rozstępy u kobiet na udach
Zdrowie i uroda Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 16536 razy

Rozstępy na udach – przyczyny i sposoby leczenia

Rozstępy na udach u mężczyzn i kobiet bywają powikłaniem szybkiego przyrostu masy ciała różnej etiologii, ale też nagłej utraty wagi. Na blizny są narażone panie w ciąży i miłośnicy kulturystyki. Leczenie warto wprowadzić, kiedy widoczne są małe rozstępy na udach lub pojawia się świąd skóry.

Spis treści


  1. Od czego są rozstępy na udach?
  2. Jak pozbyć się rozstępów na udach?
  3. Specjalne zabiegi kosmetyczne

Kuracja obejmuje wiele metod. Powszechnie stosuje się różnorodne zabiegi chemiczne i mechaniczne o charakterze złuszczającym i nawilżającym. Niektóre z nich można wykonać w domu, inne zaś oferują specjalistyczne gabinety kosmetyczne, fizjoterapeutyczne i dermatologiczne.

Od czego są rozstępy na udach?

Rozstępy na udach, czyli wrzecionowate pręgi będące rodzajem blizn, powstają w wyniku pogorszenia jakości struktur włókien kolagenowych i elastyny. W efekcie działania nadmiernych sił rozciągających tkanka łączna ulega osłabieniu. Traci swoją naturalną sprężystość. Skóra objęta rozstępami staje się mniej elastyczna. Jest bardziej wiotka i mniej podatna na odkształcenia.

Rozstępy na udach charakteryzuje brak obecności przydatków skóry. W ich obrębie nie obserwuje się mieszków włosowych ani gruczołów łojowych i potowych, a w zależności od wieku blizny może ona mieć zabarwienie różowoczerwone lub białoperłowe. Dojrzałość często warunkuje rokowania leczenia. Świeże zmiany są najbardziej podatne na wygładzenie i rozjaśnienie. Pasma w fazie zanikowej zwykle są trwałe, ale za sprawą odpowiedniej kuracji regeneracyjno – odżywczej można poprawić ich wygląd. Swędzące rozstępy na udach w towarzystwie widocznych rozejść najczęściej pojawiają się w przebiegu różnorodnych stanów fizjologicznych i bywają związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Mogą dokuczać zarówno młodzieży w okresie dojrzewania, jak i kobietom w ciąży. U ciężarnych zwykle zaczynają się tworzyć w II i III trymestrze. Dodatkowym czynnikiem ryzyka ich obecności jest przyrost masy ciała, zwłaszcza tkanki tłuszczowej. Również osoby otyłe mogą doświadczyć nieestetycznych zmian skórnych tego typu. Rozstępy na udach u dziecka nierzadko bywają następstwem nagłych skoków wzrostowych. Za pojawienie się tzw. tygrysich pasków odpowiada także długotrwała terapia niektórymi lekami sterydowymi. Można je ponadto zaobserwować u miłośników kulturystyki, co związane jest z przyrostem masy mięśniowej, oraz u osób, które są w trakcie diety odchudzającej.

Przeczytaj również: Jakie są oleje i olejki na rozstępy sprawdzają się najlepiej?

Jak pozbyć się rozstępów na udach?

Leczenie problemu najlepiej rozpocząć możliwie jak najwcześniej. W walce z bliznami ważna jest też systematyczność stosowania wybranych zabiegów oraz ich kompleksowość. Wiele metod można ze sobą łączyć, tworząc rozbudowany program rehabilitacji. Niektóre z zabiegów można samodzielnie przeprowadzać w domu. Celem odnowy biologicznej skóry jest poprawa jej kondycji oraz zmniejszenie widoczności rozstępów.

Kosmetyki: Kosmetyki antycellulitowe

Zarówno na fioletowe rozstępy na udach, jak i na te o charakterze trwałym, które są w jasnym kolorze, warto stosować kremy i emulsje zawierające substancje aktywne takie jak saponiny, monoterpeny, olejki eteryczne, seskwiterpeny, garbniki, flawonoidy, fitosterole, związki kumarynowe, aminokwasy, antyoksydanty, koenzym Q10 oraz minerały, w tym magnez, potas, cynk czy selen. Wyroby kosmetyczne z tak cennymi związkami aplikowane podczas masażu czy codziennej pielęgnacji ciała intensywnie stymulują fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych. Dodatkowo poprzez zwiększenie liczby i tempa podziałów komórkowych skóry wspierają regenerację i odbudowę zajętych bliznami obszarów. Kosmetyki na rozstępy na udach korzystnie wpływają ponadto na szczelność naczyń krwionośnych. Jednak wiele z nich jest przeznaczona wyłącznie dla dorosłych. Rozstępy na udach nastolatków dobrze natomiast reagują na głębokie masaże manualne oraz te z zastosowaniem przyborów, np. rollerów. Zabiegi warto wzbogacać o olejki roślinne o działaniu wygładzającym i odżywczym. Pomaga ponadto aktywność fizyczna i zbilansowana dieta uwzględniająca produkty bogate w witaminy A, C i E oraz wodę, kolagen, niacynę czy rutynę.

Sprawdź także: Czy terapia antycellulitowa bańką chińską przynosi efekty?

Powiązane produkty

Specjalne zabiegi kosmetyczne

Na rozstępy na udach stosowane są przede wszystkim zabiegi zwiększające zdolności regeneracyjne skóry właściwej. Intensywną stymulację aktywności fibroblastów oraz wsparcie wielu procesów biochemicznych na poziomie komórkowym skutkującym poprawą kondycji i jędrności skóry pozwala uzyskać m.in. laseroterapia różnego rodzaju, np. z zastosowaniem laserów nieablacyjnych, ablacyjnych czy erbowo szklanych. Korzystne działanie ma także laser barwnikowy oraz zabiegi radiofrekwencji czy mezoterapii igłowej. Na rozstępy na udach stosowane są ponadto zabiegi złuszczające z wykorzystaniem peelingów chemicznych i mechanicznych, np. z kwasem glikolowym czy salicylowym.

Zarówno zabiegi kosmetyczne tego typu, jak i ich częstotliwość zawsze są dobierane indywidualnie. Kuracja zwykle obejmuje do 10 zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Domowe sposoby na rozstępy na udach mogą stanowić uzupełnienie profesjonalnych metod i bywają stosowane równocześnie z nimi w ramach terapii skojarzonej.

Warto wiedzieć: Od czego są rozstępy na plecach i jak się ich pozbyć?

Bibliografia

  1. Z. Adamski, A. Kaszuba, Dermatologia dla kosmetologów, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010.

  2. H. Bojarowicz, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, „Problemy Higieniczne i Epidemiologiczne” 2010, nr 91.

  3. Z. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa 2010.

  4. M. Martini, Kosmetologia i farmakoterapia skóry, PZWL, Warszawa 2007.

  5. A. Partyka i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmakologia Kliniczna” 2018, nr 7


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij