Lawenda – prozdrowotna moc i właściwości. Zastosowanie lawendy
Dieta i sport Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 35623 razy

Lawenda – prozdrowotna moc i właściwości. Zastosowanie lawendy

Lawenda jest rośliną o cennych właściwościach prozdrowotnych. Nie tylko walczy z bezsennością i działa uspokajająco, ale wykazuje również zdolności przeciwbólowe, przeciwzapalne i regenerujące. Sprawdź, kiedy warto sięgnąć po napar lawendowy i jakie są przeciwwskazania do stosowania go.

Spis treści


  1. Lawenda – zastosowanie w kosmetyce
  2. Lawenda – zastosowanie w lecznictwie
  3. Przeciwwskazania do stosowania lawendy
  4. Sposoby użycia i przygotowania lawendy 

Lawenda jest zielonym krzewem z soczyście barwnymi kwiatami, które występują w odcieniach fioletu, różu, bieli, a nawet w błękitach. Rośnie w krajach Ameryki Północnej i w Europie. Od wieków stosowana jest w medycynie ludowej, która czerpie z jej leczniczych właściwości. Najbardziej bogate w substancje aktywne są kwiaty lawendy, w których znajdziemy liczne związki, m.in. fitosterole, garbniki, polifenole. Roślina znalazła szerokie zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetyce.

Lawenda – zastosowanie w kosmetyce

Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym lawenda znalazła zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry problematycznej – podrażnionej, przesuszonej i trądzikowej. Właściwości regenerujące doceni również skóra dojrzała i młoda z pierwszymi oznakami starzenia. Dostarczając skórze witamin, flawonoidów, garbników i steroli, lawenda poprawia jej nawilżenie, koloryt i jakość. Ponadto wspomaga procesy odnowy naskórka, a tonizując skórę, przyspiesza jej gojenie i skutecznie łagodzi podrażnienia.

Lawenda jest skutecznym remedium na wypadające i osłabione włosy. Wcierana w skórę głowy, wzmacnia osłabione cebulki, przyspiesza porost nowych, mocniejszych pukli i odżywia skórę. Ponadto hamuje problem łupieżu i nadmiernego przesuszenia skóry.

Lawenda – zastosowanie w lecznictwie

Lawenda od wieków stosowana jest w medycynie ludowej jako naturalny środek uspokajający i usypiający. Kwiaty są bogatym źródłem polifenoli, flawonoidów, antocyjanów, garbników, fitosteroli i cennych kwasów, np. ursolowego, oleanolowego. Substancje te działają rozkurczowo na mięśnie gładkie, pobudzają wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Dzięki temu skutecznie niwelują problemy układu pokarmowego. Ich działanie szczególnie docenią osoby borykające się z bolesnymi wzdęciami i zaparciami.

Zawarte w kwiatach lawendy substancje aktywne regulują mikrobiom jelit. Hamując aktywność szkodliwych patogenów, wspomagają prawidłową perystaltykę i zapobiegają rozwojowi chorobotwórczych bakterii. Silne działanie antybakteryjne lawendy ma pozytywne skutki w przypadku wspomagania leczenia chorób układu oddechowego. Inhalacje stosowane z dodatkiem naparu lawendowego wspomagają usuwanie zalegającej plwociny, działają przeciwzapalnie i ułatwiają oddychanie.

Lawenda oddziałuje również na układ nerwowy. Skutecznie wycisza, zmniejsza napięcie nerwowe, koi zmysły i ułatwia szybkie zasypianie. Dzięki temu jej dodatek znajdziemy m.in. w kosmetykach myjących i pielęgnujących dla dzieci. Osoby dorosłe jako remedium na bezsenność mogą sięgać po olejek lawendowy, którego kilka kropel warto dodać do kąpieli.

Wśród właściwości lawendy warto wspomnieć o jej działaniu przeciwbólowym. Napar może złagodzić ataki migreny, bóle menstruacyjne i reumatyczne. Natomiast jej działanie antyseptyczne i przeciwzapalne jest pomocne w łagodzeniu zapalenia zatok i nieżytu nosa.

Kup w aptece: Olejki eteryczne

Powiązane produkty

Przeciwwskazania do stosowania lawendy

Pijący napar z lawendy, powinniśmy pamiętać o ryzyku przedawkowania zioła. Zbyt duże dawki podrażniają nerki i układ pokarmowy. Przedawkowanie lawendy możliwe jest również podczas stosowania zewnętrznego rośliny, np. w postaci olejku lub hydrolatu. Skutkiem ubocznym są rozległe zaczerwienienia i miejscowe podrażnienia skóry. Przeciwwskazaniem do stosowania lawendy są ciąża, choroby żołądka, jelit, wątroby i nerek.

Przeczytaj również: Dziurawiec - właściwości i działanie. Zastosowanie naparu ziołowego

Sposoby użycia i przygotowania lawendy

Lawendę możemy stosować na kilka sposobów. Najbardziej powszechne jest picie naparu z suszu. Herbatę przygotujemy, zaparzając jedną łyżeczkę ususzonych kwiatów wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza. Napar możemy zarówno pić, jak i wykorzystać do przemywania skóry. Ostudzona herbata sprawdzi się również jako składnik inhalacji lub płyn do płukania gardła w okresie infekcji. Warto samodzielnie przygotować lawendowy tonik. Potrzebujemy szklankę suszonych kwiatów i liści lawendy oraz dwie szklanki wody. Po zagotowaniu wody zalewamy susz i odstawiamy do wystygnięcia. Następnie odcedzamy miksturę. Tonik przelewamy do butelki z ciemnego szkła i przechowujemy w lodówce.

Bibliografia

  1. M.E. Zujko, A. Witkowska, B. Kiernozek, Aktywność antyoksydacyjna naparów ziołowych, 2017.

  2. M. Senderski, Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, „Herba Polonica” 1998.

  3. L. Korn, Naturalna. Ziołowe wsparcie na każdy dzień, 2021.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij