Zawroty głowy a ciąża
Mama i dziecko Agata Oleszkiewicz
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 14724 razy

Zawroty głowy a ciąża

Bóle i zawroty głowy na początku ciąży to częste i zazwyczaj niegroźne zjawisko. Dolegliwości spowodowane są silnymi wahaniami hormonalnymi, w wyniku których dochodzi do wielu zmian, np. do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Czasem jednak zdarza się, że objawy tego typu zwiastują problemy zdrowotne.

Spis treści


  1. Zawroty głowy w I trymestrze
  2. Zawroty głowy w II i III trymestrze
  3. Silne bóle i zawroty głowy w ciąży

O ile zawroty głowy w ciąży pojawiają się po nagłej zmianie pozycji, np. podczas wstania z fotela, to występujące w towarzystwie dodatkowych objawów mogą wzbudzić niepokój. Niekiedy przyszła mama może też doświadczyć takich dolegliwości w II i III trymestrze. Najczęściej mają one inną etiologię.

Przeczytaj również: Objawy ciąży. Poznaj dolegliwości, jakie jej towarzyszą

Zawroty głowy w I trymestrze

Zawroty głowy w pierwszych dniach ciąży stanowią powszechnie występującą reakcję organizmu na wahania hormonów płciowych, które wywołując nieprzyjemne stany, przygotowują w ciele kobiety możliwie najlepsze środowisko do rozwoju malucha. Problemy tego typu związane są przede wszystkim z obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi, przez które kobieta może się skarżyć na ogólne osłabienie, zmęczenie i uczucie zimna. Spadki ciśnienia mogą powodować nawet omdlenia i bladość skóry. Za odczuwane dolegliwości odpowiada wysoki poziom progesteronu. W znaczny sposób wpływa on na elastyczność ścian naczyń krwionośnych, powodując większą rozszerzalność arterii. Celem tego zabiegu jest dostarczenie najważniejszym narządom wewnętrznym przyszłej mamy większej ilości tlenu i substancji odżywczych, dzięki czemu stają się one bardziej ukrwione i przygotowane na potrzeby rozwijającego się dziecka.

Przeczytaj: Objawy wczesnej ciąży. Jakie mogą być pierwsze oznaki?

Zawroty głowy we wczesnej ciąży stanowią niegroźne zjawisko. Zdarza się jednak, że dolegliwości nie są objawem ciąży i występują niezależnie od tego stanu. Na bóle i zawroty głowy o charakterze pierwotnym i wtórnym wpływa wiele czynników, w tym uwarunkowania genetyczne oraz środowiskowe, a także ogólny stan zdrowia. Bywa również i tak, że zawroty głowy mają związek z postępem ciąży i zwiastują kłopoty dotyczące np. utrzymania dziecka. Szczególny niepokój mogą wzbudzać towarzyszące im bóle brzucha, wymioty czy plamienia, a nawet krwawienie z dróg rodnych.

Kup w aptece: Środki na mdłości i nudności w ciąży

Zawroty głowy w II i III trymestrze

Silne zawroty głowy mogą pojawiać się w późniejszych etapach, choć zdarzają się rzadziej, zwłaszcza w prawidłowo przebiegającej ciąży. Mechanizm powstawania dolegliwości w II i III trymestrze charakteryzuje się jednak innym podłożem. Najczęściej przyczyną problemów jest rosnące dziecko, które napiera ciałem na ściany miednicy i okoliczne narządy wewnętrzne mamy. Powstały w ten sposób ucisk arterii znajdujących się w pobliżu sprawia, że dopływ krwi do serca i mózgu jest dłuższy.

Za zawroty głowy w III trymestrze ciąży, których obecność nie powinna wzbudzać niepokoju, odpowiadają niesprzyjające sprawnemu przepływowi krwi pozycje ułożeniowe kobiety. Dolegliwości wywołuje zwłaszcza leżenie na plecach. Choć powstanie zawrotów głowy w tym przypadku również jest związane z uciskiem dużych żył i tętnic biegnących w okolicach miednicy, to odpowiada za nie masa ciężarnego brzucha. Aby uniknąć przykrych dolegliwości, optymalną pozycją do odpoczynku na leżąco jest ułożenie na lewym boku, które odciąża zarówno plecy, jak i główne arterie. Przyczyną zawrotów głowy w ciąży poza zaburzeniami hormonalnymi i krążeniowymi może być też niski poziom glukozy, żelaza oraz nawodnienia. Wynika on częściej ze spowolnienia procesów metabolicznych niż z niedożywienia.

Powiązane produkty

Silne bóle i zawroty głowy w ciąży

Szczególną czujność powinny wzbudzić silne i częste bóle głowy, połączone z gwałtownymi skokami ciśnienia tętniczego. Po doświadczeniu kilku epizodów w niedużych odstępach czasu warto zgłosić się do lekarza bez względu na zaawansowanie trymetru. Niepokój o zdrowie własne oraz dziecka mogą też odczuwać panie, które przed ciążą cieszyły się zdrowiem i nie skarżyły się na dolegliwości tego typu. To nowe, nieznane doświadczenie może wymagać od przyszłej mamy tymczasowej modyfikacji dotychczasowego stylu życia. Zmiany najczęściej dotyczą nawyków żywieniowych i wypoczynku zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Zawroty głowy mogą mieć nawet charakter migrenowy i występować w towarzystwie zespołu typowych dla migreny objawów, takich jak zaburzenia widzenia, nudności, drażliwość. Ciąża bywa także czynnikiem powodującym zmiany wzorca i przebiegu ataków migreny. To znaczy, że kobiety, które do tej pory nie doświadczały migreny, w przebiegu ciąży mogą zostać obciążone jej atakami. Z drugiej strony panie, u których migrena poprzedzona była aurą, w czasie ciąży mogą przestać ją odczuwać. Nierzadko bywa też tak, że zawroty głowy w 7. miesiącu ciąży oraz później mają podłoże psychiczne i emocjonalne. Narastający stres związany z nadchodzącym porodem i macierzyństwem oraz świadomość rychłych zmian w życiu czekających na młodych rodziców mogą wywołać somatyczne objawy w postaci zarówno bólu głowy, jak i nawet bólu żołądka.

Sprawdź ofertę: Leki bez recepty w ciąży

Bibliografia

  1. G. Bręborowicz, Fizjologia ciąży, PZWL, Warszawa 2012.

  2. W. Kozubski, Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, Warszawa 2013.

  3. M. Mielec-Milewska, J. Woroń, Kompendium leczenia bólu, Medical Education, Warszawa 2012.

  4. A. Prusiński, Neurologia praktyczna, PZWL, Warszawa 2011.

  5. P. Sarti, G. Sparnacci, Ciąża, poród, macierzyństwo, Rea, Konstancin-Jeziorna 2021.

  6. A. Szczeklik, Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij