rodzina pijąca wodę
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 21738 razy

Jakie są najlepsze sposoby na nawodnienie organizmu?

Woda jest niezwykle ważna dla ludzkiego organizmu. Dzięki niej jest on w stanie utrzymywać prawidłową temperaturę, transportować składniki odżywcze, usuwać odpady z przemiany materii czy utrzymywać prawidłowe krążenie krwi. Procesy te ulegają zaburzeniu, gdy dochodzi do odwodnienia organizmu, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie nawodnić organizm.

Spis treści


  1. Jakie są objawy odwodnienia organizmu?
  2. Jak najlepiej nawadniać organizm?

Odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpiecznym stanem. Każda komórka ludzkiego ciała potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jej zabraknie, to organizm przestaje spełniać odpowiednio swoje funkcje. Może pojawić się nawet zagrożenie życia.

Kup w aptece: Herbaty

Jakie są objawy odwodnienia organizmu?

Głównymi objawami odwodnienia organizmu są:

  • pragnienie

  • uczucie senności i zmęczenia

  • zmiana zabarwienia moczu na pomarańczową lub ciemnożółtą

  • zmiana zapachu moczu

  • ból głowy

  • zawroty głowy

  • rozdrażnienie

  • zdenerwowanie

  • sucha i mało elastyczna skóra

  • rzadkie oddawanie moczu.

Do odwodnienia organizmu może doprowadzić wiele czynników. Są to m.in.: przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, upał, biegunka, wymioty, nadmierne pocenie się czy leki moczopędne. Na odwodnienie organizmu są bardziej narażone dzieci i osoby starsze. Dlatego należy zadbać o dobre nawodnienie szczególnie w tych dwóch grupach. Także osoby z określonymi schorzeniami, np. z cukrzycą czy chorobami nerek, powinny zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Przeczytaj także: Objawy odwodnienia przy biegunce i wymiotach - jak je rozpoznać?

Jak najlepiej nawadniać organizm?

W ciągu dnia podczas normalnej aktywności ciało ludzkie zużywa wodę. Jeśli wysiłek jest wzmożony, np. z powodu aktywności fizycznej, to automatycznie organizm zużywa tej wody więcej. Co ciekawe, człowiek zaczyna odczuwać pragnienie, dopiero gdy stracił około 2–3% wody. Natomiast już utrata 2% wody z organizmu upośledza koordynację fizyczną i wydajność umysłową.

Niezwykle ważne jest, by dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Dzięki temu ciało będzie w dobrej formie i w optymalnym funkcjonowaniu. Warto wiedzieć, jakie są najlepsze sposoby na nawodnienie organizmu.

Najprostszym sposobem na nawodnienie organizmu jest po prostu picie wody. Wiele osób nie docenia tego sposobu i zaniedbuje tę czynność. Woda jest bardzo dobrze przyswajana i tolerowana przez organizm. Zapotrzebowanie na nią wynosi około 2,5 l dziennie dla mężczyzn i 2 l dla kobiet. Warto jednak pamiętać, że jest to zróżnicowane indywidualnie. Ilość wypijanej wody zależy od wagi, wieku czy uprawianego sportu. Inne zapotrzebowanie na wodę jest w czasie upału czy przeziębienia, a inne w normalny, spokojny dzień. Wodę należy popijać przez cały dzień w małych porcjach. Nie warto spożywać jej podczas posiłków, gdyż rozcieńcza soki trawienne.

Doskonałym sposobem na nawodnienie organizmu jest spożywanie świeżych owoców i warzyw. Niektóre z nich składają się nawet w 90% z wody i bardzo dobrze nawadniają organizm, np. arbuz czy ogórek. Dodatkowo warzywa i owoce bardzo dobrze uzupełniają witaminy i minerały w organizmie.

W ramach nawodnienia można pić soki i smoothie. Najlepsze są soki świeżo wyciskane albo takie, które w składzie mają 100% owoców. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż wiele napojów owocowych dostępnych w sprzedaży ma w swoim składzie niewielki procent soku owocowego. W zamian za to można w nich znaleźć cukier i różne chemiczne dodatki. Dobrym rozwiązaniem są także smoothie przygotowane na bazie wody i świeżych owoców. Zarówno soki, jak i smoothie pozwolą na nawodnienie organizmu.

Spożywanie zup stanowi dobrą opcję nawadniania organizmu. Dodatkowo odżywia organizm. Podobną funkcję spełniają niesłodzone produkty mleczne. Mleko, jogurty naturalne, kefir czy maślanka nie tylko zaspokajają głód, ale również nawadniają organizm.

Mówiąc o nawodnieniu organizmu, nie sposób zapomnieć o elektrolitach. Działają one nawadniająco na organizm, a także uzupełniają niedobory podstawowych pierwiastków w organizmie. Elektrolity można kupić w aptece jako musujące tabletki lub proszek do sporządzenia roztworu, a także przygotować samodzielnie w domu. Podobne działanie mają napoje izotoniczne.

Dobre nawodnienie organizmu zapewnią również herbaty ziołowe, kompoty czy woda kokosowa. Warto pamiętać, by ograniczyć spożycie napojów, które odwadniają organizm, czyli alkoholu, kawy i herbaty. Picie kawy i herbaty w ilościach umiarkowanych nie jest szkodliwe.

Przeczytaj również: Jak można prawidłowo oczyścić organizm, stosując detoks sokowy?

A: Paulina Bulek
Z: lek. Agnieszka Żędzian

Bibliografia

  1. I. Idasiak-Piechocka, Odwodnienie – patofizjologia i klinika, „Forum Nefrologiczne”, 5(1), 2012.

  2. B. Łubkowska, Rola wody w życiu człowieka i środowisku, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku, Gdańsk 2016.

  3. A. Hessmann-Kosaris, Woda jest najlepszym lekarstwem, Wydawnictwo AA, Kraków 2012.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij