu i znajduje się w składzie takich środków jak Dexak, 25 mg, tabletki powlekane, 30 szt. oraz Dexak SL, 25 mg, granulat do sporządzenia roztworu doustnego w saszetkach, 20 szt.

W przypadku bólu zęba można też sięgnąć po leki z naproksenem sodowym (np. Naxii, 220 mg, tabletki powlekane, 20 szt., Aleve, 220 mg, tabletki powlekane, 24 szt.) lub kwasem acetylosalicylowym (np. Polopiryna S, 300 mg, tabletki, 30 szt., Coffepirine Tabletki od bólu głowy, 450 mg + 50 mg, tabletki, 12 szt.). Preparatów z kwasem acetylosalicylowym nie powinny przyjmować osoby, które mają problemy z krzepliwością krwi.

Ból zęba u dzieci

Ból zębów dotyka nie tylko dorosłych. Na dolegliwość tę narażone są również dzieci. Może on towarzyszyć wyrzynaniu się zębów, powszechnie występującej u dzieci próchnicy, w stanach zapalnych jamy ustnej bądź po urazach. Z myślą o dzieciach na rynku farmaceutycznym pojawiły się specjalne produkty. Wśród nich na ból zęba pomóc mogą m.in.:

Są one dostępne w postaciach, które umożliwiają podanie leku nawet bardzo małym dzieciom.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij