Leki na kaszel u dzieci
Kaszel jest objawem, który bardzo często towarzyszy infekcjom. Wyróżnia się jednak różne jego rodzaje, a najczęstsze pytanie dotyczy tego, czy maluch mierzy się akurat z kaszlem suchym, czy mokrym. Współcześnie można jednak liczyć na wsparcie w obu tych przypadkach. Dostępne są preparaty, w tym także leki na kaszel u dzieci, które dedykowane są bardzo konkretnym symptomom lub przeciwnie – oddziałują na szerokie ich spektrum. Odpowiedni dobór jest w tym kontekście bardzo istotny, podobnie jak forma podawanych dziecku środków: inhalacje, syrop, tabletki – wybór jest naprawdę duży.
Sprawdź także: Witaminy dla dzieci
Kaszel suchy a kaszel mokry – co warto wiedzieć?
Jak to zostało wspomniane, wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu. Kaszel mokry określa się także kaszlem „produktywnym” – ma na celu pozbycie się z organizmu nadmiaru wydzieliny. Ta jednak nie towarzyszy kaszlowi suchemu, nazywanemu z tego powodu „nieproduktywnym”. Oba rodzaje mogą pojawić się w czasie infekcji, przy czym kaszel mokry częściej dotyczy tych o podłożu bakteryjnym (choć nie tylko).
Dlaczego tego typu rozróżnienie jest istotne? Ponieważ niektóre preparaty pomocne w walce z kaszlem suchym, nie powinny być stosowane w kaszlu mokrym, jak np. środki z kodeiną – mogłyby zahamować wykrztuszanie wydzieliny, a to właśnie jej usuwanie jest w tym przypadku kluczowe (zalegająca w drogach oddechowych jest znakomitą pożywką dla bakterii oraz innych patogenów, co zwiększa ryzyko powikłań). Analogiczna sytuacja występuje w drugą stroną – przykładowo środki mukolityczne, które z powodzeniem wspierają leczenie kaszlu produktywnego (wpływają na wspomnianą już wydzielinę rozrzedzająco oraz zmniejszają poziom jej lepkości), nie są wskazane w łagodzeniu tego nieproduktywnego. Odpowiedni dobór preparatów na kaszel u dziecka jest więc kluczowy dla skuteczności terapii, lecz przede wszystkim – dla jej bezpieczeństwa.
Sprawdź także: Na gorączkę dla dzieci
Preparaty na kaszel dla dzieci – syrop, inhalacje, a może tabletki?
Wszelkie preparaty i leki na kaszel dla dzieci dostępne są w wielu różnych formach. Do najpopularniejszych należą:
- syropy – dostępne są zarówno te stosowane w leczeniu kaszlu mokrego, suchego, jak i obu tych rodzajów;
- tabletki – wyróżnić można nie tylko standardowe tabletki, lecz także kapsułki dojelitowe, tabletki musujące czy preparaty do ssania. One także różnią się przeznaczeniem, dlatego zawsze należy sprawdzać, w jakim rodzaju kaszlu należy dany produkt stosować;
- inhalacje – roztwory do nebulizacji pomagają nie tylko z samym kaszlem, lecz także wspierają generalne nawilżenie tkanek dróg oddechowych. Każdy preparat należy jednak odpowiednio dopasować do wieku dziecka – niektóre można stosować już u niemowląt, inne u dzieci po 2. roku życia.
Na udrażnianie dróg oddechowych oraz łagodzenie związanych z nimi dolegliwości stosuje się także m.in. maści do nacierania klatki piersiowej czy pleców. Pomocne mogą okazać się również olejki eteryczne, np. aplikowane w formie wspomnianej już inhalacji czy jako dodatek do kąpieli.
Kaszel u dziecka – jak jeszcze można wesprzeć drogi oddechowe?
Warto pamiętać, że leki na kaszel u dzieci to tylko jeden ze sposobów łagodzenia tego typu objawu. Działania pod tym względem powinny być znacznie szersze i obejmować m.in. troskę o odpowiednie nawodnienie. Jest to szczególnie istotne w przypadku stosowania leków mukoaktywnych (najlepiej, aby większość wypijanych napojów stanowiła ciepła woda).
Kolejną kwestią jest zadbanie o właściwą wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko. Zbyt niska może prowadzić do przesuszenia tkanek, co utrudnia radzenie sobie z kaszlem, a w niektórych przypadkach może wręcz do niego prowadzić. Optymalna dla organizmu wilgotność to 45-65 procent. Można zadbać o nią przy pomocy specjalnych nawilżaczy, pojemników na wodę, które wiesza się na kaloryferze, czy po prostu położenie na nim mokrych ręczników. Warto pamiętać, że zarówno ogrzewanie, jak i klimatyzacja, mocno wysuszają powietrze, a zatem nawilżanie jest istotne nie tylko w sezonie grzewczym, lecz także latem.
Co więcej, warto pamiętać, że większość środków na kaszel dla dzieci stosowanych jest w związku z infekcjami – zarówno wirusowymi, jak i bakteryjnymi. Sam symptom może mieć jednak inne źródło. Kaszel może wiązać się np. z alergią, przeciążeniem głosu, zbyt długim przebywaniem w zanieczyszczonym powietrzu. Zawsze należy rozważyć każdą ewentualność, a jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości – kluczowa jest konsultacja ze specjalistą.