zdrowa dieta bez nadmiaru soli
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 124740 razy

Domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu

Opuchlizna kończyn, twarzy, dłoni to główne objawy zatrzymania wody w organizmie. Czasami jest to spowodowane wahaniami związanymi z fazami cyklu miesiączkowego u kobiet, a czasami może świadczyć o złym trybie życia lub problemach z nerkami, sercem, wątrobą lub tarczycą.

Spis treści


  1. Jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?
  2. Jakie są domowe sposoby na pozbycie się wody z organizmu?
  3. Jakie są objawy zatrzymania wody w organizmie?

Nie powinno się bagatelizować zatrzymania wody w organizmie. Można spróbować zmniejszyć problem domowymi sposobami, ale gdy to nie pomoże, konieczne będzie zasięgnięcie porady lekarza.

Kup w aptece: Suplementy na odchudzanie

Jakie są przyczyny nadmiaru wody w organizmie?

Główną przyczyną zatrzymywania się wody w organizmie jest zbyt małe nawadnianie go. Jeśli dostarczy się ciału zbyt małą ilość wody, zacznie ono chronić się przed odwodnieniem i zatrzymywać wodę w tkankach podskórnych. Może to spowodować wzrost masy ciała, który nie będzie związany z przyrostem tkanki tłuszczowej.

Często też zatrzymanie wody w organizmie może być spowodowane nieodpowiednią dietą, ze zbyt dużą ilością soli, a zbyt małą potasu. Z tym problemem mogą się zmagać osoby, które nadmiernie dosalają potrawy, a także jedzą w dużych ilościach wędliny, wędzone ryby i słone przekąski.

Przyjmowanie niektórych leków i nadużywanie alkoholu mogą też powodować taki stan. Niektóre kobiety cierpią na zatrzymanie wody w organizmie w drugiej fazie cyklu miesiączkowego i jest to spowodowane zmianami poziomu hormonów. Doustne środki antykoncepcyjne mogą również nasilać proces zatrzymywania się wody w organizmie.

Siedzący tryb życia i brak regularnej aktywności fizycznej może również przyczynić się do zatrzymania wody w organizmie i wywoływać obrzęki. Dlatego niezmiernie ważne jest, by nie zapominać o umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu dnia.

Jakie są domowe sposoby na pozbycie się wody z organizmu?

By pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, trzeba regularnie nawadniać się i pić co najmniej półtora do dwóch litrów wody dziennie. Warto wyrobić sobie nawyk regularnego picia i postawić w zasięgu wzroku napełnioną szklankę bądź butelkę z wodą. Trzeba uważać ponadto na napoje słodzone i czytać skład różnych wód smakowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie samodzielne stworzenie wody smakowej poprzez dodanie do niej soku z cytryny, świeżego ogórka czy owoców sezonowych.

Dobrze jest też ograniczyć dodawanie dużej ilości soli do posiłków, a także spożywanie słonych potraw. Trzeba wzbogacić dietę w błonnik i potas. Warto czytać skład produktów. Często w mieszankach przypraw znajduje się zupełnie niepotrzebna sól, o czym zapominamy. Warto zastąpić zwykłą sól – himalajską. Ma ona więcej mikroelementów. Dieta powinna być bogata w świeże warzywa i owoce. Pomagają one bardzo w procesie usuwania wody z organizmu dzięki zawartemu w nich błonnikowi. Mają w składzie również wodę oraz niezbędne witaminy i mikroelementy.

Sprawdź ofertę: Suplementy diety i odżywki

Doskonałym domowym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu jest aktywność fizyczna. Dzięki niej przyspiesza przemiana materii, co sprzyja usuwaniu wody z organizmu. Podczas wykonywania ćwiczeń ciało poci się, a wraz z potem usuwane są zbędne produkty przemiany materii, a także nadmiarowa woda. Nie można jednak zapomnieć o tym, by nawadniać się podczas treningu. Codzienny spacer i wyznaczenie sobie określonej liczby kroków do pokonania będzie doskonałym rozwiązaniem na początek przygody z aktywnością fizyczną. Potem można dodać do spacerów wybrane treningi, by pobudzić organizm do szybszej przemiany materii, a co za tym idzie – do szybszego usuwania nadmiaru wody z organizmu.

Przy pozbywaniu się nadmiaru wody pomogą także napary z ziół. Bardzo dobrze działają przy tej przypadłości: pietruszka, mniszek lekarski, koper włoski, pokrzywa czy czarny bez. Warto jednak skonsultować używanie ziół z lekarzem, by nie kolidowały z przyjmowanymi lekami.

Powiązane produkty

Jakie są objawy zatrzymania wody w organizmie?

Zatrzymanie wody w organizmie niesie za sobą szereg objawów. Do najczęściej pojawiających się można zaliczyć:

- opuchliznę nóg, a w szczególności kostek,
- opuchliznę dłoni,
- opuchliznę wokół oczu i twarzy,
- osłabienie i zmęczenie,
- problemy z koncentracją,
- bóle głowy,
- uczucie ciężkich nóg,
- wzrost masy ciała,
- obrzęk piersi u kobiet w drugiej fazie cyklu miesiączkowego,
- sztywność stawów,
- cellulit wodny – nóg, pośladków i brzucha,
- suchą i podrażnioną skórę,
- uczucie pragnienia,
- wysuszone usta.

Bardzo często wyżej wymienione objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie, powodują rozdrażnienie czy nawet przyczyniają się do niemożności wykonania niektórych czynności, np. założenia butów. Dlatego trzeba podjąć środki zaradcze i wypróbować domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Jeśli one zawiodą, konieczna będzie konsultacja z lekarzem.

Bibliografia

  1. B. Fereydoon, Woda. Odwodnienie przyczyna wielu chronicznych chorób, Oficyna Wydawnicza 3.49, Poznań 2019.

  2. A. Karowicz-Bilińska, Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiet, „Ginekologia Polska” 2011, nr 82.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij