Jak leczyć zawroty głowy? Jakie są ich przyczyny i rodzaje?
Zdrowie i uroda Paulina Bulek
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 12032 razy

Jak leczyć zawroty głowy? Jakie są ich przyczyny i rodzaje?

Zawroty głowy są przypadłością, która bardzo mocno utrudnia funkcjonowanie. Kiedy się pojawiają, można mieć problem z wykonywaniem najprostszych, codziennych czynności, a także z podejmowaniem obowiązków zawodowych. Mogą wywoływać nudności, utrudniać poruszanie się i powodować zaburzenia równowagi.

Spis treści


  1. Jakie są przyczyny zawrotów głowy?
  2. Jakie są rodzaje zawrotów głowy?
  3. Jak leczyć zawroty głowy?

Jeżeli pojawiają się często, należy skonsultować je z lekarzem. Mogą być objawem poważnej choroby, dlatego lepiej przebadać się i podjąć od razu leczenie.

Kup w aptece: Preparaty na układ nerwowy

Jakie są przyczyny zawrotów głowy?

Zmaganie się z zawrotami głowy może mieć bardzo różne przyczyny. Niekiedy pojawiają się w wyniku zatrucia pokarmowego czy niestrawności. Mijają samoistnie, gdy problem zatrucia zostanie wyeliminowany. Mogą pojawić się u osób, które są wrażliwe na zmiany pogody. Doświadczają ich też ludzie, którzy mają spadki ciśnienia krwi lub migreny. Czasami zawroty głowy są skutkiem ubocznym przyjmowanych leków. Niektóre kobiety w ciąży również ich doświadczają, szczególnie gdy nagle wstają lub zmieniają pozycję swojego ciała.

Sprawdź także: Jakie są domowe sposoby na podniesienie ciśnienia krwi?

Do najczęstszych przyczyn zawrotów głowy należą:

  • zaburzenia układu równowagi,

  • zaburzenia błędnika, np. jego toksyczne uszkodzenie,

  • zapalenie ucha wewnętrznego,

  • guz w uchu środkowym,

  • padaczka,

  • stwardnienie rozsiane,

  • urazy głowy,

  • schorzenia układu nerwowego,

  • nadciśnienie lub niedociśnienie,

  • problemy ze snem,

  • depresja i zaburzenia lękowe,

  • udar,

  • zatrucie lekami,

  • nowotwory,

  • hipoglikemia.

Zdecydowanie nie można lekceważyć zawrotów głowy, gdy się pojawią. Ich przyczyna może być błaha, ale może też wskazywać na poważną chorobę. Powinno się je skonsultować z lekarzem, by odnaleźć ich źródło i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jakie są rodzaje zawrotów głowy?

Najczęściej występującymi zawrotami głowy są te, które nazywa się położeniowymi. Charakterystyczne jest dla nich to, że pojawiają się tylko podczas poruszania się. Z reguły trwają około kilkunastu sekund. Często razem z nimi występują nudności, wymioty, a nawet oczopląs. Mogą być związane z zaburzeniami narządu równowagi.

Innym rodzajem zawrotów głowy są te spowodowane naczyniowymi zaburzeniami i schorzeniami układu nerwowego. Kiedy pojawia się silny napad niedokrwiennych zawrotów głowy, mogą wystąpić: niedowłady (które z czasem przemijają), zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, niewłaściwa artykulacja.

Kolejną z przyczyn tego schorzenia jest choroba Méniere’a. Jej objawami są szumy uszne i uczucie ich pełności, zaburzenia słuchu, a także mdłości i wymioty.

Chorzy zmagający się z padaczką również cierpią na zawroty głowy. Mogą one pojawić się tuż przed napadem, jako objaw poprzedzający napad lub po napadzie padaczkowym.

Osoby zmagające się z migrenowymi bólami głowy także mogą doświadczać zawrotów głowy układowych i nieukładowych. Mogą one trwać od kilku minut do kilku godzin.

Osoby starsze mogą cierpieć na zawroty głowy wynikające ze starzenia się organizmu. Wraz z wiekiem pogarsza się motoryka, równowaga, pojawia się lęk przed upadkiem. Najczęściej u osób starszych ich przyczyną są zmiany w narządach wzroku, słuchu i równowagi.

Wyróżnia się jeszcze podział na zawroty głowy układowe i nieukładowe. W przypadku zawrotów głowy układowych mamy do czynienia ze złudzeniem, że wiruje otoczenie, głowa albo całe ciało. Przy tego typu schorzeniu pojawiają się nudności, wymioty, lęk i oczopląs. Chory jest w stanie opisać swoje objawy.

W przypadku zawrotów głowy nieukładowych pacjentowi trudno jest określić, z czym się zmaga. Odczuwa niepewność chodu, brak równowagi, obawia się tego, że upadnie. Pojawia się też złudzenie niestabilności. Jednak chory nie potrafi precyzyjnie określić tego, przez co przechodzi.

Powiązane produkty

Jak leczyć zawroty głowy?

Zawrotów głowy nie należy leczyć na własną rękę. Trzeba udać się do lekarza, który zapisze odpowiednie leki. Lekarz najczęściej przepisze preparaty, które poprawią komfort życia chorego. Skupi się również na odnalezieniu przyczyny i jej leczeniu.

Sprawdź ofertę: Suplementy na wydajność umysłu i energię

Istotne jest indywidualne dopasowanie leku do pacjenta. Czasami lekarz może potrzebować czasu, aby dobrać właściwy preparat. Każdy człowiek jest inny i na każdego skuteczniej zadziała inny lek. Leki na zawroty głowy są oparte na różnych mechanizmach działania, dlatego lekarz musi starać się dopasować jak najlepszy lek dla swojego pacjenta.

Do leczenia zawrotów głowy najczęściej wykorzystuje się: leki przeciwhistaminowe, betahistynę, hydroksyzynę, benzodiazepiny, neuroleptyki, a także leki należące do grupy antagonistów wapnia. Trzeba pamiętać, że leczenie zawrotów głowy nie jest łatwym zadaniem. Najprościej pozbyć się tych zawrotów, które są spowodowane skutkami ubocznymi leków przyjmowanych przez chorego. W tej sytuacji wystarczy odstawić leki i zamienić je na inne. Wtedy zawroty głowy ustaną samoistnie. W pozostałych przypadkach, gdy pojawia się ta przypadłość, należy podjąć leczenie, które ma na celu wyeliminowanie przyczyn choroby oraz jej objawów.

Przeczytaj również: Zawroty głowy a ciąż

Bibliografia

  1. M. Juszczak, A. Głąbiński, Zawroty głowy – wybrane zagadnienia praktyczne, „Aktualności Neurologiczne” 2012, nr 12.

  2. A. Prusiński, Klasyfikacja, obraz kliniczny i leczenie zawrotów głowy, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2011, nr 7.


Wybór redakcji