kobiecy brzuch z rozstępami
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 3131 razy

Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Leczenie wrzecionowatych blizn związanych z nadmiernym rozciągnięciem skóry, jakimi są rozstępy, obejmuje wiele metod. Powszechnie stosuje się chemiczne i mechaniczne zabiegi złuszczające i ujędrniające, takie jak masaże i peelingi. W terapii ważna jest też dieta i aktywność fizyczna.

Spis treści


  1. Czy rozstępy po ciąży znikają?
  2. Jak można się pozbyć rozstępów po ciąży?
  3. Specjalistyczna likwidacja rozstępów po ciąży

Najlepiej rokują świeże blizny po ciąży, będące w tzw. fazie zapalnej. Odpowiednie postępowanie sprzyja odbudowie włókien kolagenowych i odzyskaniu przez nie sprężystości. Blizny zanikowe natomiast wymagają kompleksowego leczenia i zastosowania bardziej inwazyjnych metod, w tym nawet operacji.

Kup w aptece: Kosmetyki na rozstępy

Rozstępy to zmiany skórne o charakterze wrzecionowatych pasm. Stanowią rodzaj blizn, które są efektem pogorszenia się jakości i wytrzymałości włókien kolagenowych. Nieestetyczne pręgi zwykle pojawiają się w okolicach biustu, brzucha, bioder, ud i pośladków. Część z nich może ulec całkowitemu cofnięciu w trakcie leczenia, innym zaś można ograniczyć tempo rozszerzania się i widoczność. W tzw. fazie zapalnej, w której rozstępy mają różową barwę, stosowanie zabiegów kosmetycznych i fizykoterapeutycznych przynosi najlepsze efekty. Blizny zanikowe natomiast charakteryzujące się bladym umaszczeniem, są mało podatne na niektóre zabiegi i wymagają specjalistycznych metod.

Sprawdź także: Rozstępy na udach – przyczyny i sposoby leczenia

Kiedy bledną rozstępy po ciąży? Najkorzystniej reagują blizny mające nie dłużej niż dwa lata. Poddawanie rozstępów odpowiednim masażom z zastosowaniem przeznaczonych do tego celu kremów i olejków lub zabiegom odnowy biologicznej z użyciem lasera czy ultradźwięków intensywnie stymuluje i wspiera naturalne procesy naprawcze, zachodzące we wszystkich warstwach skóry. Wśród metod najczęściej wykorzystywanych na rozstępy znajdują się różnego rodzaju chemiczne i mechaniczne zabiegi złuszczające i ujędrniające. Uzupełnieniem leczenia mogą być domowe sposoby.

Warto wiedzieć: Jak dbać o brzuch po porodzie? Poznaj pomocne wskazówki!

Jak można się pozbyć rozstępów po ciąży?

Na rozstępy działa przede wszystkim regularna pielęgnacja ciała z zastosowaniem specjalnych kosmetyków. Ich skoncentrowana formuła przyczynia się do redukcji nieestetycznych blizn dzięki właściwościom zwiększającym spoistość i wytrzymałość tkanki łącznej. Dodatkowo kosmetyki głęboko nawilżają, zapobiegając przesuszeniu się skóry, a także wygładzają jej powierzchnię, pozostawiają ją przyjemną w dotyku. Emulsje na rozstępy można wykorzystać do masażu ciała. Zabieg warto urozmaicać rękawicą peelingową lub rollerami, które dogłębnie pobudzają miejscowe krążenie i intensywnie wpływają na procesy łuszczenia się naskórka. Na rozstępy na piersiach po ciąży polecane są peelingi enzymatyczne, zawierające substancje aktywne, takie jak kwas glikolowy. Charakteryzuje się on właściwościami silnie regenerującymi i stymulującymi produkcję kolagenu. 

Przeczytaj również: Od czego są rozstępy na plecach i jak się ich pozbyć? 

W walce z niedoskonałościami bezcenna jest odpowiednio zbilansowana dieta. W jadłospisie nie może zabraknąć witaminy C, która ma działanie przeciwutleniające, bierze udział w syntezie włókien kolagenowych, a także wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Ważna jest witamina A – kontroluje wydzielanie sebum, redukuje proces rogowacenia naskórka i normalizuje nawilżenie skóry. W diecie należy też uwzględnić witaminę E. Pobudza ona metabolizm tkanki łącznej, chroni warstwę lipidową skóry i łagodzi stany zapalne. Bezcenne są m.in. woda, biotyna, niacyna, rutyna, flawonoidy, koenzym Q10 oraz minerały, w tym cynk, potas, żelazo i selen. Niedobory składników odżywczych z diety można uzupełniać, suplementując np. specjalne zestawy przeznaczone dla młodych mam. Niemałe znaczenie na rozstępy po ciąży ma też aktywność fizyczna.

Dowiedz się więcej: Czy terapia antycellulitowa bańką chińską przynosi efekty?

Specjalistyczna likwidacja rozstępów po ciąży

Domowe sposoby na rozstępy można uzupełnić o zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z powszechnych jest światłoterapia, w tym terapia laserem frakcyjnym CO2, który można stosować na blizny w fazie zarówno zapalnej, jak i zanikowej. Odpowiednia wiązka światła przyspiesza regenerację, spłyca i wygładza blizny. Na rozstępy po ciąży dobrze działa mikrodermabrazja. To zabieg polegający na stymulowaniu skóry do zwiększonej produkcji kolagenu poprzez bodźce chemiczne i mechaniczne. Wśród specjalistycznych metod usuwania rozstępów, zwłaszcza swędzących, znajduje się ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, tzw. wampirzy lifting. Dzięki jego silnym właściwościom naprawczym zmiany stają się płytsze i jaśniejsze, a w połączeniu z nieinwazyjnymi metodami mogą znacznie ustąpić. Zabieg jest bezpieczny i nie stwarza ryzyka wystąpienia efektów ubocznych, np. reakcji alergicznych, ponieważ osocze pozyskiwane jest od samej kobiety. Jednym ze sposobów na rozległe blizny może być tzw. lipotransfer. To przeszczep tkanki tłuszczowej, która dzięki obecności komórek macierzystych umożliwia wygładzenie wrzecionowatych pasm.

Sprawdź ofertę: Środki na blizny

Bibliografia

  1. I. Greer, Ciąża. Obszerny poradnik w zakresie problemów płodności, ciąży i porodu, Olesiejuk-Inwestycje, Ożarów Mazowiecki 2003.

  2. G. Martius, Będę matką. Przewodnik dla przyszłych rodziców, PZWL, Warszawa 2003.

  3. A. Skorupińska i in., Preferowana aktywność fizyczna w II i III trymestrze ciąży, „Fizjoterapia” 2015, nr 23.

  4. A. Skorupińska i in., Zmiany zachodzące w organizmie kobiet w ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2017, nr 3.

  5. K. Urtnowska, Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach, „Kosmetologia Estetyczna” 2016, nr 5.

  6. I. Załęska-Żyłka, Cellulit jako problem medyczny, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2008, nr 89.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij