kosmetyki cica
Zdrowie i uroda Sandra Słuszewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 7390 razy

CICA – jak działają kosmetyki z wąkrotką azjatycką?

CICA jest skrótem od Centelli Asiatici, czyli wąkrotki azjatyckiej. Roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w produkcji kosmetyków ze względu na właściwości przeciwzapalne, regeneracyjne, a także przeciwbakteryjne. Ponadto stanowi pomoc w procesie gojenia ran oraz przeciwdziała starzeniu się skóry. Po jakie kosmetyki z CICA warto sięgnąć? Dlaczego? Wyjaśniamy! 

Spis treści:


  1. CICA – czym jest i jak działa?
  2. Kosmetyki z CICA – dla kogo?
  3. Krem CICA – jak wybrać?
  4. CICA na rozstępy
  5. CICA na blizny
  6. CICA na podrażnioną i suchą skórę
  7. CICA na trądzik

CICA – czym jest i jak działa? 

Centella asiatica (w skrócie CICA), czyli wąkrotka azjatycka należy do grupy najpopularniejszych roślin wykorzystywanych do produkcji kosmetyków. Wszystko dzięki swoim cennym właściwościom. Jej naturalnym miejscem występowania są rejony cechujące się ciepłym klimatem oraz wysokim poziomem wilgotności, a więc np. Afryka, Australia, Ameryka Południowa i Środkowa, Chiny. Zamiennymi nazwami CICA są Gotu Kola lub trawa tygrysia. 

CICA za sprawą swoim unikalnych składników o właściwościach regenerujących oraz przeciwzapalnych znajduje coraz większą liczbę miłośników. Wąkrotka przede wszystkim: 

  • przyczynia się do pobudzenia oraz przyśpieszenia odnowy komórkowej,

  • wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe, poprawiając gęstość i jędrność skóry,

  • wspiera kondycję ścian naczyń krwionośnych, a tym samym poprawia mikrokrążenie,

  • przyśpiesza syntezę elastyny oraz kolagenu, przeciwdziałając uszkodzeniom tkanek w tym bliznom i rozstępom,

  • pozytywnie wpływa na syntezę kwasu hialuronowego odpowiadającego za właściwy poziom nawilżenia skóry,

  • wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne,

  • jest silnym antyoksydantem, czyli stanowi ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i przeciwdziała starzeniu się skóry. 

Kosmetyki z CICA – dla kogo? 

Wąkrotka azjatycka z powodzeniem znajduje zastosowanie w produkcji dermokosmetyków i standardowych preparatów do cery tłustej, mieszanej, problematycznej. Ponadto dzięki działaniom przeciwzapalnym, antybakteryjnym po kosmetyki z CICA powinny sięgnąć osoby z cerą trądzikową. Z kolei właściwości redukujące oznaki starzenia sprawiają, że trawa tygrysia często znajduje się w kremach przeciwzmarszczkowych. Ponadto po kosmetyki z CICA są przeznaczone dla: 

  • cery wiotkiej pozbawionej jędrności,

  • pielęgnacji okolic oczu,

  • suchej skóry.

Przeczytaj więcej: Sucha skóra – przyczyny, pielęgnacja, domowe sposoby

Powiązane produkty

Krem CICA – jak wybrać? 

Wąkrotka azjatycka znajduje się w kremach przeznaczonych do pielęgnacji różnego rodzaju skóry, ale przede wszystkim w kosmetykach dla skóry wrażliwej. Możesz wybrać preparaty z CICA dla cery mieszanej, tłustej, suchej, dojrzałej. Trawa tygrysia często znajduje się w kremach producentów koreańskich, ale nie tylko: coraz chętniej składnik ten zawarty jest również w polskich produktach. Ze względu na to, iż wąkrotkę azjatycką można znaleźć pod wieloma nazwami, należy szukać w składzie kremu komponentu kryjącego się pod dopiskami: Cica, Centella, Tiger Grass. 

CICA na rozstępy 

Trawa tygrysia jest bogactwem glukozydów kwasów azjatyckiego oraz madekasowego – wspierają one produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna. Za właściwości naprawcze naskórka odpowiedzialne są kwasy triterpenowe, które nie tylko przyczyniają się do odbudowy bariery ochronnej (lipidowej) skóry, ale również zapobiegają tworzeniu się rozstępów. 

CICA obecna, np. w olejku do ciała tworzy hydrofobową warstwę na powierzchni skóry, aby utrzymać odpowiedni poziom jej nawilżenia. Warto również wspomnieć o tym, że kosmetyki z dodatkiem wąkrotki azjatyckiej zwiększają jej zdolność do rozciągania się, co działa prewencyjnie na ewentualne powstanie rozstępów, np. w okresie szybkiego wzrostu, wahań wagi oraz ciąży. 

Przeczytaj również: Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

CICA na blizny 

Niektóre kosmetyki z CICA, m.in. olejki, są skuteczne w rozjaśnianiu blizn różnego pochodzenia: 

  • potrądzikowego,

  • po skaleczeniu,  

  • pooperacyjnego. 

Wszystko dzięki silnym właściwościom naprawczym stymulującym syntezę kolagenu oraz elastyny, co przyczynia się do przyspieszenia regeneracji uszkodzonej skóry. 

Warto wiedzieć: Jak powstaje blizna? Rodzaje blizn, usuwanie, profilaktyka

CICA na podrażnioną i suchą skórę 

Po kosmetyki z dodatkiem Centelli asiatici powinny również sięgać osoby z podrażnioną i suchą skórą. To właśnie CICA korzystnie działa na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia cery. Ponadto dzięki wzmacnianiu funkcji ochronnych skóry wąkrotka azjatycka wspiera działanie innych substancji o właściwościach nawilżających. Warto zatem wybierać preparaty z dodatkiem wąkrotki, kwasu hialuronowego oraz gliceryny, aby spotęgować efekt nawilżonej cery. 

Przeczytaj również: Trądzik różowaty, czym jest, jakie daje objawy?

CICA na trądzik 

Szukając pomocy w wyleczeniu trądziku, nie można pominąć środków pielęgnacyjnych z CICA. Madeksozyd obecny w wąkrotce azjatyckiej przyczynia się do poprawy nawilżenia, a także zmniejszenia stanu zapalnego, który pojawia się w miejscach zmian trądzikowych. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem stosowanie kosmetyków z CICA wraz z dodatkiem innych składników zwalczających trądzik – wąkrotka wycisza zmiany i działa na nie łagodząco.  

Kosmetyki z CICA są przeznaczone do pielęgnacji różnego typu cery ze względu na wiele cennych właściwości tej leczniczej rośliny. Warto jednak pamiętać o regularnym stosowaniu preparatów z trawą tygrysią, aby cieszyć się upragnionym efektem. Z reguły już po dwóch tygodniach systematycznej aplikacji kremu z wąkrotką możesz spodziewać się znacznej poprawy, jeżeli chodzi o zaczerwienienia na skórze. 

Bibliografia

Biswas D., Mandal S., Chatterjee Saha S. i inni, Shekhawat MS, Pandey DK, Dey A. Ethnobotany, phytochemistry, pharmacology, and toxicity of Centella asiatica (L.) Urban: A comprehensive review,

Mathavaraj S., Sabu K. K., Genetic status of Centella asiatica (L.) Urb. (Indian pennywort): A review.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij