olejek migdałowy na rozstępy
Zdrowie i uroda Angelika Janowicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 8975 razy

Jakie oleje i olejki na rozstępy sprawdzają się najlepiej?

Usuwanie rozstępów nie jest łatwe. Często nie udaje się to bez skorzystania ze specjalistycznych zabiegów medycyny estetycznej. Jednak nie oznacza to, że nie należy stosować codziennej pielęgnacji. Pomóc mogą naturalne oleje na rozstępy. Sprawdź, które z nich są najlepsze.

Spis treści


  1. Oleje na rozstępy – czy są skuteczne?
  2. Jakie olejki i oleje można stosować na rozstępy?
  3. Oleje na rozstępy w ciąży
  4. Jak stosować oleje na rozstępy?

Rozstępy powstają, gdy włókna kolagenowe i elastynowe zostają uszkodzone, a w ich miejscu pojawia się tkanka bliznowata. Do uszkodzeń dochodzi na skutek nadmiernego rozciągania skóry. Objawiają się jako wrzecionowate pasma. Początkowo są czerwone i wypukłe. Z czasem stają się płaskie i przyjmują perłową barwę. Rozstępy zwykle są obecne na brzuchu, udach i pośladkach, ale mogą pojawić się też na plecach lub piersiach.

Sprawdź także: Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Oleje na rozstępy – czy są skuteczne?

Osoby, które zaobserwowały u siebie rozstępy, powinny włączyć do codziennej pielęgnacji naturalne oleje roślinne lub olejki eteryczne. Niektóre z nich są cennym źródłem substancji, które wspierają funkcjonowanie skóry, poprawiają jej wygląd, wspierają regenerację i chronią przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Olejowanie ciała to metoda praktykowana od setek lat. Doskonale wspiera codzienną pielęgnację i przynosi korzyści komórkom skóry.

Kup w aptece: Olejki do ciała

Wiele osób zastanawia się, czy oleje na rozstępy są skuteczne. Na efekty wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim olejowanie ciała powinno odbywać się regularnie. Poprawa stanu skóry nie zostanie zauważona od razu, a dopiero po pewnym czasie. Jednak już po pierwszym użyciu olejów na rozstępy skóra staje się miękka, dobrze nawilżona i gładka.

Duży wpływ na efekt mają również indywidualne cechy organizmu i ogólny stan skóry. Samo olejowanie może nie być skuteczne i potrzebne jest zastosowanie profesjonalnych zabiegów, aby rozstępy zmniejszyły się lub zniknęły. Warto to jednak robić, aby odżywić skórę. Lepsze efekty można osiągnąć, gdy oleje na rozstępy są stosowane od samego początku pojawienia się zmian na skórze – a więc gdy są one czerwone i wypukłe.

Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie oleje i olejki eteryczne są przeznaczone do likwidowania rozstępów. Takie właściwości mają tylko niektóre z nich.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki na rozstępy

Jakie olejki i oleje można stosować na rozstępy?

Oleje na rozstępy są dostępne w aptekach, drogeriach i sklepach zielarskich. Przy zakupie trzeba kierować się ich składem. Należy wybierać tylko produkty o naturalnym, prostym składzie, bez dodatku zbędnych substancji.

Istnieje kilka naturalnych olejów, które bardzo dobrze sprawdzają się przy rozstępach. Są to m.in. oleje: rycynowy, migdałowy i arganowy. Dobrze na skórę działają również olejki eteryczne.

Przeczytaj także: Rozstępy na udach – przyczyny i sposoby leczenia

Olej rycynowy na rozstępy

Olej rycynowy jest wytwarzany z nasion rącznika pospolitego. Poprawia stopień nawilżenia skóry i wspiera jej regenerację. Ma też właściwości rozjaśniające, dlatego dzięki niemu rozstępy są mniej widoczne. Najlepiej stosować olej rycynowy na świeże zmiany.

Olej migdałowy na rozstępy

Olej migdałowy wspiera procesy naturalnej syntezy kolagenu i elastyny, dlatego skóra może szybciej się regenerować. Najlepiej stosować olej migdałowy na świeże rozstępy.

Olej arganowy na rozstępy

Pozyskuje się go z owoców arganii żelaznej. Zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie i jędrność, a także wspiera procesy regeneracji komórek skóry.

Olejki eteryczne na rozstępy

Olejki eteryczne to specjalne substancje, które są obecne tylko w niektórych roślinach. Dzięki zawartym w nich składnikom wywierają określony wpływ na organizm człowieka – również na skórę.

Na rozstępy sprawdzają się następujące olejki eteryczne:

  • herbaciany,

  • grejpfrutowy,

  • imbirowy,

  • geraniowy,

  • lawendowy.

Olejki eteryczne mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i antyseptyczne. Chronią komórki skóry przed stresem oksydacyjnym, a także dobrze odżywiają, nawilżają i wspierają regenerację.

Przeczytaj również: Lecznicze właściwości kozłka lekarskiego

Powiązane produkty

Oleje na rozstępy w ciąży

Na powstanie rozstępów szczególnie narażone są kobiety w ciąży, dlatego powinny one podjąć działania profilaktyczne zanim pojawią się pierwsze zmiany na skórze. Oleje na rozstępy należy włączyć do codziennej pielęgnacji już w pierwszych miesiącach ciąży.

Czy oleje na rozstępy w ciąży są bezpieczne?Nie ma przeciwwskazań do stosowania tego typu preparatów przez kobiety ciężarne. Używanie ich miejscowo na skórę nie działa niekorzystnie na płód. Po oleje na rozstępy nie powinny natomiast sięgać kobiety ze skórą wrażliwą i skłonnością do alergii lub stwierdzoną nadwrażliwością na dany składnik.

Jak stosować oleje na rozstępy?

Oleje na rozstępy można stosować na kilka sposobów. Jednym z nich jest codzienne masowanie skóry przy ich użyciu. Warto jednak pamiętać, że olejki eteryczne powinny zostać rozcieńczone w oleju roślinnym lub wodzie. Odrobinę preparatu można też dodać do balsamu nawilżającego i razem z nim aplikować na skórę.

Olejów na rozstępy można używać również pod prysznicem. Należy oczyścić skórę, a następnie energicznie wmasować wybrany preparat. Nie trzeba go spłukiwać, można to jednak zrobić, aby pozbyć się uczucia tłustej skóry.

Warto wiedzieć: CICA – jak działają kosmetyki z wąkrotką azjatycką?

Bibliografia

  1. S. Bojarska-Hurnik, Pielęgnacja skóry w okresie ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 2, s. 259–262.

  2. M. Jastrzębska-Więsek i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmacja Polska” 2018, t. 74, nr 7, s. 417–426.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij