Kobieta w białej bieliźnie wskazująca palcem bliznę po cesarskim cięciu.
Mama i dziecko Roksana Krysa
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 13354 razy

Blizna po CC – jak ją pielęgnować?

Cesarka to skomplikowany zabieg, po którym świeżo upieczona mama musi przestrzegać kilku ważnych zasad, szczególnie tych dotyczących pielęgnacji rany po nacięciu. Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu? Co zrobić, aby blizna wyglądała jak najlepiej i nie sprawiała dyskomfortu?

Spis treści:


  1. Cesarskie cięcie – jakie wykonuje się rodzaje nacięć?
  2. Rana po CC – jak ją pielęgnować, by blizna była jak najmniej widoczna?
  3. Blizna po cesarskim cięciu – co powinno zaniepokoić?
  4. Rozejście się blizny po cesarce – objawy i terapia
  5. Niche w bliźnie po CC – czym jest i jak sobie z tym radzić?
  6. Endometrioza w bliźnie po cesarce – na co zwrócić uwagę?

Cesarskie cięcie – jakie wykonuje się rodzaje nacięć? 

Najczęstszą techniką wykonywania cesarskiego cięcia jest cięcie nadłonowe, przezotrzewnowe, poprzeczne techniką Pfannensitiela, które zapewnia szybkość i łatwość zabiegu oraz gojenie bez komplikacji, a także niewielką widoczność blizny. Modyfikacją jest cięcie sposobem Misgav-Ladach, gdzie mięsień jest zszywany szwem ciągłym jednowarstwowo, a powłoki brzuszne zamyka się bez szycia otrzewnej.

Istnieją jeszcze inne, znacznie rzadziej stosowane metody: 

  • cięcie klasyczne – z podłużnym, pośrodkowym nacięciem powłok brzusznych, od pępka po spojenie łonowe. Stosowane jest tylko ze szczególnym wskazaniem. 

  • cięcie cesarskie pozaotrzewnowe – bardzo rzadkie, w przypadku ropnej zawartości jamy macicy. 

Cięcie przezpochwowe – bardzo rzadkie i ryzykowne dla dziecka, stosowane w skrajnych przypadkach – przy martwym dziecku lub w sytuacji zagrożenia życia matki.  

Cięcie cesarskie, wbrew powszechnej opinii, nie jest „wygodną metodą porodu”, a poważną operacją, która niesie ze sobą ryzyko wielu komplikacji pozabiegowych. Choć uznaje się je za bezpieczniejsze dla dziecka – znika bowiem ryzyko komplikacji mogących wystąpić podczas porodu naturalnego – to jednak rekonwalescencja po porodzie zabiegowym wymaga od świeżo upieczonej mamy sporego wysiłku.   

Przeczytaj również: Cięcie cesarskie – jak przebiega?

Rana po CC – jak ją pielęgnować, by blizna była jak najmniej widoczna? 

Połóg po cesarskim cięciu nieco różni się od tego po porodzie naturalnym. Mimo iż miejsca intymne „nie ucierpiały”, to jednak kobieta przeszła poważny, skomplikowany zabieg, który wymaga odpowiedniej regeneracji i warunków, by organizm mógł powrócić do dawnej kondycji. Najważniejszym, na czym należ się skupić, jest brzuch po cesarce, a konkretnie – miejsce nacięcia, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by dobrze się wygoić i by blizna po cesarce nie była uciążliwa. Jakie są sposoby na rehabilitację blizny po cesarce? 

Przeczytaj: Jak przebiega poród naturalny? Jakie są fazy porodu?

Pas porodowy po cc 

Rolą pasa poporodowego po cesarskim cięciu jest wzmocnienie powłok brzusznych i zmniejszenie ryzyka przepukliny pooperacyjnej, która jest częstym zjawiskiem po CC. Pas poporodowy pomaga utrzymać mięśnie na swoim miejscu i zapobiega ich nadmiernemu rozciąganiu. Lekarze zalecają, by stosować go nie wcześniej niż 4 tygodnie po porodzie zabiegowym. 

Ćwiczenia po cc 

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek ćwiczenia na brzuch po cesarce, warto porozmawiać o tym z lekarzem, by odpowiednio dobrać ćwiczenia. Z pewnością na początku odpadają ćwiczenia siłowe oraz wytrzymałościowe, a bardziej wzmacniające. Nie należy jednak podejmować żadnej aktywności bez konsultacji ze specjalistą. Bardzo dobrze może jednak zadziałać mobilizacja blizny poprzez jej masowanie. Jak masować bliznę po cesarce? Proces można rozpocząć już w I fazie gojenia blizny, do 7 dni po operacji.  Poleca się wykonywanie drenażu limfatycznego w okolicach sąsiadujących z blizną (nie bezpośrednio na niej!), polegający na lekkim masażu uciskowym, który ma na celu zmniejszenie obrzęku pooperacyjnego i umożliwia skuteczny odpływ limfy, a tym samym lepsze zaopatrzenie tkanek w krew i składniki odżywcze, co przyspiesza gojenie.  

Fizjoterapię blizny po cesarce najlepiej rozpocząć po okresie jej całkowitego wygojenia, tj. po 4-5 tygodniach od zabiegu. Wówczas praca z blizną jest bezpieczna i efektywna. Wcześniej można jednak pośrednio wpływać na okolice okołobliznowe, co ma wpływ na polepszenie kondycji skóry, a nie grozi ryzykiem rozejścia się szwów i powstawania komplikacji w miejscu rany. 

Sprawdź oferty: Olejki dla kobiet w ciąży

Plastry na bliznę po cesarce 

Po wygojeniu rany można zastosować specjalistyczne plastry na blizny, które poprawiają wygląd i elastyczność blizn, wygładzając i rozjaśniając skórę. Jednocześnie działają nawilżająco oraz niwelują objawy towarzyszące gojeniu – swędzenie i uczucie ciągnięcia.  

Sprawdź oferty: Akcesoria dla mam do porodu i po porodzie

Maść na bliznę po cesarce 

Stosowanie maści silikonowej na blizny po cesarce może zapobiec nadmiernemu rozrostowi tkanki łącznej, działa także przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Na rynku dostępne są także inne maści na blizny po cesarce, które pozytywnie wpływają na metabolizm komórek, działają bakteriobójczo i przyspieszają gojenie ran oraz zwalczają skutki uboczne ich gojenia.  

Powiązane produkty

Blizna po cesarskim cięciu – co powinno zaniepokoić? 

Kiedy należy zgłosić się do lekarza z blizną po CC? O ile swędzenie i uczucie ciągnięcia jest naturalnym procesem towarzyszącym gojeniu się ran, o tyle pieczenie blizny po cesarce, które się nasila, a także ból blizny po cesarce oraz szczypanie czy upławy wymagają konsultacji ze specjalistą, ponieważ mogą wskazywać na patologiczny stan blizny.  

Rozejście się blizny po cesarce – objawy i terapia 

Rozejście blizny po cesarce to nic innego jak niecałkowite zagojenie się rany. Co może na to wskazywać? Między innymi bóle podbrzusza, krwawienia między miesiączkami, zaburzenia podczas oddawania moczu, nawracające zapalenia układu moczowego, problemy z seksem czy z zajściem w ciążę, jednak badania nie wskazują na jednoznaczne objawy. Nie wszystkie także musza występować jednocześnie. 

Niche w bliźnie po CC – czym jest i jak sobie z tym radzić? 

To nic innego, jak właśnie rozejście blizny po cesarce. Objaw Niche to ubytek mięśniówki macicy w jednym miejscu lub na całej długości cesarskiego cięcia. Ubytek znajduje się na przedniej ścianie macicy, w miejscu łączących dolny odcinek trzonu macicy z szyjką macicy, pod zachyłkiem pęcherzowym otrzewnej. Ma głębokość co najmniej 1-2mm. Powodem rozejścia blizny po cesarce i efekty Nichego mogą być: 

  • Nieprawidłowa technika zamykania rany 

  • Niewłaściwa lokalizacja nacięcia i ułożenie trzonu macicy (np. tyłozgięcie macicy) 

  • Problemy i komplikacje podczas gojenia rany 

W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów rozejścia rany po CC czy też powstania nietypowych zjawisk, które można połączyć z powikłaniami po porodzie zabiegowym, należy zgłosić się do lekarza ginekologa, który zbada ranę zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, za pomocą dopochwowego badania ultrasonograficznego. Należy zachować wyniki oraz zdjęcia badania. Następnie należy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wdroży odpowiednią technikę leczenia.  

Endometrioza w bliźnie po cesarce – na co zwrócić uwagę? 

Nawet, jeśli kobieta nie chorowała wcześniej na endometriozę, po porodzie przez cesarskie cięcie może się w niej obudzić ognisko choroby. Wszystko za sprawą przeniesienia komórek endometrium (błony śluzowej macicy ) z jamy macicy w okolicę rany powstałej po cesarskim cięciu w dowolnym momencie zabiegu chirurgicznego. Może się tak wydarzyć mimo zachowania przez personel medyczny wszelkich procedur i odpowiedniej profilaktyki.  

Odczuwalne efekty endometrium w bliźnie po CC są takie same, jak przy jego innych postaciach. Warto jednak zwrócić uwagę na tkliwość blizny – w jej miejscu można wyczuwać guzek lub zgurbienie, może pojawić się także obrzęk brzucha. Zmienia się także charakter krwawienia miesiączkowego, które może przynosić objawy bólowe także w obrębie blizny.  

W celu diagnostyki, należy wykonać USG, czasem również wykonywany jest rezonans lub tomografia by zlokalizować guzek i określić jego wielkość. Pomocna i konieczna bywa także biopsja, która wykluczy inne schorzenia. Jedynym sposobem leczenia endometrium w bliźnie po cesarce jest zabieg całkowitego usunięcia guza.  

Kobieta po cesarskim cięciu powinna być szczególnie wyczulona na wszelkie sygnały, jakie wysyła jej organizm. Komplikacje po cesarce i problemy z blizną mogą pojawić się nawet po kilku latach. Dlatego warto co jakiś czas – raz na rok – wykonywać USG dopochwowe, które pomoże wykryć ewentualne nieprawidłowości.  

Bibliografia

Z. Słomko, R. Poreba, K. Drews, T. Niemiec, Najważniejsze zagadnienia dotyczące cięcia cesarskiego, GiP, 2 (2) 2006, str. 16 

M.Chochowska, Praca z blizną po operacji cesarskiego cięcia ze szczególnym uwzględnieniem technik stosowanych w późnym okresie pooperacyjnym, str.38 

A. Abacjew-Chmyłko, D.G. Wydra, H. Olszewska, „Niche” czyli ubytek w miejscu blizny mięśniówki macicy po cięciu cesarskim – przyczyny, diagnostyka, objawy, Ginekologia Polska 2016, 87, 145-145

P. Ananias. K. Luenam, J.P. Melo i in., Cesarean Section: A Potential and Forgotten Risk for Abdominal Wall Endometriosis, [online:] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34589321/, dostęp: 10.11.2022 


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij