kobieta czesząca włosy
Zdrowie i uroda Agnieszka Dzwonkowska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 1407 razy

Jak dbać o włosy? O czym świadczy ich kondycja?

Włosy, podobnie jak paznokcie i skóra naszego ciała wymagają właściwej pielęgnacji. Jeśli, mimo stosowania odpowiednio dobranych do ich potrzeb kosmetyków, nagle obserwujemy pogorszenie się ich kondycji, może to świadczyć, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego.

Spis treści


  1. Jak zadbać o włosy – czy kondycja włosów świadczy o zdrowiu?
  2. Kondycja włosów a nasz tryb życia
  3. Suplementy, które pozwalają zadbać o włosy

O kondycji włosów decyduje nie tylko pielęgnacja. Na włosach odbijają się nie tylko braki witamin i minerałów, ale choroby i stres. Na ich wygląd ma wpływ przyjmowanie niektórych leków, a także niewłaściwie zbilansowana dieta. Jak dbać o włosy i czego potrzebuje nasz organizm, aby te pozostały gęste i piękne. Podpowiadamy.

Jak zadbać o włosy – czy kondycja włosów świadczy o zdrowiu?

Wpływ na kondycję włosów ma wiele czynników. Oczywiście duże znaczenie mają geny. Jeśli w naszej rodzinie większość osób cieszy się z gęstych i lśniących włosów, jest bardziej prawdopodobne, że my również odziedziczyliśmy bujne czupryny. Na wygląd włosów ma też wpływ codzienna pielęgnacja oraz kosmetyki, których używamy, aby zadbać o skórę głowy. Włosy są też odbiciem kondycji naszego organizmu. Jeśli jesteśmy przemęczeni, zestresowani, zapominamy o właściwym odżywianiu lub przyjmujemy leki, często stają się matowe, wyraźnie cieńsze i łamliwe. Włosy potrzebują witamin, miko- i makroelementów, a szczególnie:

  • żelaza,

  • magnezu,

  • cynku,

  • siarki,

  • witamin z grupy B.

Kup w aptece: Witaminy i minerały

Dobrej kondycji włosów sprzyja prawidłowe stężenie estrogenów i hormonów tarczycy, natomiast zdecydowanie nie testosteron. Jeśli więc bez wyraźnego powodu zaczynają wypadać, warto zbadać poziom hormonów we krwi. Często wraz ze spadkiem kondycji włosów, pogarsza się również wygląd paznokci, a także skóry.
Nagłe wypadanie włosów czy ich intensywne przesuszenie lub przetłuszczanie jest jednym z pierwszych objawów wielu chorób. Tego typu symptomy są charakterystyczne dla:

  • cukrzycy,

  • anemii,

  • chorób tarczycy,

  • chorób autoimmunologicznych (np. hashimoto, tocznia rumieniowatego, reumatoidalnego zapalenia stawów, celiakii),

  • chorób wenerycznych (np. kiły).

Warto pamiętać, że stan włosów pogarsza również utrzymująca się wysoka temperatura ciała w przebiegu infekcji wirusowych i bakteryjnych, ponieważ zaburza ona cykl życia włosa i rozwój cebulek.

sprawdź także: Rodzaje suplementów na włosy, skórę i paznokcie

Kondycja włosów a nasz tryb życia

Witaminy i minerały to nie wszystko. Podobnie jak skórę twarzy i ciała również włosy należy chronić przed zbyt wysoką lub niską temperaturą. Ich kondycję osłabiają ciasne czapki i upięcia. Nie służą im używki, a zwłaszcza palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Ich wypadanie powoduje też stres, ponieważ skraca się wówczas faza życia włosa, który przedwcześnie wypada.

Dowiedz się więcej: Skuteczne sposoby na powstrzymanie wypadania włosów

Powiązane produkty

Suplementy, które pozwalają zadbać o włosy

Włosy potrzebują tego, co stanowi ich podstawowy budulec, czyli: protein i białka, witamin oraz minerałów. Jeśli poziom tych substancji zostanie zaburzony, włosy zaczną być mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych i będą wypadać. Każdorazowo w takiej sytuacji należy skontrolować poziom podstawowych pierwiastków w organizmie, aby wiedzieć, co warto suplementować.
Kondycję włosów pomogą poprawić suplementy zawierające w składzie witaminy z grupy B, w tym biotynę, kwas foliowy oraz żelazo, magnez, cynk i siarkę. Suplementy do włosów dostępne są bez recepty w każdej aptece. Można je kupić w postacie tabletek, wcierki, płynów, odżywek, czy szamponów.
Jeśli nasze włosy są osłabione, warto sięgnąć po preparaty, które zawierają wyciąg ze skrzypu polnego. To roślina, której właściwości wspomagające włosy i paznokcie są znane od wieków. Nasze babcie stosowały na włosy napar z zerwanego na łące skrzypu. Dziś można wybrać wygodne w suplementacji kapsułki co codziennego stosowania. Skrzyp wzmacnia i regeneruje strukturę włosa, ponieważ zawiera krzem, który jest jednym z podstawowych składników budowy włosa. Regularna suplementacja wyciągiem z tej rośliny sprawia, że matowe włosy odzyskują blask, sprężystość i nie łamią się tak łatwo, są też odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych. Dodatkowo ogranicza przetłuszczanie się włosów, więc kosmetyki z tą rośliną w składzie powinny być używane przez osoby ze skórą skłonną do przetłuszczania się. Wyciąg z tej polnej rośliny ogranicza wypadanie włosów i poprawia ich objętość. Co więcej, pozytywnie wpływa również na wygląd naszych paznokci.

Przeczytaj również: Jak poradzić sobie z problemem przetłuszczających się włosów?

A: Agnieszka Dzwonkowska
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. U. Berger, R. Rosenfelder, Włosy odbiciem zdrowia lub choroby, Amber, Warszawa 2001.

  2. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.

  3. M. Klowan, Włosy w świetnej formie przez cały rok. Proteiny, humektanty i reszta potworów, Pascal, Bielsko-Biała 2019.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij