Spis treści:
- Cesarskie cięcie – jakie wykonuje się rodzaje nacięć?
- Rana po CC – jak ją pielęgnować, by blizna była jak najmniej widoczna?
- Blizna po cesarskim cięciu – co powinno zaniepokoić?
- Rozejście się blizny po cesarce – objawy i terapia
- Niche w bliźnie po CC – czym jest i jak sobie z tym radzić?
- Endometrioza w bliźnie po cesarce – na co zwrócić uwagę?
Cesarskie cięcie – jakie wykonuje się rodzaje nacięć?
Najczęstszą techniką wykonywania cesarskiego cięcia jest cięcie nadłonowe, przezotrzewnowe, poprzeczne techniką Pfannensitiela, które zapewnia szybkość i łatwość zabiegu oraz gojenie bez komplikacji, a także niewielką widoczność blizny. Modyfikacją jest cięcie sposobem Misgav-Ladach, gdzie mięsień jest zszywany szwem ciągłym jednowarstwowo, a powłoki brzuszne zamyka się bez szycia otrzewnej.
Istnieją jeszcze inne, znacznie rzadziej stosowane metody:
-
cięcie klasyczne – z podłużnym, pośrodkowym nacięciem powłok brzusznych, od pępka po spojenie łonowe. Stosowane jest tylko ze szczególnym wskazaniem.
-
cięcie cesarskie pozaotrzewnowe – bardzo rzadkie, w przypadku ropnej zawartości jamy macicy.
Cięcie przezpochwowe – bardzo rzadkie i ryzykowne dla dziecka, stosowane w skrajnych przypadkach – przy martwym dziecku lub w sytuacji zagrożenia życia matki.
Cięcie cesarskie, wbrew powszechnej opinii, nie jest „wygodną metodą porodu”, a poważną operacją, która niesie ze sobą ryzyko wielu komplikacji pozabiegowych. Choć uznaje się je za bezpieczniejsze dla dziecka – znika bowiem ryzyko komplikacji mogących wystąpić podczas porodu naturalnego – to jednak rekonwalescencja po porodzie zabiegowym wymaga od świeżo upieczonej mamy sporego wysiłku.
Przeczytaj również: Cięcie cesarskie – jak przebiega?
Rana po CC – jak ją pielęgnować, by blizna była jak najmniej widoczna?
Połóg po cesarskim cięciu nieco różni się od tego po porodzie naturalnym. Mimo iż miejsca intymne „nie ucierpiały”, to jednak kobieta przeszła poważny, skomplikowany zabieg, który wymaga odpowiedniej regeneracji i warunków, by organizm mógł powrócić do dawnej kondycji. Najważniejszym, na czym należ się skupić, jest brzuch po cesarce, a konkretnie – miejsce nacięcia, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by dobrze się wygoić i by blizna po cesarce nie była uciążliwa. Jakie są sposoby na rehabilitację blizny po cesarce?
Przeczytaj: Jak przebiega poród naturalny? Jakie są fazy porodu?
Pas porodowy po cc
Rolą pasa poporodowego po cesarskim cięciu jest wzmocnienie powłok brzusznych i zmniejszenie ryzyka przepukliny pooperacyjnej, która jest częstym zjawiskiem po CC. Pas poporodowy pomaga utrzymać mięśnie na swoim miejscu i zapobiega ich nadmiernemu rozciąganiu. Lekarze zalecają, by stosować go nie wcześniej niż 4 tygodnie po porodzie zabiegowym.
Ćwiczenia po cc
Zanim rozpocznie się jakiekolwiek ćwiczenia na brzuch po cesarce, warto porozmawiać o tym z lekarzem, by odpowiednio dobrać ćwiczenia. Z pewnością na początku odpadają ćwiczenia siłowe oraz wytrzymałościowe, a bardziej wzmacniające. Nie należy jednak podejmować żadnej aktywności bez konsultacji ze specjalistą. Bardzo dobrze może jednak zadziałać mobilizacja blizny poprzez jej masowanie. Jak masować bliznę po cesarce? Proces można rozpocząć już w I fazie gojenia blizny, do 7 dni po operacji. Poleca się wykonywanie drenażu limfatycznego w okolicach sąsiadujących z blizną (nie bezpośrednio na niej!), polegający na lekkim masażu uciskowym, który ma na celu zmniejszenie obrzęku pooperacyjnego i umożliwia skuteczny odpływ limfy, a tym samym lepsze zaopatrzenie tkanek w krew i składniki odżywcze, co przyspiesza gojenie.
Fizjoterapię blizny po cesarce najlepiej rozpocząć po okresie jej całkowitego wygojenia, tj. po 4-5 tygodniach od zabiegu. Wówczas praca z blizną jest bezpieczna i efektywna. Wcześniej można jednak pośrednio wpływać na okolice okołobliznowe, co ma wpływ na polepszenie kondycji skóry, a nie grozi ryzykiem rozejścia się szwów i powstawania komplikacji w miejscu rany.
Sprawdź oferty: Olejki dla kobiet w ciąży
Plastry na bliznę po cesarce
Po wygojeniu rany można zastosować specjalistyczne plastry na blizny, które poprawiają wygląd i elastyczność blizn, wygładzając i rozjaśniając skórę. Jednocześnie działają nawilżająco oraz niwelują objawy towarzyszące gojeniu – swędzenie i uczucie ciągnięcia.
Sprawdź oferty: Akcesoria dla mam do porodu i po porodzie
Maść na bliznę po cesarce
Stosowanie maści silikonowej na blizny po cesarce może zapobiec nadmiernemu rozrostowi tkanki łącznej, działa także przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie. Na rynku dostępne są także inne maści na blizny po cesarce, które pozytywnie wpływają na metabolizm komórek, działają bakteriobójczo i przyspieszają gojenie ran oraz zwalczają skutki uboczne ich gojenia.