rozstępy na ciele
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 15629 razy

Od czego są rozstępy na plecach i jak się ich pozbyć?

Mechanizm powstawania nieestetycznych blizn, jakimi są rozstępy na plecach u dziewczyn i chłopców oraz osób dorosłych, jest złożony. Jego istotą jest osłabienie, ścieńczenie i pękanie włókien kolagenowych. Czynników ryzyka tego stanu jest wiele, podobnie jak metod leczenia.

Spis treści


  1. Przyczyny rozstępów na plecach?
  2. Jak pozbyć się rozstępów na plecach?
  3. Inne metody na rozstępy

Rozstępy na plecach u nastolatka zwykle związane są w okresem dojrzewania, choć mogą też wystąpić w wyniku tycia. Blizny bywają ponadto powikłaniem diet odchudzających.

Przyczyny rozstępów na plecach?

Rozstępy, zwane potocznie tygrysimi paskami, to rodzaj blizn o charakterze wrzecionowatych pasm ułożonych równolegle do powierzchni skóry. Powstają w wyniku działania dużych sił rozciągających. Wówczas włókna kolagenowe ulegają pęknięciu, stają się cieńsze i mniej wytrzymałe. Zaburzenia naturalnych struktur i osłabienie funkcji tkanki łącznej tego typu dodatkowo powodują, że skóra w obszarze dotkniętym rozstępami jest mniej elastyczna. Charakteryzuje ją wiotkość i mniejszy stopień pigmentacji. Rokowania co do cofnięcia blizn lub zmniejszenia ich widoczności istotnie uwarunkowane są wiekiem zmiany. Czerwone rozstępy na plecach zwykle najlepiej reagują na proponowane metody odnowy biologicznej. Leczenie warto wprowadzić niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych pręg, ponieważ ich pojawienie się najczęściej jest bezobjawowe lub poprzedzone niewielkim uczuciem świądu.

Kup w aptece: Kosmetyki na rozstepy

Nieestetyczne rozejścia mogą pojawić się w każdym wieku. Ich obecność oraz rozległość jednak jest uwarunkowana wieloma czynnikami, takimi jak stan zdrowia czy styl życia. Rozstępy na plecach u chłopców w wieku dojrzewania bywają związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Nierzadko stanowią także efekt szybkich skoków wzrostowych bądź przybierania na masie. Rozstępy na plecach u młodzieży i dorosłych może wywołać farmakoterapia, zwłaszcza stosowanie leków sterydowych. Również w przebiegu różnych chorób, np. o podłożu autoimmunologicznym, można doświadczyć blizn tego typu. Rozstępy u mężczyzn na plecach są także związane z szybkim przyrostem mięśni w wyniku intensywnych treningów sylwetkowych. Na tygrysie paski narażone są ponadto osoby otyłe w trakcie kuracji odchudzających.

Przeczytaj również: Rozstępy na udach - przyczyny i sposoby leczenia

Jak pozbyć się rozstępów na plecach?

Rozstępy na plecach najczęściej są defektem o charakterze trwałym, ale odpowiednio dobrane metody leczenia i postępowanie zachowawcze mogą ograniczyć rozrost i zmniejszyć widoczność bruzd. Terapię najlepiej rozpocząć we wczesnej fazie ich tworzenia, kiedy mają czerwone zabarwienie. Stosowane zabiegi intensywnie stymulują aktywność fibroblastów i naturalne procesy produkcji nowych włókien kolagenowych, poprawiając m.in. napięcie i elastyczność skóry.

W walce z niedoskonałościami istotne znaczenie ma regularna pielęgnacja ciała z zastosowaniem właściwych kosmetyków. W aptekach i drogeriach warto szukać kremów i olejków zawierających składniki o działaniu ujędrniającym i odbudowującym. Ważne są też substancje nawilżające i odżywcze. Na kondycję skóry korzystnie wpływają m.in. saponiny, olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, fitosterole, aminokwasy, antyoksydanty. Cenne są m.in. ekstrakty roślinne, np. z wąkroty azjatyckiej, dziurawca zwyczajnego, przywrotnika pospolitego czy skrzypu polnego. Cennych składników dostarcza też masło shea i owoce kasztanowca zwyczajnego. Domową pielęgnację warto urozmaicić głębokimi masażami z użyciem rollerów lub rękawic peelingowych. Można też wzbogacić dietę o produkty bogate w witaminy C, A i E oraz minerały, w tym cynk, żelazo, selen i potas. Zarówno na białe rozstępy na plecach, jak i na te świeżo powstałe przewidziano także wiele specjalistycznych zabiegów kosmetycznych.

Przeczytaj także: Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?

Powiązane produkty

Inne metody na rozstępy

W terapii rozstępów szczególne znaczenie mają zabiegi zwiększające zdolność regeneracji skóry właściwej. Wśród wielu wymienia się m.in. laseroterapię z wykorzystaniem laserów ablacyjnych i nieablacyjnych oraz erbowo szklanych. Polecana jest także światłoterapia z efektem intensywnie pulsującej wiązki lasera barwnikowego, ale również radiofrekwencja i mezoterapia igłowa. Istotą działania każdej z metod jest pobudzenie i wsparcie procesów odnowy struktur skóry, wzmocnienie na rozciąganie włókien kolagenowych oraz zwiększenie nawilżenia głębokich warstw skóry.

Na rozstępy na plecach u mężczyzn można także stosować chemiczne i mechaniczne zabiegi złuszczające, a dla zwiększenia efektywności kuracji poleca się terapię skojarzoną polegającą na połączeniu kilku metod jednocześnie, np. mezoterapii z kwasem hialuronowym czy mikrodermabrazji z kwasem salicylowym i peelingiem retinolowym. Zabiegi kosmetyczne są także cenne na rozstępy na plecach u nastolatka, ale ich rodzaj zawsze musi być dobrany indywidualnie. Rozstępy można też zmniejszać samodzielnie w domu, stosując np. masaże. Warto ponadto zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną. Cenne jest również stosowanie hartujących pryszniców. Istotne znaczenie mają też kosmetyki do ciała. Dokonując wyboru, należy uwzględnić wiek użytkownika i potrzeby jego skóry.

Warto wiedzieć: Skuteczne ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach

Bibliografia

  1. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.

  2. H. Bojarowicz, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, „Problemy Higieniczne i Epidemiologiczne” 2010, nr 91.

  3. Z. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa 2010.

  4. M. Martini, Kosmetologia i farmakoterapia skóry, PZWL, Warszawa 2007.

  5. A. Partyka i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmakologia Kliniczna” 2018, nr 7.

  6. S. Turek, Ziele dziurawca zwyczajnego-składniki czynne i potencjalne zastosowania lecznicze, „Postępy Fitoterapii” 2005, nr 1.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij