Objawy ciąży – poznaj dolegliwości, jakie jej towarzyszą
Mama i dziecko Olga Dąbska
Sprawdź pełną ofertę Aptelia.pl
Przeczytane 9894 razy

Objawy ciąży – poznaj dolegliwości, jakie jej towarzyszą

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się bardzo szybko. W ciągu najbliższych tygodni przyszła matka zacznie odczuwać nudności, wymioty, zmęczenie. Piersi staną się obrzmiałe i tkliwe. Wraz z rozwojem płodu pojawią się kolejne dolegliwości. Odczuwane będą m.in. ze strony układu oddechowego, krążenia czy pokarmowego.

Spis treści


  1. Wczesna ciąża – objawy
  2. Zmiany piersi i skóry w wyniku ciąży
  3. Objawy ciąży ze strony układu pokarmowego
  4. Inne objawy ciąży
  5. Co może wskazywać na ciążę pozamaciczną?

Ciało kobiety w czasie ciąży narażone jest na liczne zmiany, za które odpowiadają zmiany gospodarki hormonalnej. Sprawdź, jakie są objawy ciąży na poszczególnych jej etapach. Należy jednak mieć świadomość, że u każdej kobiety ciąża może wyglądać inaczej – dolegliwości mogą mieć różne nasilenie i czas trwania.

Sprawdź ofertę: Testy ciążowe

Wczesna ciąża – objawy

Pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki. Jednakże z uwagi na dość częste występowanie nieregularności krwawienia menstruacyjnego, nierzadko objaw ten bywa bagatelizowany. Średnio po około 3 tygodniach od zapłodnienia mogą pojawić się dolegliwości przypominające te występujące przy zatruciu pokarmowym, które również nie wskazują jednoznacznie na zajście w ciążę. Stąd też w wielu przypadkach dopiero badanie lekarskie daje potwierdzenie.

Typowe dla początkowego etapu ciąży są nudności i wymioty. Utrzymują się zazwyczaj do czasu zakończenia pierwszego trymestru, choć zdarza się, że niektóre kobiety zmagają się z nimi dłużej. Mimo że nazywa się je „porannymi”, mogą pojawić się o dowolnej porze dnia lub nocy. Przyszłe matki odczuwają wzmożoną senność, osłabienie, zmęczenie. Obserwuje się u nich wzrost temperatury ciała, wzmożone pragnienie, rozpulchnienie szyjki macicy, wzmożone wydzielanie gęstego śluzu. Zmieniające się poziomy hormonów mogą powodować także wahania nastroju na wczesnym etapie ciąży.

Sprawdź ofertę: Gryzak na ząbkowanie

Zmiany piersi i skóry w wyniku ciąży

Około 2. miesiąca ciąży obserwuje się zmiany w piersiach. Stają się tkliwe, a niekiedy nawet bolesne. Dochodzi do powiększenia gruczołów piersiowych i pociemnienia brodawek. Areola, czyli skóra wokół brodawki, również może przybrać ciemniejszy kolor. Pod koniec ciąży z brodawek może zacząć wyciekać niewielka ilość wydzieliny, co oznacza, że przygotowują się one do produkcji mleka.

Sprawdź ofertę: Emolienty

Objawem typowym dla ciąży są zmiany skórne. W drugim-trzecim trymestrze pojawiają się przebarwienia na linii pępka, tzw. kresa ciążowa, która zwykle znika w kilka-kilkanaście tygodni po porodzie. Zmiany hormonalne sprzyjają rozwojowi lub zaostrzeniu przebiegu istniejących dermatoz. Powszechnym problemem są rozstępy na piersiach lub brzuchu, spadek kondycji włosów czy osłabienie płytki paznokciowej.

Do chorób skórnych charakterystycznych dla kobiet w ciąży zalicza się m.in.: swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży – PUPPP (wielopostaciowe osutki ciężarnych), grudkowe zapalenie skóry ciężarnych, świerzbiączki ciążowe, progesteronowe autoimmunologiczne zapalenie skóry ciężarnych.

Przeczytaj również: Zawroty głowy a ciąża

Powiązane produkty

Objawy ciąży ze strony układu pokarmowego

Dość wczesne są też objawy ciąży ze strony układu pokarmowego. Poza wspomnianymi nudnościami i wymiotami, u kobiet w ciąży dochodzi do spowolnienia perystaltyki jelit. Zwiększony poziom progesteronu i estrogenów powoduje wolniejsze opróżnianie żołądka. W konsekwencji tego pojawić się może refluks, czyli cofanie treści żołądkowej do przełyku. Towarzyszą temu: uczucie pieczenia w okolicy mostka, zgaga, uczucie pełności w jamie brzusznej. Zmiany hormonalne wywołują zaparcia. Kobieta w ciąży może doświadczyć pobolewania podbrzusza. Pojawiają się ponadto wzdęcia.

Sprawdź ofertę: Preparaty do czyszczenia uszu dla dzieci

Inne objawy ciąży

Konsekwencją ucisku wywieranego przez płód na pęcherz i przekrwienia miednicy mniejszej jest częstsze oddawanie moczu. Wraz z rozwojem dziecka pojawiają się trudności z oddychaniem – ucisk wywierany na przeponę. Należy wspomnieć o bólu kręgosłupa (szczególnie w odcinku lędźwiowym). On również wywołany jest zwiększającym się obwodem i ciężarem brzucha. Stanowi obciążenie kręgosłupa i miednicy, powoduje zmianę postawy ciała i środka ciężkości.

Nierzadkim problemem ciężarnych są zawroty głowy. Za ich powstanie odpowiadają zmiany w krążeniu krwi. Rozszerzone podczas ciąży naczynia krwionośne mają zapewnić lepszy dopływ krwi do płodu. Dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, co pogarsza jej transport do mózgu.

Pod koniec ciąży kobietom doskwierać mogą obrzęki łydek i kostek. Większy ich obwód spowodowany jest przede wszystkim utrudnionym odpływem krwi na skutek ucisku powiększonej macicy na żyły biodrowe. Kolejnym ich determinantem jest większa ilość krwi krążącej w organizmie przyszłej mamy. Inną częstą lokalizacją obrzęków są dłonie i twarz.

Co może wskazywać na ciążę pozamaciczną?

Niestety w około 2% przypadków dochodzi do powstania ciąży ektopowej, która inaczej określana jest ciążą pozamaciczną. Stan ten definiuje się jako implantację zapłodnionego jaja płodowego poza błoną śluzową jamy macicy. Jednym z częstszych miejsc ciąży ektopowej jest jajowód. Inne możliwe lokalizacje to m.in.: otrzewna, jajnik, szyjka macicy.

Ciąża pozamaciczna objawia się w następujący sposób:

  • dochodzi do zatrzymania miesiączki, tak samo jak w przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży – na samym początku kobieta nie wie, że ciąża rozwija się nieprawidłowo;

  • zazwyczaj w ciągu kilku tygodni od zaprzestania miesiączkowania pojawia się krwawienie z dróg rodnych;

  • pojawiają się jednostronne bóle brzucha, które z biegiem czasu ulegają nasileniu; czasami ból może promieniować do barków i obojczyka.

Ciąża pozamaciczna może mieć charakter ostry lub przewlekły. W przypadku przewlekłego przebiegu objawy utrzymują się na niewielkim poziomie. W ostrym przebiegu ciąży pozamacicznej może dojść do rozwoju wstrząsu w wyniku obfitego krwawienia. Wśród objawów tego stanu wymienia się: bladość, poty, kłopoty w oddychaniu, osłabienie, tachykardię (przyspieszenie pracy serca powyżej 100 uderzeń na minutę). Wstrząs to stan zagrożenia życia. Przyczyną wstrząsu bywa pęknięcie jajowodu, co wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Bibliografia

  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

  2. A. Słabuszewska-Jóźwiak, M. Ciebiera, G. Jakiel, Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, t. XXVII, nr 8, s. 581–585.

  3. M. Warowna, K. Tokarczyk, A. Hordyjewska, B. Kręcisz, Styl życia oraz zmiany ogólnoustrojowe u kobiet w ciąży, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, nr 1, s. 77–83.


Wybór redakcji

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij