Chmiel – właściwości i zastosowanie
Dieta i sport Emilia Kruszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7865 razy

Chmiel – właściwości i zastosowanie

Chmiel to roślina o wielu cennych właściwościach prozdrowotnych. Dzięki bogatej zawartości substancji aktywnych surowiec znalazł zastosowanie lecznicze i pielęgnacyjne. Sprawdź, na co działa chmiel. Jakie są przeciwwskazania do spożywania chmielu? Poznaj przepis na leczniczy napar ziołowy.

Spis treści


  1. Właściwości lecznicze chmielu
  2. Zastosowanie chmielu w kosmetologii
  3. Produkty i napar z chmielu
  4. Przeciwwskazania do spożywania chmielu

Chmiel znalazł zastosowanie nie tylko w produkcji piwa. Jego właściwości prozdrowotne ceni medycyna ludowa i zielarstwo. Podstawowym surowcem zawierającym najwięcej substancji aktywnych są kwiaty rośliny, przybierające kształt szyszek. Są one bogatym źródłem lupuliny, która jest sprawdzonym, naturalnym środkiem na bezsenność, stres i zmęczenie. Chmiel sprawdzi się również w pielęgnacji włosów.

Właściwości lecznicze chmielu

Pozyskiwany ekstrakt lub olejek z szyszek chmielu ma właściwości przeciwzapalne przeciwwirusowe i antybakteryjne. Jego działanie lecznicze ma pozytywne skutki m.in. w łagodzeniu objawów i leczeniu chorób dróg oddechowych. Chmiel działa podobnie do antybiotyków – skutecznie niszczy grzyby, pierwotniaki i bakterie. Właściwości chmielu mają zastosowanie również w hamowaniu infekcji dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej.

Zawarta w chmielu lupulina hamuje nadaktywność kory mózgowej, a tym samym działa uspokajająco i wyciszająco. Chmiel jest doskonałym naturalnym środkiem na stany niepokoju i nadpobudliwość. Wpływając na układ nerwowy, pomaga walczyć z problemem bezsenności. Ma również działanie estrogenne, dzięki czemu jego właściwości wyciszające i przeciwbólowe docenią kobiety w okresie menopauzy.

Sprawdź ofertę: Preparaty na uspokojenie

Chmiel to doskonały środek na problemy układu pokarmowego. Pobudzając wydzielanie soku żołądkowego, przyspiesza procesy trawienne, niweluje wzdęcia, uczucie pełności i przelewania w brzuchu. Dodatkowo usprawnia perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Ma również działanie oczyszczające organizm. Reguluje pracę nerek i skutecznie je detoksykuje.

Działanie przeciwbólowe chmielu docenią osoby cierpiące z powodu bólów reumatycznych lub praktykujące ciężkie treningi siłowe. Napój z chmielem zmniejsza napięcie mięśni i wspomaga ich szybszą regenerację.

Chmiel to roślina o właściwościach antynowotworowych. Zawarty w niej ksantohumol hamuje rozrost komórek rakowych prostaty i piersi.

Warto wiedzieć: Kombucha – o to, jak działa, na co pomaga?

Zastosowanie chmielu w kosmetologii

Chmiel znalazł zastosowanie w codziennej pielęgnacji. Jego działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe szczególnie doceni skóra trądzikowa. Przemywanie naparem z chmielu zmian zapalnych przyspiesza ich gojenie, hamuje aktywność szkodliwych patogenów, łagodzi świąd i obrzęk. Chmiel może być wykorzystany również do sporządzenia płukanki do włosów. Zawarte w nim substancje aktywne pielęgnują pukle, zapewniając im miękkość, puszystość, naturalny połysk. Chmiel jest też pomocny w leczeniu łupieżu. Roślina sprawdzi się jako remedium na wypadające włosy.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki na skórę trądzikową

Powiązane produkty

Produkty i napar z chmielu

Chmiel znajdziemy w wielu gotowych produktach – szamponach, kremach, mieszankach ziołowych, piwach. Czysty surowiec możemy kupić w aptekach i sklepach zielarskich. Od produktów mieszanych odróżnia go największa zawartość substancji aktywnych. Do sporządzenia naparu potrzebujemy około 2 gramów suszu, które zalewamy wrzątkiem, a następnie parzymy przez 10 minut pod przykryciem. Przygotowany napar możemy pić lub wykorzystać do przemywania skóry twarzy, obolałych mięśni lub płukania włosów.

Sprawdź ofertę: Zioła

Przeciwwskazania do spożywania chmielu

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania chmielu jest alergia lub nadwrażliwość. Po spożyciu produktu zawierającego chmiel u osoby uczulonej pojawia się katar, niedrożność nosa, swędzenie oczu, wysypka, pogorszenie jakości oddychania. Objawy te najczęściej występują po spożyciu piwa i mogą świadczyć o nadwrażliwości organizmu na chmiel. Spożywanie rośliny w różnej postaci niewskazane jest również kobietom w ciąży, matkom karmiącym piersią i dzieciom poniżej 12. roku życia. Ze względu na działanie uspokajające chmiel nie powinien być spożywany podczas kierowania pojazdami i w trakcie obsługi urządzeń mechanicznych.

Przeczytaj również: Dziurawiec - właściwości i działanie. Zastosowanie naparu ziołowego

Bibliografia

  1. M.E. Zujko, A. Witkowska, B. Kiernozek, Aktywność antyoksydacyjna naparów ziołowych, 2017.

  2. M. Senderski, Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, „Herba Polonica” 1998.

  3. L. Korn, Naturalna. Ziołowe wsparcie na każdy dzień, 2021.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij