Z czego można i jak wykonać inhalacje na katar u dzieci?
Mama i dziecko Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 49269 razy

Z czego można i jak wykonać inhalacje na katar u dzieci?

Inhalacje na katar dla dzieci to zabiegi proste i zarazem skuteczne. Można je przeprowadzać u maluchów w każdym wieku, dostosowując intensywność wziewów i rodzaj substancji lotnej. Powszechnie znane i cenione są tzw. parówki z dodatkiem składników obecnych niemal w każdej kuchni i domowej apteczce.

Spis treści


  1. Z czego robić inhalacje na katar dla dzieci – olejki, zioła, sole
  2. Inhalacje na katar u dzieci
  3. Kąpiele i sauna

Do inhalacji na katar u dziecka można zastosować m.in. sól fizjologiczną, olejki eteryczne oraz zioła. Zabieg polegający na wdychaniu pary wodnej przeprowadza się nie tylko nad miską, ale też w formie kąpieli, sauny czy też plasterków przyklejanych na ubranie.

Z CZEGO ROBIĆ INHALACJE NA KATAR DLA DZIECI – OLEJKI, ZIOŁA, SOLE

Zabiegi tego typu sprawdzają się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, jednak są szczególnie pomocne w oczyszczaniu nosa wśród maluchów, ze względu na wrażliwość ich organizmów na powszechnie dostępne w aptekach leki, słabe umiejętności samodzielnego i efektywnego dmuchania nosa w chusteczkę czy też tendencję do nawracania infekcji nosa zwłaszcza w sezonach jesienno-zimowych. Inhalacje na katar dla dzieci można stosować w celu łagodzenia nie tylko przeziębień, ale też objawów alergii.

Przeczytaj również: Jak sobie poradzić z katarem?

Ponadto dobrze nawilżają one śluzówkę na co dzień. Dlatego dzięki nim można uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości związanych z wysuszeniem, takich jak uczucie suchości i drapania w gardle czy pękanie drobnych naczyń włosowatych w nosie. Jednak, aby kuracja przyniosła odpowiednie efekty, należy zastosować właściwe dodatki do zabiegu. Na inhalacje na katar u dzieci w różnym wieku sprawdzają się zwłaszcza olejki eteryczne, m.in. eukaliptusowy i tymiankowy:

  • olejek eukaliptusowy charakteryzuje działanie antyseptyczne. Posiada też właściwości napotne i przeciwzapalne. Pomaga nie tylko miejscowo, ale też wspiera ogólnie organizm w walce z infekcją. Jest cenny również na choroby gardła i kaszel;

  • olejek tymiankowy z kolei można stosować dodatkowo na inhalacje na katar od zatok i w czasie zapalenia migdałków. Oleje do inhalacji na katar można nabyć w aptekach i drogeriach w formie czystej lub specjalnie skomponowanych wieloskładnikowych emulsji.

Domowe wziewy można przeprowadzić też z wykorzystaniem ziół. Właściwości rozrzedzające, udrażniające i nawilżające posiadają m.in. melisa, mięta, rumianek i majeranek, a stosowany przed snem lawendowy napar uspokaja i pomaga dodatkowo w zasypianiu. Do inhalacji na katar stosuje się także sól fizjologiczną lub sól hipertoniczną o większym stężeniu chlorku sodu. Roztwory hipertoniczne działają silnie obkurczająco i szybciej udrażniają drogi oddechowe.

Sprawdź ofertę: Tabletki na kaszel dla dzieci

INHALACJE NA KATAR U DZIECI

Domowych metod na katar u niemowlaka czy starszaka jest dużo Jedną z ponadczasowych stanowi tzw. parówka, którą można wykonywać nawet 2–3 razy w ciągu doby. Do zabiegu można wykorzystać sole, olejki lub zioła w zależności od preferencji zapachowych i reakcji alergicznych dziecka. Podczas zabiegu malucha dobrze jest trzymać na kolanach, a naczynie z wodą podstawić nie za blisko nosa, aby nie poparzyć śluzówki i umożliwić komfortowe oddychanie.

Inhalacje na katar dla dzieci tego typu szybko udrażniają nos i zatoki. Rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu łatwiej ją wydmuchać lub odciągnąć aspiratorem. Zabieg nie powinien trwać krócej niż 2–3 minuty.

Surowców takich jak olejki, zioła i sole można używać też do nebulizacji. To forma inhalacji polegająca na wziewaniu mikrocząsteczek pary wodnej, czyli mgiełki, która szybciej i lepiej przedostaje się do dróg płuc i oskrzeli oraz nosa i zatok. Domowe inhalacje na katar u dzieci z wykorzystaniem olejków eterycznych, ziół i soli można przeprowadzić również w formie naklejanych plasterków skroplonych aromatyzowanym roztworem. Plasterek dobrze jest przykleić na piżamę w miejscu niedostępnym dla rąk malucha, ale możliwie blisko twarzy. W tym celu można go umieścić np. w okolicy łopatki.

Powiązane produkty

KĄPIELE I SAUNA

Inhalacje na katar nie dla wszystkich dzieci mogą być przyjemne. W czasie zabiegu wymagane jest siedzenie w jednym miejscu i oddychanie głęboko, co może wydawać się mało interesujące i niezrozumiałe. Dlatego alternatywą inhalacji mogą być aromatyczne kąpiele z wykorzystaniem tych samych składników co do parówki. Zażywając kąpieli, maluch może aktywnie spędzić czas w wannie, a przy okazji odbyć zabieg leczniczy. To szczególnie dobra forma inhalacji na katar dla niemowlaka, którego śluzówki nosa i gardła są jeszcze bardzo wrażliwe na temperaturę i wilgotność powietrza. Kąpiel jest mniej intensywnym zabiegiem, ponieważ para wodna z olejkami, ziołami czy solą szybko rozchodzi się po powierzchni łazienki, co również można wykorzystać na swoją korzyść.

Zaparowana łazienka może posłużyć jako sauna. Aby udrożnić nos, wystarczy po niej pochodzić z maluchem na rękach i pozwolić mu swobodnie oddychać. Inną opcją jest rozpylenie dobroczynnych olejków i ziół w powietrzu przy pomocy nawilżacza powietrza.

Bibliografia

J. Górnicka, Choroby układu oddechowego, AWM Agencja Wydawnicza, Warszawa 2012.

J. Górnicka, Nie daj się przeziębieniu, AWM Agencja Wydawnicza, Warszawa 2014.

T.Z. Nowak, Infekcje u dzieci lecz ziołami, Aromat Słowa, Łódź 2019.

T.Z. Nowak, Naturalne kuracje w przeziębieniu i grypie, Aromat Słowa, Łódź 2020.

J. Peradzyńska, Choroby dróg oddechowych u dzieci, PZWL, Warszawa 2020.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij