kobieta z olejekiem herbacianym
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 53053 razy

Jak działa olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować?

Olejek herbaciany to naturalna substancja pozyskiwana z drzewa herbacianego. Jest źródłem cennych składników, które nadają mu właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki temu znalazł szerokie zastosowanie. Zobacz, jak stosować olejek z drzewa herbacianego.

Spis treści


  1. Olejek herbaciany
  2. Właściwości olejku z drzewa herbacianego
  3. Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego
  4. Jak stosować olejek herbaciany?

Olejki eteryczne są obecne w wielu roślinach. To substancje zapachowe znajdujące się w liściach, kwiatach, korzeniach i owocach. Głównie odstraszają szkodniki i wabią zapylacze. Okazuje się jednak, że mają pozytywny wpływ również na organizm człowieka. Prowadzone są badania, dzięki którym odkrywa się nowe właściwości i zastosowania olejków eterycznych. Jednym z najbardziej znanych jest olejek herbaciany.

Kup w aptece: Olejki

Olejek herbaciany

Olejek herbaciany jest pozyskiwany z drzewa herbacianego. Jest to australijska roślina Melaleuca alternifolia (Melaleuka skrętolistna). Rozpoznać ją można po ciemnym pniu, jasnych gałęziach i białych kwiatach, które są zebrane w szczotkowate kwiatostany.

Olejek z drzewa herbacianego jest pozyskiwany wyłącznie z roślin z określonym składem chemicznym. Wybierane są wyłącznie te, które mają niskie stężenie 1,8-cyneolu – jest to związek chemiczny z grupy terpenów, charakteryzujący się kamforowym zapachem. Do produkcji olejku herbacianego wykorzystuje się gałązki szczytowe. Zawierają one 1,8% olejku eterycznego. Metodą pozyskiwania jest destylacja przy pomocy pary wodnej.

Pierwsze badania nad właściwościami olejku herbacianego zostały przeprowadzone już w latach dwudziestych XX wieku. Już wtedy udało się odkryć jego silne działanie antyseptyczne.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki naturalne

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany jest oleistą cieczą. Jest ona bezbarwna, ale niekiedy może mieć jasnożółty kolor. Ma korzenny zapach. Olejek z drzewa herbacianego jest wrażliwy na światło słoneczne. Pod jego wpływem zachodzi proces starzenia się preparatu. Obecne w nim związki chemiczne ulegają utlenieniu, zmienia się też ich zawartość procentowa. W takiej sytuacji kolor olejku ulega ściemnieniu.

W skład olejku herbacianego wchodzi kilka różnych substancji. Główną z nich jest terpinen-4-ol. Stanowi on nawet 45% całości. Obecne są w nim także: gamma-terpinen, 1,8-cyneol, limonen, p-cymen, alfa-pinen, myrcen i wiele innych w małych lub śladowych ilościach.

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje silne działanie antyseptyczne. Jest to jego główna i najważniejsza właściwość. W licznych badaniach zaobserwowano, że hamuje wzrost i aktywność drobnoustrojów – zwłaszcza bakterii i grzybów. Ustalono również, że olejek herbaciany działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo.

Przeciwbakteryjne właściwości olejku herbacianego sprawdzają się głównie przy drobnoustrojach, które zostały wyizolowane ze skóry. Mowa zarówno o bakteriach Gram-dodatnich, jak i Gram-ujemnych. Olejek z drzewa herbacianego skutecznie usuwa m.in. Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus saprophyticus, Micrococcus luteus i Corynebacterium.

Olejek herbaciany ma również właściwości przeciwgrzybicze. Jego składniki działają na dermatofity chorobotwórcze dla człowieka (m.in. Trichophyton mentagrophytes, Aspergillus niger). W różnego rodzaju badaniach zaobserwowano, że dzięki kuracji u części chorych następuje całkowite wyleczenie, a u części zmiany grzybicze ulegają znacznemu wycofaniu.

Przeczytaj również: Olejek CBD, działanie, właściwości, sposoby stosowania

Powiązane produkty

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany zaczął być wykorzystywany w lecznictwie już w połowie XX wieku, gdy tylko potwierdzono jego właściwości w badaniach. Chętnie stosowano go w terapii chorób dermatologicznych (m.in. grzybicy, trądziku oraz infekcji bakteryjnych skóry). Wspierał również leczenie owrzodzeń cukrzycowych, ropni oraz trudno gojących się ran.

Obecnie olejek herbaciany jest stosowany w medycynie i kosmetyce. Sprawdza się szczególnie jako wsparcie leczenia schorzeń dermatologicznych. Jego stosowanie zaleca się przy: trądziku, grzybicy skóry stóp i paznokci, nadpotliwości (neutralizuje nieprzyjemny zapach), łuszczycy, łupieżu. Dobrze sprawdza się też przy infekcjach górnych dróg oddechowych, które przebiegają z katarem. Olejek herbaciany można zastosować na skórę zaraz po ukąszeniu owada, aby zminimalizować świąd, obrzęk i zaczerwienienie.

Sprawdź ofertę: Olejki do twarzy i ciała

Jak stosować olejek herbaciany?

Olejek herbaciany jest jednym z nielicznych olejków eterycznych, które mogą być stosowane bezpośrednio na skórę bez uprzedniego rozcieńczenia. Można nakładać go punktowo na zmiany chorobowe. Wygodnym sposobem jest również dodanie go do ulubionego kosmetyku: kremu, maseczki odżywczej, a nawet szamponu lub odżywki.

Olejek herbaciany można wykorzystać również do aromaterapii. Dobrze sprawdzi się w inhalacji parowej (należy dodać go do gorącej, parującej wody) i w masażu.

Dowiedz się więcej: Zalety stosowania olejku do masażu. Poznaj jego rodzaje – antycellulitowy, eteryczny

Bibliografia

  1. A. Garbusińska i in., Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) w badaniach in vitro. Cz. II, „Postępy Fitoterapii” 2011, nr 3, s. 175–184.

  2. M. Glenc-Ambroży, L. Piejko, Rola olejków eterycznych w terapii grzybicy skóry i jej przydatków, „Postępy Fitoterapii” 2020, nr 21, s. 236–240.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij