cellulit u kobiet
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 26906 razy

Czy terapia antycellulitowa bańką chińską przynosi efekty?

Coraz większą popularność w walce z cellulitem zyskuje masaż antycellulitowy bańką chińską. Pozwala on w dość szybkim czasie pozbyć się cellulitu lub znacznie zmniejszyć jego ilość. Można go wykonać w profesjonalnym gabinecie masażu lub samodzielnie w domu.

Spis treści


  1. Czym są bańki chińskie?
  2. Jak stosować bańki chińskie na cellulit?
  3. Jak wykonać masaż bańką chińską na cellulit?
  4. Jakie są przeciwwskazania do stosowania masażu bańką chińską?

Zanim przystąpi się do terapii antycellulitowej bańkami chińskimi, warto dowiedzieć się, jakich zasad należy przestrzegać podczas jego przeprowadzania.

Czym są bańki chińskie?

Bańki są stosowane na całym świecie przy różnego rodzaju schorzeniach. Tradycyjne bańki są szklane. Wytwarza się w nich próżnię poprzez ogrzewanie ich szkła od wewnątrz podpalonym wacikiem, który wcześniej był zanurzony w alkoholu. Po tym stawia się bańkę na skórze. Chińskie bańki różnią się od tradycyjnych tym, że są elastyczne i za pomocą gumy tworzy się w nich podciśnienie, w efekcie czego bańka przysysa się do skóry. Za pomocą baniek chińskich można wykonywać masaż.

Kup w aptece: Kosmetyki wyszczuplające i antycellulitowe

Jak stosować bańki chińskie na cellulit?

Najlepszym zastosowaniem baniek chińskich na cellulit jest wykonanie z ich pomocą masażu. Jakie jeszcze dobroczynne działanie mają bańki chińskie?
Oto niektóre z nich:
- poprawiają ukrwienie skóry;
- ujędrniają skórę;
- redukują cellulit;
- mają działanie podobne do efektów drenażu limfatycznego;
- zmniejszają bóle kręgosłupa i napięcie mięśniowe;
- pomagają usuwać toksyny z organizmu;
- pomagają w redukcji nadmiaru wody z organizmu;
- poprawiają metabolizm;
- redukują tłuszcz – pomagają zmniejszyć obwody;
- modelują sylwetkę;
- sprawiają, że skóra staje się gładsza;
- pomagają zmniejszyć rozstępy;
- pomagają w walce z przeziębieniem, a także z zapaleniem oskrzeli czy płuc.

Masaż bańką chińską można wykonać samodzielnie, ale też w gabinecie masażu. Skóra przed zabiegiem musi być czysta i natłuszczona, tak by bańka z łatwością przesuwała się po ciele i nie spowodowała otarć naskórka.

Sprawdź ofertę: Kosmetyki do pielęgnacji ciała

Terapeutyczne działanie baniek polega na tym, że zasysają one próżniowo skórę i tkanki, które są trochę głębiej położone. Dzięki temu wytwarza się podciśnienie. Pomaga ono w zwalczaniu cellulitu, a także działa relaksująco na całe ciało.

Sprawdź także: Domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu

Powiązane produkty

Jak wykonać masaż bańką chińską na cellulit?

Przed przystąpieniem do masażu trzeba mieć oczyszczoną i wysuszoną skórę. Następnie należy ją natłuścić za pomocą olejku do masażu. Dobrze sprawdzą się tutaj naturalne oleje, np. Kokosowy, z awokado czy macadamia. Można użyć także oliwy z oliwek.

Dobrą praktyką jest zrobienie masażu klasycznego obszaru, który chce się masować bańką chińską. Robi się to w takim celu, aby rozgrzać masowane okolice i przygotować je do zabiegu. W zależności od tego, czy masuje się plecy, czy kończynę, należy dobrać odpowiedni rozmiar bańki.

Bańkę trzeba przyłożyć do ciała i nacisnąć w taki sposób, by skóra wraz z tkanką podskórną została zassana przez podciśnienie bańki. Masaż powinien przebiegać w kierunku serca. Natłuszczenie oliwą bądź olejkiem da odpowiedni poślizg bańce. Gdy masuje się plecy bańką chińską, należy zacząć masaż u ich dołu i przesuwać się powoli w górę. Tak samo trzeba postąpić w przypadku masażu kończyn. Powinno się zacząć masaż od dołu kończyny i przesuwać się do góry. Masaż można przeprowadzić okrężnymi lub długimi, posuwistymi ruchami.

Masaż antycellulitowy powinien być przeprowadzony tak, by pacjent nie odczuwał dużego bólu. Można wykonywać go tylko do lekkiego przekrwienia tkanek. Po masażu antycellulitowym na skórze mogą pojawić się niewielkie wybroczyny lub siniaki, jeżeli skóra jest bardziej wrażliwa lub naczynkowa. Powinny one wchłonąć się w ciągu kilku dni w zależności od tempa, w jakim regeneruje się organizm.

Masaż antycellulitowy trwa od 15 do 30 minut. Należy cały czas kontrolować stan skóry i prowadzić go tylko do momentu odpowiedniego przekrwienia skóry. Masaż przynosi najlepsze efekty, gdy wykonuje się go co 2 lub 3 dni. Powinno się przeprowadzić od 10 do 15 zabiegów. Pierwsze efekty masażu antycellulitowego bańką chińską będą widoczne już po tygodniu. Po skończonej serii zabiegów warto wykonywać masaż bańką chińską raz w tygodniu, by podtrzymać działanie jego dobroczynnego efektu.

Przeczytaj również: Rozstępy na udach – przyczyny i sposoby leczenia

Jakie są przeciwwskazania do stosowania masażu bańką chińską?

Pomimo dobroczynnego wpływu masażu bańką chińską nie u każdego można go stosować. Nie powinno się wykonywać takiego masażu osobom, które chorują na nowotwory lub mają choroby zakaźne, a także kobietom w ciąży, dzieciom przed 12 rokiem życia, osobom w podeszłym wieku, chorującym na hemofilię, stwardnienie rozsiane bądź padaczkę. Masaży powinny unikać także kobiety w czasie menstruacji, osoby cierpiące na żylaki i mające zaburzoną krzepliwość krwi. Przeciwwskazaniem do stosowania masażu bańką chińską są także choroby skóry, np. łuszczyca czy otarcia i rany naskórka. Z masażu bańką chińską powinny zrezygnować także osoby mające problemy z układem krwionośnym: chorujące na nadciśnienie, zakrzepicę żył, niewydolność krążenia. Takiej formy należy unikać ponadto podczas gorączki.

Warto wiedzieć: Skuteczne ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach

Bibliografia

  1. H. Oellerich, M. Wessels, Masaż bańką chińską. Innowacyjna i skuteczna technika rozluźniania powięzi, Vital, Białystok 2020.

  2. S. Orzechowska, B. Trybulec, Efektywność masażu bańką chińską w leczeniu cellulitu u kobiet, „Rehabilitacja w Praktyce” 2015, nr 2.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij