kobieta z problemem trawienia trzyma się za brzuch na tle żółtej ściany
Zdrowie i uroda Sylwia Brodniewska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 15027 razy

Przyczyny i objawy problemów z trawieniem. Na co zwrócić uwagę i jak je leczyć?

Problemy z trawieniem są uciążliwą dolegliwością, która najczęściej pojawia się po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków. Objawiają się bólem brzucha, wzdęciami i uczuciem przepełnienia w żołądku. W leczeniu bardzo ważne jest utrzymywanie zdrowej diety, a także wspomaganie układu pokarmowego ziołami, które łagodzą dolegliwości bólowe.

Spis treści


  1. Przyczyny zaburzeń trawienia
  2. Problemy z trawieniem – objawy
  3. Problemy z trawieniem – leczenie

Wiele osób zmaga się z problemami z trawieniem, które objawiają się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna i ziołoterapia mogą pomóc w złagodzeniu przykrych objawów i polepszyć samopoczucie. Warto także zadbać o nawodnienie organizmu, zmniejszenie stresu czy regularny i higieniczny sen.

Przyczyny zaburzeń trawienia

Zaburzenia trawienia często są spowodowane nieodpowiednią dietą i trybem życia. Nie tylko rodzaj spożywanych pokarmów ma wpływ, ale także sposób i częstotliwość ich jedzenia. Posiłki powinny być dobrze zbilansowane, zawierać odpowiednią ilość białek, węglowodanów i tłuszczów. Należy unikać przetworzonej, a także ciężkostrawnej żywności. Warto zwrócić uwagę na regularność jedzenia. Zbyt rzadkie posilanie się i przejadanie nie jest dobre dla układu trawiennego, ponieważ może wywoływać szereg dolegliwości.

Kup w aptece: Leki regulujące trawienie

Dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Wodę należy pić w niewielkich ilościach przez cały dzień. Najlepiej, aby była to niegazowana woda w temperaturze pokojowej.

Osoby, które mają zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego i jelit, nadmiernie wydzielany jest u nich kwas solny lub występuje nieprawidłowa reakcja na spożywany pokarm, mogą mieć problemy z prawidłowym trawieniem. Niekiedy odpowiadają za nie także choroby układu pokarmowego. Zaliczają się do nich: choroba refluksowa, zapalenie żołądka, zapalenie jelit i dwunastnicy, polipy w jelitach, nowotwory żołądka lub jelit.

Problemy z trawieniem – objawy

Problemy z trawieniem mogą zdarzyć się każdemu, w szczególności po spożyciu obfitego i tłustego posiłku. Bardzo często występują one sporadycznie i szybko mijają. W sytuacji kiedy zaburzenia trawienia pojawiają się coraz częściej i towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, takie jak: osłabienie organizmu, gorączka, brak energii, utrata wagi, należy skonsultować się z lekarzem w celu poszerzenia diagnostyki. Niepokojącymi objawami są również: długotrwałe biegunki, zaparcia, bóle brzucha, wymioty czy krew w stolcu. Objawy ze strony układu pokarmowego mogą być związane z chorobami jelit lub żołądka.

Sprawdź także: Poznaj skuteczne metody na zaparcia

Do najczęściej występujących objawów związanych z nieprawidłowym trawieniem zalicza się:

  • brak apetytu,

  • ból nadbrzusza,

  • uczucie ciężkości,

  • uczucie zalegania pokarmu w żołądku.

Objawy mogą występować z różnym nasileniem, najczęściej pojawiają się po jedzeniu, chociaż nierzadko odczuwane są tuż po przebudzeniu czy po aktywności fizycznej. Problemom z trawieniem towarzyszą często: zgaga, nudności, odbijanie, uczucie wzdęcia, bóle brzucha. Zwykle są one uciążliwe i wpływają na codzienne funkcjonowanie.

Powiązane produkty

Problemy z trawieniem – leczenie

Istnieje kilka domowych sposobów na poprawę trawienia i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jednym z ważniejszych okazuje się zmiana dotychczasowej diety. Jeśli jest ona obfita w wysokoprzetworzoną żywność, duże ilości tłustych, ciężkostrawnych potraw, to warto włączyć do niej świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste kasze czy chude mięso. Dobrze zbilansowana dieta powinna być bogata w witaminy i minerały, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do jadłospisu warto dodać jogurty naturalne czy nabiał.

Dobrze zbilansowane posiłki powinny być spożywane regularnie w równych odstępach czasu. Porcje nie mogą być duże. Najlepiej, aby dzienny jadłospis składał się z trzech głównych posiłków i 1–2 przekąsek. Dla prawidłowego trawienia bardzo ważnym posiłkiem jest śniadanie. Powinno być sycące i zapewniać energię na pierwszą połowę dnia. Najlepiej spożyć je w ciągu godziny od przebudzenia się. Ostatni posiłek powinien być lekki, spożyty 2–3 godziny przed snem. Każdą z potraw należy jeść w spokoju, nie spiesząc się.

Naturalnym sposobem na poprawę trawienia są zioła, które łagodzą bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia i odbijanie. Można je spożywać w postaci herbat, syropów, kapsułek czy nalewek. Najczęściej stosuje się: miętę pieprzową, rumianek, lukrecję, koper włoski, melisę czy dziurawiec. Po suplementy diety warto sięgać doraźnie w sytuacjach, kiedy pojawią się przykre dolegliwości, lub długotrwale, w szczególności jeśli występują wzdęcia.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na wzdęcią - jak zapobiegać i zwalczać wzdęcia

Podczas leczenia dolegliwości trawiennych dobrze sprawdza się aktywność fizyczna. Dla zachowania zdrowia zaleca się umiarkowany sport, taki jak szybszy spacer, nordic walking czy pływanie, które poprawią samopoczucie i przyspieszą perystaltykę jelit.

Jeśli objawy się nasilają, widać duży spadek wagi, odczuwamy ból podczas połykania czy ból brzucha, który występuje nie tylko po posiłku, ale również w nocy, należy skonsultować się z lekarzem i poszerzyć diagnostykę. Ustalenie przyczyny dolegliwości jelitowych i żołądkowych nie zawsze jest łatwe i często wymaga zmiany diety oraz wprowadzenia odpowiedniej farmakologii.

Bibliografia

  1. G. Wallner, A. Dziki, A. Dąbrowski, Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2018.

  2. J. Jaworek, Podstawy fizjologii medycznej, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2012.

  3. S.J. Konturek, A. Szlachcic, Układ trawienny i wydzielanie wewnętrzne, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2010.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij