kozłek lekarski
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3277 razy

Lecznicze właściwości kozłka lekarskiego

Kozłek lekarski to kilkanaście gatunków, z których większość wykazuje podobne działanie lecznicze. Występuje niemal w całej Europie i Azji, a w Polsce często traktowany jest jako uciążliwy chwast. Roślina powszechnie znana jest jako korzeń waleriany.

Spis treści


  1. Kozłek lekarski w ziołolecznictwie
  2. Skład kozłka lekarskiego
  3. Stosowanie kozłka lekarskiego w ciąży

Kozłek lekarski, czyli korzeń waleriany, to niewielka roślina, która kwitnie delikatnymi, białymi kwiatami. Często mijamy ją na łąkach, zupełnie nie zdając sobie sprawy, że ma zastosowanie lecznicze. Kozłek zazwyczaj stosowany jest na sen i uspokojenie, ale dobrze też sprawdza się na dolegliwości żołądkowe i bóle miesiączkowe.

Kup w aptece: Środki na uspokojenie

Kozłek lekarski w ziołolecznictwie

Jako surowiec zielarski wykorzystuje się zarówno kwiaty, które kwitną od lipca do sierpnia, jak i korzeń oraz łodygę. Pewnie większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że kozłek lekarski to nic innego jak popularna waleriana, którą od wieków stosuje się w leczeniu nerwicy, w stanach napięcia nerwowego, w depresji, a także jako środek wspomagający zasypianie. Wpływa również na obniżenie ciśnienia i spowolnienie akcji serca.

Sprawdź ofertę: Środki ułatwiające zasypianie

Dziś kozłek jest znany z właściwości wspomagających leczenie dolegliwości żołądkowych poprzez działanie rozkurczowe i przeciwbólowe, dlatego stanowi składnik preparatów stosowanych w przypadku chorób żołądka. Dodatkowo wspomaga trawienie, łagodzi kolki i poprawia apetyt. Uważa się, że kozłek lekarski jest bezpieczny i ma bardzo skuteczne działanie.

Skład kozłka lekarskiego

W skład kozłka lekarskiego wchodzą przede wszystkim walepotriaty, składniki olejku eterycznego oraz flawonoidy. Te ostatnie skutecznie wyciszają organizm w stanie wzmożonego napięcia nerwowego i odpowiadają za lecznicze właściwości tej rośliny.

Czytaj także: Zioła na sen – które warto stosować?

Uważa się, że diazepam wykazuje podobne działanie do kozłka lekarskiego. Jest substancją czynną, wchodzącą w skład leków psychotropowych, stosowanych w leczeniu np. depresji. Diazepam wykazuje silne działanie i należy zażywać go wyłącznie z zalecenia lekarza prowadzącego leczenie i z przestrzeganiem dawek. Nie można go też łączyć z innymi farmaceutykami. W przeciwieństwie do leku kozłek lekarski można stosować długoterminowo (ale maksymalnie przez miesiąc, jeśli są to środki przyjmowane doustnie) i nie ma takich skutków ubocznych, jak silne leki psychotropowe. Już po dwóch tygodniach stosowania preparatów, których jest składnikiem, wyraźnie poprawia się samopoczucie, zwłaszcza wśród osób cierpiących na bezsenność na tle nerwowym.

Badania wykazały, że kozłek lekarski obniża ciśnienie krwi oraz spowalnia akcję serca i może wykazywać pozytywne działanie w leczeniu arytmii. Prowadzone są badania na temat jego skuteczności w leczeniu padaczki oraz w chorobach Parkinsona i Alzheimera. Można się spodziewać, że w niedługim czasie będzie zalecany jako uzupełnienie leczenia.

Przeczytaj również: Jak działa olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować?

Powiązane produkty

Stosowanie kozłka lekarskiego w ciąży

Kozłek lekarski, czyli popularny korzeń waleriany, nie jest rekomendowany przyszłym mamom, które chęć przyjmowania leków i preparatów ziołowych zawsze powinny skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie zaleca się go także pacjentom w trakcie terapii nowotworowej, osobom starszym (zwłaszcza jeśli przyjmują stałe leki), a także tym, u których zdiagnozowano zaburzenia funkcjonowania nerek i wątroby. Kozłek może osłabiać działanie leków na podwyższone stężenie cholesterolu i wchodzić w interakcję z lekami uspokajającymi, antydepresantami, farmaceutykami nasennymi, a także z lekami na padaczkę. W takich sytuacjach może nasilić ich działanie, powodując otępienie, nadmierną senność czy wzmagać dezorientację. Preparaty ziołowe z kozłkiem lekarskim nie powinny być stosowane dłużej niż miesiąc. Kobiety przechodzące menopauzę doceniają jego działanie, jeśli chodzi o zmniejszenie uciążliwych objawów.

Korzeń waleriany może być stosowany zewnętrznie, zwłaszcza na skórę głowy. Preparaty do włosów z kozłkiem zmniejszają łojotok i redukują łupież. Można je znaleźć w przeznaczonych do skóry głowy kosmetykach, ale również w domowych maseczkach, gdzie wykorzystywana jest esencja z kozłka. Korzeń wykazuje bowiem działanie łagodzące, antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Sprawdź ofertę: Maseczki na twarz

Bibliografia

  1. A. A. Cavelius, B. Frohn, Zioła w medycynie naturalnej, Wydawnictwo MAK, Monachium 1997.

  2. I. Kaczmarczyk-Sedlak, Z. Skotnicki, Leksykon naturalnych surowców leczniczych, Wydawnictwo Zielone, Warszawa 2018.

  3. B. Kuźnicka, M. Dziak, Zioła i ich stosowanie, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1999.

 


Wybór redakcji