Zwiotczały brzuch po ciąży oraz nadwaga kobiety na szarym tle
Mama i dziecko Roksana Krysa
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 16290 razy

Jak dbać o brzuch po porodzie? Poznaj pomocne wskazówki!

Ciąża to okres niezwykłej radości, ale także obaw. I choć najważniejsze jest zdrowie dziecka i przyszłej mamy, to jednak wiele kobiet dodatkowo martwi się o swoją kondycję i wygląd po ciąży. Trudno się dziwić – nic tak bardzo nie wpływa na ciało kobiety, jak dziewięć miesięcy noszenia dziecka. Jak wygląda brzuch po porodzie i jak o niego dbać, by był w dobrym stanie? 

Spis treści:


  1. Jak wygląda brzuch po porodzie naturalnym?
  2. Jak wygląda brzuch po CC?
  3. Brzuch po porodzie bliźniaków
  4. Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?
  5. Kiedy znika linia na brzuchu po porodzie (linea negra)?
  6. Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie
  7. Jak wrócić do formy po porodzie?

Jak wygląda brzuch po porodzie naturalnym? 

Na wstępie, należy obalić kilka ciążowych i pociążowych mitów: 

  • KAŻDA kobieta jest inna, w związku z czym każdy brzuch jest inny zarówno na różnych etapach ciąży, jak i po niej. 

  • Dbanie o brzuch o ciąży warto zacząć już… podczas jej trwania, a nawet na etapie planowania.  

  • Brzuch w ciąży rośnie zarówno za sprawą dziecka, jak i nieodpowiednich praktyk (np. jedzenia „za dwóch” zamiast dla dwojga). 

  • Aktywność fizyczna w ciąży jest dobra zarówno dla zdrowia dziecka i mamy, jak i może pomóc w szybszym powrocie do formy sprzed ciąży. 

Każdy ciążowy brzuch jest piękny, a to, co dzieje się z organizmem kobiety, mimo wszelkich naukowych rozpraw, jest po prostu cudem. I jakikolwiek ślad, jaki zostanie po ciąży, powinien napawać dumą i stanowić wyjątkową pamiątkę niezwykłego doświadczenia i wysiłku. 

Skóra na brzuchu po porodzie może być albo rozciągnięta i zwiotczała, albo – można powiedzieć – normalna. Wszystko zależy od tego, jak duży był ciążowy brzuszek oraz od samej struktury skóry. Z pewnością dbałość o nią, a szczególnie o poziom nawilżenia, może się przyczynić do tego, że będzie ona bardziej elastyczna i mniej podatna na trwałe zmiany spowodowane rozciąganiem.  

Jest coś, co wybitnie często spędza sen z powiek przyszłych mam, jeśli chodzi o brzuch po porodzie – rozstępy. Badania wskazują na to, że większą podatność na rozstępy mają pierworódki, przyszłe mamy chłopców oraz kobiety z BMI powyżej 22. Mówi się również o wpływie kwasu foliowego na ich powstawanie, a także o genetyce. Ale wiele wskazuje także na dzieło „przypadku”. Pewne jest jednak to, że dbanie o skórę, a szczególnie o jej odżywianie zarówno od środka, jak i od zewnątrz oraz utrzymywanie jej prawidłowego nawilżenia może mieć wpływ na jej kondycję podczas ciąży, a z pewnością nie zaszkodzi. Należy jednak przyjąć, że ma się znikomy wpływ na ich powstawanie i, mimo wszelkiej dbałości, rozstępy po porodzie mogą się pojawić.  Na rynku istnieje wiele specjalistycznych kosmetyków ujędrniających brzuch po porodzie, także takich, których zadaniem jest rozjaśnienie ewentualnych zmian. 

Przeczytaj również: Poród naturalny – jak przebiega? Fazy porodu

Jak wygląda brzuch po CC? 

Nie różni się od tego po porodzie naturalnym, poza tym, że jest na nim blizna po cesarskim cięciu. Sposób porodu nie ma wpływu na stan skóry – on zmienia się w trakcie ciąży, a następnie zależy od organizmu i indywidualnych zdolności regeneracyjnych każdej kobiety.

Przeczytaj: Blizna po CC – jak ją pielęgnować?

Powiązane produkty

Brzuch po porodzie bliźniaków  

Ze względu na szybsze tempo wzrostu oraz większy rozmiar, brzuch po porodzie bliźniaków jest mocno rozciągnięty, a skóra na nim zwiotczała. Dłużej również trwa jego regeneracja i obkurczanie. Tak naprawdę jednak stan brzucha po porodzie bliźniaków jest kwestią indywidualną, zależną od kondycji matki przed porodem. Zasadniczo jednak, poza rozmiarem, nie różni się brzucha po porodzie pojedynczym. 

Sprawdź oferty: Akcesoria dla mamy

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie? 

Brzuch po porodzie naturalnym przez kilka dni, a nawet tygodni, nadal może wyglądać jak ciążowy. Wszystko za sprawą jego rozciągnięcia w trakcie ciąży oraz procesu obkurczania, który nie następuje natychmiastowo. Nie sposób określić, kiedy znika brzuch po porodzie – jednym wystarczy okres połogu, inne potrzebują na to kilku lat i jest to sprawa bardzo indywidualna. Zazwyczaj obkurczanie macicy trwa około 2 miesięcy, ale już w tym okresie można stosować różne nieinwazyjne zabiegi na brzuch po porodzie – solidne nawilżanie (także picie dużej ilości wody) czy delikatny masaż, a nawet ćwiczenia na mięśnie brzucha.  

Kiedy znika linia na brzuchu po porodzie (linea negra)? 

Tak, jak nie u każdej kobiety pojawia się w tym samym czasie, tak i po porodzie linea negra może znikać w różnym tempie. Zazwyczaj przestaje być widoczna po kilku tygodniach, kiedy gospodarka hormonalna wraca do normy. Może jednak, w zależności od stanu skóry, utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po porodzie.  

Ćwiczenia na płaski brzuch po porodzie 

Po urodzeniu dziecka warto skupić się na tym, by brzuch doszedł do porządku – można powiedzieć – wewnętrznie, co jednocześnie będzie miało wpływ na pozbywanie się nadmiarowych kilogramów, ergo na powrót do jego zadowalającej formy. Bardzo ważna jest dbałość o to, by mięśnie odzyskały właściwe napięcie, co może zapobiec problemom zdrowotnym, związanym z zakrzepicą żylną, nietrzymaniem moczu, rozejściem kresy białej czy obniżaniu narządów jamy brzusznej i miednicy. Aktywność ruchowa sprzyja szybszemu dochodzeniu do formy i usprawnia przemianę materii, co z kolei wpływa na utratę zbędnych kilogramów. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na ćwiczenia mięśni poprzecznych, ale najlepiej zrobić to w porozumieniu ze specjalistą. 

Kiedy można zacząć ćwiczyć brzuch po porodzie? 

Delikatne ćwiczenia można rozpocząć już w 1 dobie po porodzie naturalnym i w 2 po cesarskim cięciu. Bezwzględnie należy jednak przestrzegać zaleceń lekarza i/lub położnej i pierwsze próby aktywności podjąć właśnie w asyście specjalisty. 

Jak wrócić do formy po porodzie? 

Jak dbać o brzuch po porodzie? Najważniejsza jest odpowiednia dieta, nawadnianie organizmu i aktywność fizyczna. Można się również wspomóc specjalistycznymi kosmetykami na brzuch po porodzie oraz pomocnymi gadżetami i zabiegami. 

Zabiegi na brzuch po porodzie  

Co można robić w domowym zaciszu? Szczotkowanie brzucha po porodzie można rozpocząć już po 3 miesiącach. Poprawi krążenie i dotleni komórki, a także przyspieszy regenerację skóry. Pomocne mogą być również plastry na brzuch po porodzie, które utrzymują mięśnie na swoim miejscu i wzmacniają je. Warto również rozpatrzyć wizytę u specjalisty na masaż brzucha po porodzie, który pobudzi krążenie i mięśnie, a także ujędrni skórę. 

Kosmetyki ujędrniające brzuch po porodzie 

Oczywiście, warto stosować także kremy na brzuch po porodzie, szczególnie nawilżające i pielęgnujące. To, czym smarować brzuch po porodzie jest jednak tak samo ważne, jak to, ile razy się to robi! Częstotliwość stosowania kosmetyków ma znaczenie dla ich działania, warto więc być systematycznym. Ujędrnianie skóry brzucha po porodzie będzie najskuteczniejsze będzie wówczas, kiedy będzie połączone z odpowiednio zbilansowaną dietą i spożywaniem dużej ilości wody. 

Co jeszcze może pomóc?  

Pomocny – choć najlepiej skonsultować to ze specjalistą – może być także pas na brzuch po porodzie, który utrzyma mięśnie na swoim miejscu i wspomoże ich prawidłowe napięcie. Opinie na temat jego stosowania są sprzeczne, dlatego warto porozmawiać z lekarzem. Bezpiecznie można natomiast stosować bieliznę modelującą brzuch po porodzie, która z pewnością pomoże świeżo upieczonej mamie odzyskać pewność siebie. Matki wyszczuplające brzuch po porodzie niewiele różnią się od klasycznej bielizny wyszczuplającej, chętnie stosowanej przez panie na „wielkie wyjścia”. Nie oznacza to jednak, że należy w nich chodzić cały czas i uznawać na jedyny sposób na odzyskanie figury po porodzie.  

Bibliografia

J. Woroszylska, L. Narojek, Rozstępy skory w ciąży - czynniki ryzyka i rola żywienia ciężarnych, [online:] https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.agro-article-f0faa785-856d-4b76-a35d-3914417e1de9, dostęp: 16.11.2022 

D. Torbé, A. Stolare, A. Lubkowska, A. Torbé, Aktywność fi zyczna zalecana we wczesnym połogu, [w:] Pomeranian J Life Sci 2016;62(3), str. 54, [online:] https://www.researchgate.net/profile/Andrzej-Torbe/publication/317226858_Aktywnosc_fizyczna_zalecana_we_wczesnym_pologu/links/59a66e2ba6fdcc61fcfb977d/Aktywnosc-fizyczna-zalecana-we-wczesnym-pologu.pdf, dostęp: 16.11.2022 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij