Infuzja tlenowa. Kobieta w salonie kosmetycznym podczas zabiegu pielęgnacyjnego z użyciem aktywnego tlenu
Zdrowie i uroda Anna Gilewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 4030 razy

Złuszczanie naskórka – po co, jaką metodą i kiedy?

Złuszczanie komórek martwego naskórka to jeden z podstawowych zabiegów kosmetycznych, który może być wykonywany na wiele sposobów. Na rynku dostępne są specjalne kosmetyki złuszczające, np. peelingi, które można wykonywać samodzielnie w domu. Z kolei do głębszego złuszczania potrzebne są preparaty specjalistyczne, które może aplikować jedynie doświadczony specjalista. W artykule omówiono sens oraz metody złuszczania naskórka, z uwzględnieniem zarówno metod gabinetowych, jak i domowych. 

Spis treści:


  1. Na czym polega złuszczanie naskórka?
  2. Jakie korzyści może przynieść złuszczanie?
  3. Metody złuszczania naskórka w gabinecie kosmetycznym
  4. Samodzielne złuszczanie martwego naskórka
  5. Na co uważać podczas zabiegów złuszczających?
  6. Złuszczanie naskórka – przeciwwskazania

Na czym polega złuszczanie naskórka? 

Angielski wyraz „peel” oznacza złuszczanie lub obieranie. Peeling to procedura, która polega na złuszczaniu naskórka. W procesie keratynizacji, który trwa około 28 dni, komórki wytworzone w warstwie rozrodczej przechodzą przez wszystkie warstwy, aż dotrą do warstwy rogowej, z której powierzchni są złuszczane.  

Warto wspomagać ten proces, ponieważ wynikają z niego liczne korzyści – jak choćby oczyszczanie skóry i mobilizacja jej do odnowy. Peelingi twarzy i ciała należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu, po kąpieli, na osuszonej skórze.

Sprawdź ofertę: Peeling i scrub do ciała

Jakie korzyści może przynieść złuszczanie? 

Złuszczanie naskórka ogranicza ilość mikroorganizmów, namnażających się na jego powierzchni.  Poza tym, złuszczanie komórek naskórka umożliwia też: 

  • usunięcie drobnych mankamentów, 

  • rozjaśnienie powierzchownych przebarwień, 

  • poprawę kolorytu skóry, 

  • lepsze dotlenienie, odżywienie, a tym samym odświeżenie skóry.  

Bardzo dużą zaletą złuszczania naskórka jest także zwiększenie przepuszczalności warstwy rogowej. W efekcie zapewnia ono lepszą absorpcję składników aktywnych, zawartych w kosmetykach, dzięki czemu lepiej działają. 

Złuszczanie naskórka twarzy prowadzi do czasowego obkurczenia się ujść gruczołów łojowych, a tym samym mniejszego łojotoku, na którego tle rozwijają się dermatozy. Jest to więc korzystne także dla osób z cerą tłustą i mieszaną lub taką, która ma tendencje do występowania trądziku.

Metody złuszczania naskórka w gabinecie kosmetycznym 

Gabinety kosmetyczne i kosmetologiczne dysponują różnymi sposobami złuszczania naskórka: zarówno aparaturowymi, jak i chemicznymi – w postaci kwasów. Wyróżnia się także metody: mechaniczne (takie jak np. mikrodermabrazja diamentowa) i fizyczne (w postaci peelingu kawitacyjnego). 

Przeczytaj: Naskórek i skóra właściwa

Chemoeksfoliacja, czyli kwasy złuszczające naskórek 

Złuszczanie naskórka za pomocą kwasów chemicznych nazywane jest peelingiem chemicznym lub chemoeksfoliacją. W zależności od głębokości działania wyróżnia się peelingi: 

  • bardzo powierzchowne, które działają do warstwy kolczystej naskórka, 

  • powierzchowne, docierające do warstwy podstawnej naskórka, 

  • średnio głębokie, które dochodzą do górnej części warstwy siateczkowatej skóry właściwej, 

  • głębokie, dochodzące aż do środkowej części warstwy siateczkowatej. 

Warto wiedzieć, że w kosmetologii podczas zabiegów stosuje się głównie kwasy o działaniu bardzo powierzchownym i powierzchownym, które należy wykonywać w seriach. Do najczęściej stosowanych należą m.in.: kwas azelainowy, glikolowy, migdałowy, salicylowy, pirogronowy oraz mieszanki kwasów. Każdy kwas chemiczny – poza złuszczaniem – wykazuje także inne pozytywne efekty na skórę, zależnie od jego właściwości. Siła działania kwasu zależy od stężenia, poziomu pH, ilości, rodzaju oraz czasu pozostawienia na skórze. 

Chemiczne złuszczanie naskórka odbywa się na skutek osłabienia wiązań jonowych w korneocytach, czyli martwych komórkach warstwy rogowej  i pobudzenia odnowy komórkowej. W przypadku głębszych peelingów, które dochodzą do skóry właściwej, dodatkowym działaniem jest przebudowa skóry właściwej

Mikrodermabrazja diamentowa 

To zabieg, w którym wykorzystuje się specjalne urządzenie, wyposażone w diamentowe głowice ścierające. Zapewnia mechaniczne złuszczanie naskórka poprzez tarcie zassanej skóry. Martwy naskórek zostaje odprowadzony do wymiennego filtra, umieszczonego w głowicy urządzenia do mikrodermabrazji diamentowej. 

Mikrodermabrazja tlenowa, czyli oksybrazja 

Mikrodermabrazja tlenowa polega na ścieraniu naskórka przez dwufazowy strumień, złożony z soli fizjologicznej oraz sprężonego tlenu. Aplikuje się go na skórę z prędkością 200 m/s z odległości około 1 cm za pomocą dyszy specjalnego urządzenia. To zabieg, który jest dozwolony dla szerokiego grona klientów, w tym dla osób ze skórą atopową, wrażliwą, naczyniową oraz dla kobiet w ciąży. 

Peeling wodno-wodorowy 

W peelingu wodno-tlenowym stosuje się strumień wody pod ciśnieniem, która została nasycona wodorem. To zabieg, który wykorzystuje korzystne działanie wodoru na skórę oraz jego łatwe przenikanie przez barierę skórną. Jego działanie antyoksydacyjne polega na oddaniu elektronu wolnym rodnikom tlenowym, dzięki czemu zostają one przekształcone w bezpieczne cząsteczki wody. Wodór ma także działanie przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi stany zapalne skóry. 

Peeling kawitacyjny 

Polega na fizycznym procesie złuszczania komórek warstwy rogowej naskórka w wyniku zjawiska kawitacji ultradźwiękowej. Peeling kawitacyjny stosuje się pojedynczo lub jako przygotowanie do dalszych zabiegów. 

Samodzielne złuszczanie martwego naskórka  

Istnieje wiele sposobów na samodzielne złuszczanie martwego naskórka. Wykonuje się je za pomocą dostępnych kosmetyków. Ważne, aby dobrać je do rodzaju i indywidualnych potrzeb skóry. 

Kosmetyki złuszczające naskórek 

Do najpopularniejszych kosmetyków, które złuszczają zrogowaciały naskórek należą: 

  • skarpetki złuszczające z kwasami, 

  • peeling enzymatyczny, 

  • peeling drobnoziarnisty do twarzy, 

  • peeling gruboziarnisty do ciała, 

  • krem złuszczający naskórek, 

  • żel złuszczający naskórek, 

  • maseczka złuszczająca naskórek. 

Metody DIY 

Peelingi można wykonać samodzielnie w domu z wielu – często dostępnych pod ręką – produktów. Jednym ze sposobów na domowy peeling złuszczający naskórek jest idealny na zimę, pięknie pachnący pomarańczowy peeling cukrowy. Do jego wykonania potrzeba: 

  • szklanki cukru, 

  • 100 g oleju kokosowego, 

  • 10 kropli olejku pomarańczowego, 

  • startej skórki z pomarańczy. 

Wszystkie składniki wystarczy wymieszać z płynnym olejem kokosowym – peeling od razu gotowy jest do użycia. 

Na co uważać podczas zabiegów złuszczających? 

Kosmetyki przeznaczone do domowych zabiegów złuszczających są bezpieczne, a jedyne, na co trzeba uważać, to ewentualne uczulenie na składniki preparatu. Nie powinno się kupować na własną rękę mocnych kwasów chemicznych, ponieważ poprzez ich niewłaściwe zastosowanie można zrobić sobie krzywdę. 

Po wszystkich zabiegach złuszczających konieczne jest stosowanie odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz właściwej, codziennej pielęgnacji domowej. Peelingów nie należy wykonywać zbyt często. 

Złuszczanie naskórka – przeciwwskazania 

Przeciwwskazania do zabiegów złuszczania naskórka są zróżnicowane, ponieważ zależą od wykorzystanej w tym celu metody. Do ogólnych przeciwwskazań należą m.in.: 

Bibliografia

Adamski Z., Kaszuba A. (2010), Dermatologia dla kosmetologów, Wyd. Elsevier, Urban & Partner, Wrocław, s. 271-275. 

Gumkowska A. (2017), Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki, Wyd. PWN, Warszawa, s. 163-164. 

Kołodziejczak A. (2019), Kosmetologia, t. 1, Wyd. PZWL, Warszawa, s. 82-83, 449-450, 459-464, 485, 514. 

Peelingi i scruby, dostępny online: https://www.aptelia.pl/apteka/k6993-Peelingi_i_scruby [dostęp: 30.01.23]


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij