Wypadanie włosów u młodej kobiety, która trzyma szczotkę
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 2183 razy

Skuteczne sposoby na powstrzymanie wypadania włosów

Wypadanie włosów jest stanem, który budzi niepokój wielu osób. Warto pamiętać, że codziennie może ich wypaść do 100. O nadmiernym wypadaniu mówi się, kiedy utrata włosów jest większa, a oprócz tego pojawia się swędzenie i zaczerwienienie skóry.

Spis treści


  1. Przyczyny wypadania włosów
  2. Co na wypadanie włosów?
  3. Wypadanie włosów po covidzie
  4. Wypadanie włosów w ciąży
  5. Jak zdiagnozować nadmiernie wypadające włosy?

Istnieją sposoby, dzięki którym włosy rosną szybciej, a ich wypadanie zostaje zahamowane. Bardzo ważne jest ich regularne stosowanie. Niekiedy wypadanie włosów może być przyczyną niedoczynności tarczycy, insulinooporności czy chorób nowotworowych. Warto poznać jego przyczynę, ponieważ pozwala to na włączenie odpowiedniego leczenia lub ustalenia planu pielęgnacyjnego.

Kup w aptece: Kosmetyki do włosów

Przyczyny wypadania włosów

Dziennie wypada ok.80–100 włosów. Na ich miejsce wyrastają nowe. O nadmiernym wypadaniu włosów mówi się, kiedy wypada ich więcej. Istnieje wiele przyczyn wypadania włosów. U mężczyzn często mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. U kobiet wyróżnia się łysienie telogenowe, które jest stanem przejściowym i pojawia się najczęściej po 2–4 miesiącach od wystąpienia czynników stresogennych. Wypadanie włosów zależy również od ich pielęgnacji. Źle dobrane kosmetyki, zbyt rzadkie mycie głowy i niedokładne rozczesywanie włosów może przyczynić się do ich utraty. Nieprawidłowe stosowanie suszarek, lokówek i prostownic także przekłada się na kondycję włosów.

Przeczytaj również: Jak dbać o włosy? o czym świadczy ich kondycja?

Wypadania włosów może mieć także charakter okresowy. Często pojawia się w ciąży lub podczas menopauzy, a także jest bardziej nasilone wiosną i jesienią. Wtedy warto zwrócić uwagę na odpowiednią suplementację i nie dopuścić do braku witamin. Niektóre schorzenia, w tym choroby nowotworowe, mogą powodować utratę włosów. Łojotokowe zapalenie skóry, grzybica czy łupież także wpływają na wypadanie.

Sprawdź w aptece: Środki na łupież

Co na wypadanie włosów?

W zmniejszeniu wypadania włosów najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny. Niekiedy lepsza dieta, suplementacja czy prawidłowa pielęgnacja mogą skutecznie i długotrwale poprawić ich stan. Jeśli nadal nie widać poprawy, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ wypadanie może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi czy innymi chorobami.

Istnieje kilka sposobów na wypadanie włosów. Warto zadziałać kompleksowo, wtedy efekty będą szybciej widoczne. Dla organizmu ważna jest zbilansowana dieta, która będzie dostarczać dużo witamin i minerałów. Te mają wpływ na kondycję skóry, włosów, paznokci i całego ciała. Warto włączyć witaminy A i C, witaminy z grupy B, a także żelazo, magnez, cynk i selen. Należy także pamiętać, aby pić odpowiednią ilość wody, która pozytywnie działa na cały organizm. Jednym z popularniejszych suplementów diety jest biotyna, znana również pod nazwą witaminy B7. Jej niedobór powoduje złą kondycję włosów, skóry i paznokci.

Chcąc zapobiec wypadaniu włosów, można sięgnąć po produkty, które pomogą zatrzymać ten proces. Składnikami szamponów i odżywek są często skrzyp polny, chmiel, pokrzywa czy łopian. Można także stosować płukanki ziołowe, których celem jest poprawa kondycji włosów.

W aptekach i drogeriach są dostępne także wcierki do włosów, które przyspieszają ich wzrost, hamują wypadanie i poprawiają ukrwienie skóry. Ważne, aby stosować je regularnie.

Dowiedz się więcej: Domowe sposoby na wypadanie włosów

Powiązane produkty

Wypadanie włosów po covidzie

Coraz więcej osób skarży się na wypadanie włosów po przechorowaniu Covid-19. Na stan włosów wpływ ma wysoka temperatura i stan zapalny, który toczy się wtedy w organizmie. Również stres spowodowany zachorowaniem jest przyczyną wypadania włosów. Wypadanie włosów po zakażeniu koronawirusem jest zjawiskiem odwracalnym, ponieważ jest to wypadanie telogenowe. Po kilku miesiącach stan włosów powinien wrócić do stanu wyjściowego. Można mu pomóc stosując odpowiednie kosmetyki oraz przyjmując suplementy diety. Warto także udać się do trychologa, który może zalecić zabiegi przyspieszające porost nowych włosów, np. lasery czy mezoterapię.

Przeczytaj również: Choroby skóry głowy - przebieg i objawy

Wypadanie włosów w ciąży

Kobiety w ciąży mogą zaobserwować zwiększone wypadanie włosów w tym okresie. Jego przyczyną są zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Nie jest to regułą, ponieważ część ciężarnych w tym okresie cieszy się gęstymi włosami, które szybko rosną. Nie ma żadnego leku, który zatrzyma wypadanie włosów, jednak można wprowadzić kilka zmian, które zmniejszą ich utratę. Bardzo ważne jest stosowanie diety bogatej w żelazo, cynk i selen, i witaminy, które poprawią stan włosów i ich kondycję.

W tym okresie warto zrezygnować z farbowania włosów czy innych zabiegów, które mogą wpłynąć na ich stan. Nie należy także suszyć ich gorącym powietrzem ani poddawać ich stylizacji przy użyciu lokówki czy prostownicy. Po ciąży wiele kobiet zmaga się z pogorszeniem stanu włosów, dlatego warto wtedy również pomyśleć o odpowiedniej diecie, suplementacji i pielęgnacji.

Jak zdiagnozować nadmiernie wypadające włosy?

Wypadające włosy mogą spowodować niepokój u wielu z nas. Jeśli na skórze głowy widać zaczerwienienie, swędzenie lub pojawiają się prześwity, jest to sygnał do tego, żeby umówić się na konsultacje z lekarzem, który może zlecić szereg badań. W takiej sytuacji warto zbadać poziom żelaza oraz ferrytyny. Zbyt niski może wskazywać na anemię, której jedną z przyczyn jest nadmierne wypadanie włosów. Choroby tarczycy, jak niedoczynność i choroba Hashimoto, także często objawiają się wypadaniem włosów. Przyczyna wypadania włosów często nie jest łatwa do ustalenia, dlatego lekarz powinien także zalecić konsultację u dermatologa, który będzie mógł zbadać skórę głowy i zalecić odpowiednie leczenie.

U niektórych osób, głównie u mężczyzn, ciężko jest zahamować wypadanie włosów. Panowie w takiej sytuacji często decydują się na zabieg zagęszczenia włosów lub przeszczepu.

Kup w aptece: Preparaty na porost włosów

Bibliografia

  1. E. Herbert, Beauty food, Wydawnictwo Muza, Warszawa 2017.

  2. E. Szendzielorz, E. Bednarek, Nadmierna utrata włosów jako powikłanie po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, „Aesth Cosmetol Med” 2021, nr 10, s. 109–113.

  3. J. Hupało, Pokochaj swoje włosy: jak mieć piękne i zadbane włosy, Wydawnictwo Burda Publishing Polska, Warszawa 2012.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij