Peeling na złuszczanie naskórka twarzy u kobiety w salonie kosmetycznym
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 10147 razy

Jak złuszczać naskórek? Sprawdzone metody

Złuszczanie naskórka to jeden z etapów oczyszczania. Metodę należy dobierać do rodzaju cery i jej potrzeb. Regularne stosowanie peelingów pozwala rozświetlić skórę, zmniejszyć przebarwienia i zmarszczki. Warto je włączyć do swojego rytuału pielęgnacyjnego.

Spis treści


  1. Dlaczego trzeba złuszczać naskórek?
  2. Złuszczanie naskórka z twarzy
  3. Złuszczanie naskórka z ciała
  4. Jaki wybrać rodzaj złuszczania?
  5. Jak często należy złuszczać naskórek?

Do złuszczania naskórka twarzy stosuje najczęściej peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste. Efekty ich działania są widoczne zaraz po zakończonym zabiegu. Skuteczny peeling do twarzy można wykonać również samodzielnie w zaciszu własnego domu. Wystarczy połączyć ze sobą kilka składników, które każdy ma w swojej kuchni. Złuszczanie naskórka na ciele wymaga zastosowania innego rodzaju peelingów. Dobrze sprawdzają się te na bazie soli lub cukru. Coraz modniejsze stało się złuszczanie skóry na sucho przy użyciu szczotki. Dzięki temu ciało jest bardziej elastyczne, jędrniejsze, a cellulit mniej widoczny.

Sprawdź ofertę: Peeling do twarzy

Dlaczego trzeba złuszczać naskórek?

Regularne złuszczanie naskórka jest bardzo ważne w pielęgnacji. Codziennie na naszej skórze obumierają komórki naskórka, a w ich miejsce powstają nowe. Złuszczanie ma na celu usunąć obumarłe komórki, powodując odsłonięcie nowego naskórka. Dzięki złuszczaniu skóra wygląda młodziej, jest bardziej promienna. Aplikowane składniki aktywne lepiej wnikają w skórę. Ten sposób pielęgnacji pozwala na usunięcie niedoskonałości takich jak zaskórniki czy zmiany trądzikowe. Złuszczanie jest jednym z etapów oczyszczania skóry. Dobrze dobrane peelingi pozwalają odmłodzić skórę, pozbyć się przebarwień i trądziku.

Warto wiedzieć: Złuszczanie naskórka – po co, jaką metodą i kiedy?

Złuszczanie naskórka z twarzy

Złuszczanie naskórka twarzy to bezbolesny zabieg, który można wykonać samodzielnie w domu. Jego efekty są widoczne od razu. Do wykonania zabiegu można użyć gotowych peelingów lub wykonać je samodzielnie w domu. Jednym ze skuteczniejszych jest peeling enzymatyczny. Zawarte w nim enzymy (papaina, bromelina) rozpuszczają martwy naskórek. To delikatny produkt. Może być stosowany u osób ze skórą suchą czy trądzikową. Popularne są też peelingi drobnoziarniste. W składzie mają niewielkie drobinki, syntetyczne bądź naturalne, które nakłada się na skórę i delikatnie pociera. W gotowych peelingach jest wiele substancji aktywnych, które dodatkowo pielęgnują skórę.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki na suchą skórę

Można także samodzielnie przygotować peeling do twarzy. Dobrze sprawdzają się te na bazie płatków owsianych, otrębów czy zmielonych migdałów. Do cery normalnej, mieszanej lub tłustej, bez aktywnego trądziku, można zastosować peeling solny lub cukrowy, najlepiej z dodatkiem oleju, np.ze słodkich migdałów.

Istnieje wiele zabiegów złuszczających, które można wykonać u kosmetyczki. Polegają one na usunięciu martwego naskórka, przebarwień czy zaskórników i poprawie wyglądu skóry. Zabiegi złuszczające mają na celu rozjaśnienie i odświeżenie naskórka oraz rewitalizację. Wśród najpopularniejszych na uwagę zasługują mikrodermabrazja, oxybrazja czy peelingi chemiczne.

Powiązane produkty

Złuszczanie naskórka z ciała

Ciało, tak samo jak twarz, wymaga złuszczania naskórka. Dzięki stosowaniu peelingów jest ono bardziej nawilżone, jędrne i sprężyste. Można je złuszczać na wiele sposobów, niekoniecznie potrzeba do tego peelingów. Coraz popularniejsze staje się szczotkowanie na sucho. Wykonuje się je od dołu ku górze przez kilka minut. Taki zabieg poprawia ukrwienie skóry, zmniejsza cellulit i sprawia, że ciało jest bardziej elastyczne.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki na cellulit

Do złuszczania martwego naskórka można użyć peelingów gruboziarnistych. Najczęściej w ich składzie jest cukier, sól lub zmielone ziarna kawy. Dodatkowo zawierają oleje (np. jojoba, masło shea, oliwę z oliwek), dzięki czemu zostawiają skórę nawilżoną i miękką. Korzystając z kuchennych produktów, można samodzielnie przygotować peeling. Wystarczy zmieszać ze sobą sól, cukier lub zmieloną kawę oraz oliwę z oliwek bądź olej kokosowy. Warto do tego wykorzystać również fusy.

Jaki wybrać rodzaj złuszczania?

Wybierając odpowiedni rodzaj peelingu, należy kierować się rodzajem skóry i jej potrzebami. Skóra twarzy to bardzo wrażliwy obszar, dlatego wymaga delikatnego traktowania. Najlepiej sięgnąć po produkt enzymatyczny. To bezpieczniejszy wybór. Złuszczając ciało, można pozwolić sobie na więcej, ponieważ w tych miejscach skóra jest grubsza. Osoby, które mają bardzo wrażliwą skórę, bądź skłonność do pękających naczynek, powinny wybierać delikatniejsze peelingi. Czasem dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rękawicy złuszczającej.

Kup w aptece: Kosmetyki do skóry wrażliwej

Peeling to także dobry sposób na pielęgnację stóp. Ta część ciała jest mocno eksploatowana i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Stopy można złuszczać peelingiem gruboziarnistym, tarką do pięt, pumeksem, zabiegami na bazie kwasów. Warto później nałożyć krem nawilżający, np. z mocznikiem.

Z roku na rok wzrasta także zainteresowanie trychologią i prawidłową pielęgnacją włosów. Skóra głowy także wymaga regularnego złuszczania. W tym celu warto sięgnąć po peelingi enzymatyczne, które poprawią ukrwienie, przyspieszą wzrost włosów i zapobiegną ich wypadaniu.

Jak często należy złuszczać naskórek?

Komórki naskórka regenerują się. Cały cykl trwa około miesiąca. Ten proces można przyspieszyć, stosując zabiegi złuszczające naskórek. To, jak często należy wykonywać złuszczanie, zależy od rodzaju cery. Osoby z cerą tłustą, mieszaną i zanieczyszczoną, ale bez aktywnych stanów zapalnych, mogą ją peelingować kilka razy w tygodniu. Nie warto wykonywać go codziennie, ponieważ może to nasilić przetłuszczanie się skóry. Osoby z suchą, wrażliwą czy normalną cerą złuszczają naskórek 1–2 razy w tygodniu. W przypadku cery bardzo wrażliwej i suchej zaleca się stosować ten zabieg nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Bibliografia

  1. A. Kamińska, K. Jabłońska, A. Drobnik, Praktyczna kosmetologia krok po kroku: kosmetologia twarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

  2. A. Kołodziejczak, Kosmetologia 1, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2020.

  3. B. Społowicz, Skin coach. Twoja droga do pięknej i zdrowej skóry, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2016.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij