olejeki do aromaterapii
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2508 razy

Olejki eteryczne – czym są i kiedy warto je stosować?

Olejki eteryczne to substancje pochodzenia naturalnego. Są bardzo cenne, ponieważ wykazują pozytywny wpływ na organizm człowieka. Wykorzystuje się je przede wszystkim w aromaterapii, ale również dodaje się je do preparatów stosowanych na skórę. Sprawdź, jakie właściwości mają naturalne olejki eteryczne.

Spis treści


  1. Czym są olejki eteryczne?
  2. Jak działają olejki eteryczne?
  3. Jak stosować olejki eteryczne?
  4. Olejki eteryczne a bezpieczeństwo

Naturalne olejki eteryczne już od czasów starożytnych są stosowane w celach leczniczych. Nie są one jednak lekami. Ich wykorzystywanie w terapii chorób i dolegliwości jest zaliczane do metod medycyny alternatywnej. Należy pamiętać, że nie ma istotnych badań, które potwierdzają skuteczność olejków eterycznych w lecznictwie.

Kup w aptece: Olejki eteryczne

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to lotne substancje zapachowe, które są obecne w roślinach – szczególnie olejkodajnych. Obecnie znanych jest ponad 2 tysiące ich gatunków. Związki eteryczne gromadzą się w tkance wydzielniczej. Może być ona zlokalizowana w kwiatach, liściach, owocach, a nawet w korzeniach i kłączach.

Olejki eteryczne odgrywają w roślinach kilka bardzo ważnych ról. Służą do wabienia zapylaczy, odstraszania szkodników i roślinożerców. Stanowią mieszaninę różnych związków chemicznych. Są w nich obecne: estry, alkohole, terpeny, aldehydy. Część z tych substancji wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka. Zaobserwowano, że olejki eteryczne mogą wspierać łagodzenie niektórych dolegliwości.

Sprawdź ofertę: Olejki do pielęgnacji ciała

Jak działają olejki eteryczne?

Związki chemiczne zawarte w olejkach eterycznych mieszają się z powietrzem i tym sposobem przedostają się do układu oddechowego. Następnie wnikają do krwiobiegu przez błonę śluzową. Do naczyń krwionośnych dostają się również, gdy są aplikowane na skórę.

Co ciekawe, wdychanie olejków eterycznych pobudza ośrodki w mózgu, które są odpowiedzialne za samopoczucie, uczucia i emocje. Bodźce dostają się bowiem z opuszki węchowej do układu limbicznego.

Olejki eteryczne można kupić w sklepach zielarskich i aptekach. Wyróżnia się ich wiele rodzajów (m.in. z melisy, lawendowy, anyżowy, cytrusowy, różany, cynamonowy, goździkowy, bazyliowy, herbaciany). Każdy z nich wykazuje inne działanie na organizm człowieka.

Olejki eteryczne na ból głowy

Niektóre olejki eteryczne łagodzą bóle głowy oraz dolegliwości związane z migreną. Takie działanie wykazują szczególnie olejki: miętowy, lawendowy, eukaliptusowy, grejpfrutowy, goździkowy.

Uspokajające olejki eteryczne

Wiele olejków eterycznych ma działanie uspokajające. Łagodzą stres, stany lękowe, rozluźniają, relaksują i podnoszą nastrój. W celu poprawienia samopoczucia można sięgnąć po olejek z melisy, lawendowy, pomarańczowy, cytrynowy, z drzewa sandałowego, jałowcowy lub geraniowy.

Olejki eteryczne o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym

Część z olejków eterycznych zawiera substancje, które wykazują działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Dlatego są chętnie wykorzystywane jako wsparcie leczenia infekcji (również skórnych). Są to olejki, takie jak: miętowy, lawendowy, sosnowy, z pelargonii lub drzewa sandałowego.

Olejki eteryczne ułatwiające trawienie

Za pomocą olejków eterycznych można wesprzeć układ pokarmowy. W takim przypadku dobrze sprawdzą się olejki: kminkowy, anyżowy, miętowy, koperkowy.

Powiązane produkty

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne można stosować na różne sposoby. Jednym z najczęstszych jest aromaterapia, czyli wdychanie. Olejek rozcieńczony w wodzie trzeba podgrzać w specjalnym naczyniu (tzw. kominku), aby wymieszał się z powietrzem. Można też zastosować inhalacje. Nie są to jednak jedyne metody. Olejki eteryczne dobrze sprawdzają się do masażu, do kąpieli, a nawet w formie kosmetyków.

Sprawdź ofertę: Inhalatory

Olejki eteryczne a bezpieczeństwo

Olejki eteryczne są bezpieczne, jeżeli stosuje się je z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy wybierać wyłącznie preparaty naturalne i dobrej jakości. Słaby skład może przyczyniać się do powstawania podrażnień. Ponadto takie olejki eteryczne są nieskuteczne.

Trzeba pamiętać, że nie należy stosować olejków eterycznych po upływie daty ich ważności. Zaleca się, aby zużyć je w ciągu roku od otwarcia. Muszą być one przechowywane w suchym i zacienionym miejscu. Ekspozycja na światło słoneczne nie wpływa dobrze na skład olejków eterycznych.

Olejki eteryczne przed użyciem powinny zostać rozcieńczone. Ma to szczególne znaczenie podczas aplikacji na skórę (wyjątek stanowią olejki z drzewa herbacianego, róży i lawendy). W przeciwnym razie może dojść do podrażnień lub wystąpienia reakcji alergicznej.

Nie wszyscy mogą stosować olejki eteryczne. Na wystąpienie działań niepożądanych narażone są szczególnie niemowlęta, małe dzieci, ciężarne oraz chorzy na astmę lub nadciśnienie. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania olejków eterycznych (np. w formie aromaterapii) wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Przeczytaj również: Jakie są oleje i olejki na rozstępy sprawdzają się najlepiej?

Bibliografia

  1. J. Marwicka, K. Niemyska, S. Podraza, Terapeutyczne właściwości aromaterapii, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 6, s. 525–531.

  2. Z. Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, Rola aromaterapii w medycynie, „Family Medicine & Primary Care Review” 2014, t. 16, nr 4, s. 387–391.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij